banner468

Umudumuz yerli turist

Bu yıl 20'ncisi gerçekleştirilen EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın ilk gününde Alanya standı büyük ilgi gördü

Umudumuz yerli turist

Bu yıl 20'ncisi gerçekleştirilen EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın ilk gününde Alanya standı büyük ilgi gördü

28 Ocak 2016 Perşembe 17:44
Umudumuz yerli turist
banner404
- Yasin ARAZ

DOĞU Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) 20. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da katılarak, sezona ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Son zamanlarda yaşanan terör olaylarına değinen Bakan Ünal, "EMITT'in Türkiye tanıtımına yaptığı katkı ortada. Tarih boyunca seyahatlerin, kültürler arası diyalog ve bugünkü medeniyetleri inşa etmesindeki katkısı ortada. Turizm her zaman iyileştirici bir etkiye sahip olmuştur. Ülkeler turizm alanını yaptırım aracı olarak kullanmamalı. Uluslar arası alanda bir kriz yaşansa bile turizmin iyileştirici etkisini göz ardı etmemek gerekiyor. Terör bu barışçıl ortamı bozmak için bir aygıt haline geldi" dedi.
'KİMSE TÜRKİYE'Yİ SINAMASIN'
Ünal konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Terör her yerde seyahat özgürlüğünün ve turizmin temel engelleyicisidir. Terör, korku, endişe ve bunlar üzerinden bir şiddet sarmalı oluşturmayı hedefliyor. O yüzden terörü de herhangi bir ülkenin sorunu olarak görmemek gerek. Terör küresel bir sorun. Katıldığımız toplantılarda da bunları dile getiriyoruz. Bu ifadelerimizin de karşılığını görüyoruz. Terörün bazı ülkelerin değil tüm dünyanın sorunu olduğunun herkes farkında. Tur operatörleri, acentalar ve otellerle birlikte olacağız bugün. Bu kurumlar bu sorunların bizlerle birlikte çözüm ortağı. Biz de hep beraber bunu aşacağız. Bugün bir ülkedeki terör olaylarını gerekçe göstererek prim yapmaya çalışan ülkeler unutmasınlar ki bunun sonu gelmezse, bugün görmezden geldiği terör iki gün sonra gelir kendisini vurur. Bu insanı ve ahlaki açıdan kabul edilemez bir durumdur. Bütün ülkeler teröre karşı birlikte olmalıyız. Biz sorun çözme konusunda son derece tecrübeli bir ülkeyiz. Bu sorunları aşarız. Bu unutulmasın. Türkiye'nin yüksek bir öngörüsü ve yeteneği vardır. Sektör temsilcileri son derece rahat olsunlar. Sakın endişelenmesinler. Türkiye ilerleyen yıllarda 80 milyon turisti ağırlayan bir ülke olarak yoluna devam edecektir."
ALANYA 16 YILDIR TAM GAZ
Konuşmaların ardından açılan fuarda Alanya da kendisine 63 metrekarelik stantla yer buldu. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) tarafından açılan stantta Alanya'nın tanıtım çalışmaları 16 yıldır devam ediyor. Alanya standına ilk gün Alanya'dan da çok sayıda ziyaretçi geldi. Aynı zamanda Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkanı da olan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜRFOFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı, Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu da katıldı. Aynı zamanda bir dönem Alanya Kaymakamlığı da yapan Avcılar Kaymakamı Hulisi Doğan standı ziyaret etti.
'İÇ PAZARA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK'
Fuar hakkındaki ilk izlenimlerini aktaran TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, "Bu yıl 20'ncisi gerçekleşen fuara Alanya olarak bizler yanlış hatırlamıyorsam 16. kez katılıyoruz. EMITT çok küçük bir fuar olarak başlamıştı şimdi ise dünyanın en önemli fuarları arasında. Bu yüzden önemli anlamda bir talep var. Yurt dışından gelip ülkelerini ve destinasyonunu pazarlamaya çalışanların yanında iç pazardan da gelip ülkemizin çeşitli yerlerini tanıtan stantlar var. Bu sene Avrupa'daki durgunluk ve Rusya ile yaşanan sorunlardan dolayı Alanyamızı tanıtma adına ALTİD olarak bizler de üzerimize düşenleri yapıyoruz. İç pazarda da bir durgunluk var. Erken rezervasyon dönemi henüz ama çok kısa zamanda aşılacağı ve geçen yılların üzerine çıkacağı yönünde de izlenimlerimiz var. Buraya gelen yabancı üleklerin basın mensupları ve temsilcileriyle görüşmeler yapıyoruz, Alanya'yı anlatıyoruz. Bu fuar Alanya'nın iç pazar noktasında büyük tanıtımını sağlayacak" diye konuştu.
'YATAKLAR İÇ PAZARA HİZMET EDECEK'
Sili, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da stanta gelen misafirlere çekiliş hakkı sunacaklarını belirterek, "Misafirlerimiz Alanya'ya gelecek ve yerinde görecekler. Bu sadece EMITT'te değil katıldığımız bütün fuarlarda gerçekleşiyor. İç turizmi geliştirme adına bu ve bu gibi faaliyetlerimiz devam edecek. Bütün ülkelerin turizmde ilk pazarı kendi halkıdır. Bizim de merkezimizde iç pazar olacak. Bunun önemini geçtiğimiz sezon da gördük. Rusya ve Avrupa'da yaşanan sorunlardan dolayı yataklarımızı kısmi olarak iç pazara kaydırmıştık, bu sorunların büyümesiyle birlikte çok daha büyük bir kısmını iç pazara yönelteceğiz" dedi.
'FİYATLAR YERLERDE SÜRÜNECEK'
SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı da yaptığı değerlendirmede, "Gördüğümüz kadarıyla fuar biraz sönük başladı. Henüz net bir değerlendirme yapmak için erken olsa da zor geçeceği kesin. Şöyle ki, neredeyse tanıdığım bir çok firma iç pazara girmiş durumda. Anladığım kadarıyla fiyatlar da yerlerde sürünecek. Bizim Alanya olarak rakiplerimiz var. Kemer, Side, Belek gibi. Kemer bizi büyük ölçüde zedeler. Çünkü otelleri boş. Tamamen Ruslara çalışıyorlardı şimdi onlar da yok. Ancak Türkiye'nin biraz ekonomik durumu da etki edecek. Şu şartlarda gidersek çok aman aman bir sezon olmayacağı kesin. Alanya'nın da diğer bölgelerden sıyrılıp çok büyük bir atlama yapmasını beklemeyeceğiz. 15 Haziran'dan sonra iç pazarı hissederiz ancak öncesi çok zor. Bu süre zarfında da 15-20 gün Ramazan ayı gelecek. Ben iç pazarda, Ramazan Bayramıyla beraber hızlanacak bir turizm sezonu bekliyorum. Çünkü İstanbul'daki patlamadan sonra yüzde 70'e kadar varan yurt dışı rezervasyonlarında azalma var. Eğer Rusya ile bir anlaşma imzalanmazsa büyük bir daralma olacak" yorumunda bulundu.
'ALANYA BİR DÜNYA KENTİ'
ALTAV Başkanı ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise, "70 ülkeden katılımcının olduğu EMITT Fuarı, dünya turizmi için büyük önem taşıyor. Dünya ölçeğinde yaşanan gelişmeler sonunda iç pazar iyice önem kazandı. Bizler de bölgemizin her alanda tanıtımı için çalışmalar yapıyoruz. Maalesef dünyanın her yerinde insanların seyahat özgürlüğünü engelleyen terör gerçeği var. Bu ne siyasi, ne ahlaki ne de insanı bir durumdur. İstanbul EMITT'te dünya barışı için önemli bir birlikteliktir. Alanya onlarca uluslararası spor müsabakasına ev sahipliği yapan, bir dünya şehri. Bu fuarda da stantımızı ziyaret eden yabancı misafirlerle yaptığımız görüşmelerde bunu içtenlikle hissettik" ifadelerini kullandı. TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Suat Çavuşoğlu da, "Bu sene EMITT çok daha fazla önem kazandı. Dış pazar açığını iç pazarla kapatmayı hedefliyoruz. İç pazardan bu sene yüzde 25 artış bekliyoruz" dedi.
70 BİN METREKARE ALANDA YAPILIYOR
Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi‘nin 70 bin metrekarelik 11 salonunda gerçekleşen EMITT'te ülke sergi alanları, Türkiye’nin tatil destinasyonları, kış ve outdoor turizmi destinasyonları, oteller ve turizm merkezleri, tur operatörleri, acentalar ve oteller katılımcı olarak yer alıyor ve fuar ziyaretçilerine birbirinden renkli tatil destinasyonlarının tanıtımı yapılıyor. EMITT’e 80 ülkeden toplamda 4 bin 500 kurum, kuruluş ve belde katıldı. Fuar ziyaretçileri bu katılım çeşitliliğiyle 2016 yılı tatil planlarını gerçekleştirme ve yeni destinasyonları yakından tanıma imkanı yakalayacaklar.
ALANYA DÜNYA’YA AÇILAN BİR PENCERE
 Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) 20'inci kez kapılarını açtı. 80'e yakın ülkenin katılım gösterdiği fuarda özellikle Alanya standına misafirler ve yabancı tur operatörleri yoğun ilgi gösterdi. Fuarın ilk gününde Alanya standını MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural da ziyaret etti.

 Fuar açılışının ardından Alanya standını ziyaret eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile bir süre sohbet etti. Alanya standında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, Alanya’nın güzide bir tatil kenti olduğunu belirtti. Alanya Belediyesi’nin turizme yönelik çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirten Vural, ‘’Ben her zaman söylüyorum, güzel bir vatanımız var, güzel insanlarımız var ve misafirperveriz;  dolayısıyla turistlerinde en fazla aradığı özelliklerde bunlar. Bu anlamda Alanya güzide bir tatil bölgesi ve Türkiye’nin dünyaya açılan penceresidir. Günü birlik tatillerin yanında Alanya’da çok sayıda yerleşik yaşayan yabancılar da bulunmakta. Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de bu çerçevede şehrin güzelliklerini en iyi şekilde sunabilmek için büyük gayret  sarf ediyor. Başkanımız fuar vesilesiyle Alanya’daki işletmecilerle burada, çünkü turizm sektöründe meydana gelecek sıkıntılar o yörenin halkına da büyük ölçüde yansıyacak. Bir yerel yönetici olarak o sorumluluk içersinde bu sektöre sahip çıkma iradesi ortaya koyuyor.  Alanya standını inceledim, oldukça güzel ve görkemli olmuş. Alanya’nın böyle önemli bir fuarda tanıtılmasına vesile olan başta Belediye Başkanımızı ve emeği geçenleri kutlarım’’ dedi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 31.01.2016 18:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349