banner468

Türkiye'nin başarısı

Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye'nin başarısına vurgu yaparak, AA'nın da dünyadaki ilk beş ajanstan biri olma hedefine hızla ilerlediğini söyledi.

Türkiye'nin başarısı

Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye'nin başarısına vurgu yaparak, AA'nın da dünyadaki ilk beş ajanstan biri olma hedefine hızla ilerlediğini söyledi.

14 Nisan 2013 Pazar 15:06
Türkiye'nin başarısı
banner404
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği "3. Avrupa Medya Buluşması" konferansının açılışında konuştu.

Arınç, Atatürk'ün Meclis'in açılışını takiben kuruluşuna önem verdiği iki kuruluştan birinin Anadolu Ajansı, diğerinin de Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü olduğunu vurguladı. Arınç, Atatürk'ün, hem milli mücadelenin Türkiye'de ve dünyada tanınması ve bilinmesi hem de iyi bir enformasyon oluşturulması amacıyla bu iki kurumun temelini attığını anımsattı.

Göreve geldiğinden beri bu iki kurumun daha güçlü olması ve dünya çapında ses getirmesi hedefi doğrultusunda çalıştıklarını belirten Arınç, bu çerçevede Anadolu Ajansı'nın "100. yıl vizyonu" hazırladığını ifade etti.

Bülent Arınç, "Anadolu Ajansı, 2020'yi hedefleyerek 100. yılda dünyadaki ilk beş ajanstan biri olma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor. Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü de 100. yılında çok güçlü olmayı hedefliyor" dedi.

Türkiye önemli aktör

Türkiye'nin bugün gelinen noktada sadece bölgesinde değil, dünyada da önemli bir aktör olduğunun altını çizen Arınç, "Dünyada bir olay olmasın ki Türkiye onunla ilgili olmasın, böyle bir şey yok artık. Somali'yi konuşanlar Türkiye'den bahsedecek, Afrika'yı konuşanlar Türkiye'den bahsedecek" dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye'nin en büyük başarısının dünyada mazlum ülkelerin sesi olmak, hak ve adalet namına etkinliğini göstermek olduğunun altını çizerek, İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırı ve sonrasında yaşanan süreci anımsattı.

Arınç, yurt dışında özellikle Fransa'da yaşan Türk vatandaşlarından kamuoyu oluşturulmasını isteyerek, "Mutlaka Fransız vatandaşı olmalısınız. Olanlarınız da siyasi faaliyetlere, istediğiniz partilerden mutlaka katılmalı" diye konuştu.

Hükümsüz ve geçersiz

Başbakan Yardımcısı Arınç, Paris'ten Habertürk televizyonunun canlı yayınına da katıldı. Mevcut anayasanın "hükümsüz ve geçersiz" olduğunu vurgulayan Arınç, şöyle dedi:

"Artık bu Anayasa'nın temeli, ruhu ve kalbi 12 Eylül 2010 referandumuyla tamamen yok oldu, boş, içi boşalmış. 75 maddesi zaten değişmiş, birbiriyle akordu kalmamış, sureta var olan bir anayasa, ama yenisini yapamadığımız için halen yürürlükte.

Onu halen yürürlükte tutmak ve içi boş bir anayasayı meşru olarak kabul edip, yeni anayasa yapmaktan kaçmak bence çok büyük bir ayıp, bu ayıbı devam ettirmememiz gerekiyor. Bunu bütün siyasi partiler temel olarak benimsemeli."

Yeni anayasa yapım sürecinde "vatandaşlık" tanımının yer aldığı 66. maddenin tartışıldığını dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

''Biz, temelde çok önemli bir iş yaptık. Dedik ki; parlamenter sistem bugüne kadar Türkiye'de devam ediyor, bunun yasamayla, yürütmeyle, yargıyla, Meclis ile bağlantısı var, ama Türkiye'de siyasi iktidarı daha güçlü kılabilmek, daha güçlü yönetim sergileyebilmek için başkanlık veya yarı başkanlık sistemini de tartışmaya açalım.

Prensip olarak hepsi ayağa kalktılar, hepsi derken MHP ve CHP'yi saymalıyım. Biz, onlara 'her şeyi konuşabilecektik nasıl olsa burada, kabul etmezseniz de konuştuktan sonra kabul etmeyin. Başkanlık veya yarı başkanlık sistemi dediğimiz bu yöntemler antidemokratik yöntemler değil, cumhuriyet karşıtı değil, parlamenter sistemin sadece karşıtı veya daha güçlü olanı, bunu peşinen reddetmeyin. Biz, bunu teklif ediyoruz. Bu konuda henüz bir mutabakat veya ret ortaya çıkmadı.''

İyi kullanır

Bülent Arınç, "güçlü bir cumhurbaşkanı ve parlamenter rejimin güçleriyle donatılmış bir başbakanın siyasi krizlere neden olup olmayacağı" sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Halkın seçeceği cumhurbaşkanı 104, 103'teki yetkilerini kullanacak. Bence çok da iyi kullanır, bunda bir eksiklik olmaz, ama ileride siyasi iktidar bu kadar güçlü olmayabilir veya parlamentodaki güç ile cumhurbaşkanı arasında çelişkiler çıkabilir. O ihtimalleri de başkaları düşünsün. Biz, mevcut sistem içerisinde bunu çok güzel yönetiriz diye düşünüyorum."

Avrupa'daki ırkçı söylemler

Arınç, "Fransa'da aşırı sağcı lider Marine Le Pen, 'Müslümanlar çok görünür oldu' dedi. Türkiye'de biraz görünür olmaları dönem dönem problem olmuştu, ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine de şunları söyledi:

"Bunlar belli isimler, Almanya'da bir başkası söyleyebilir, İtalya'da bir başkası ama aşırı ırkçı yaklaşımlar, nefret söylemleri, belli klasik şablonlar içerisinde olaylara bakanlar her ülkede olacak. Televizyonda bir reklam vardı, 'çok oluyorlar' diye bizim bir markamızı tartışıyorlar kendi aralarında.

Biz, çizmenin üzerine çıktık, çok oluyoruz Türkiye olarak, bir defa güçlü bir devlet olduk, güçlü bir ekonomi kurduk, ses getiren dış politikamız var. Bütün dünyayı kapsayan küresel bir bakışımız var. Bizim hükümetimiz 11 yıldan beri tek başına iktidarda, 10 yılı geçen bir başbakanımız var, rahmetli Menderes'in rekorunu kırdı, oy oranını yüzde 50'ye getiren..." 

CHP'liler de destekliyor

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Siz Akil İnsanlar Heyeti'nde bulunsaydınız ulusalcı, CHP'li birini çözüm sürecine ikna etmek için ne derdiniz" sorusu üzerine Arınç, heyette bulunanlara başarı diledi.

"Gerekli" olarak nitelendirdiğini heyette bulunanların kendi alanında isim yaptığını, saygın kişiler olduğunu belirten Arınç, hepsinin Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

Çözüm sürecinin başarıya ulaşması için herkesin bildiği en güzel şeyi yapmasının gerekliliğini vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

"Gerçek ulusalcılık onların anladığı manada da Türkiye Cumhuriyeti'nin yücelmesi, güçlenmesi, devletimizin büyük bir devlet olması ve toplumumuzun toplumsal bir barış içinde yaşaması ise böyle anlıyorsanız bu çözüm süreci esasen bunu amaçlıyor. Gelin, kendi pencerenizden bakın ama bu çözüm sürecinde Türkiye'nin huzura, istikrara kavuşması için böyle bir imkanı kullananlara destek olun derdim. Zannediyorum bir kısmı ikna olurdu. 

Çünkü CHP seçmenleri üzerinde yapılan anketlerin pek çoğunda, ben şahidim bu işi ayda 4 çapraz anket suretiyle yapan kuruluşlarla çalışan bir partinin mensubuyum, onların hemen hemen tamamında CHP seçmeninin yüzde 40'ından fazlasının, bazı yerlerde yüzde 50'ye yakının süreci desteklediğini gösteriyor."

"Parti bu seçmeni iyi götürebiliyor mu" sorusuna Arınç, "Yok. Şu anda genel merkeziyle seçmeni ve tabanı arasında büyük bir ayrışma meydana gelmiş iki parti var. O sadece CHP için değil MHP için de" yanıtını verdi.

BBP'nin tavrına baksınlar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ekibinin konuyla ilişkin tavrının değişeceğine dair ümidi olmadığını belirten Arınç, onların 12 Eylül 2010'daki referandumda "hayır" dediğini hatırlattı.

Arınç, şunları kaydetti:
"Ama tabanlarının yüzde 35'i referandumda 'evet' dedi. Şimdi aynı travmayı, aynı kırılma noktasını tekrar yaşayacaklar. Ben o tabanı biliyorum. O taban bugün çözüm sürecine destek vermeyi düşünüyor.

Belki bağırmıyorlar, belki çağırmıyorlar, avazları çıktığı kadar ortalığı birbirine katmıyorlar ama sessiz çoğunluk yapılan işin çok akıllıca olduğunu görüyor ve bunun Türkiye'nin belki çok önemli bir şansı olduğunu düşünüyor. Mesela 'Ben milliyetçiyim, ben ülkücüyüm' diyenler, BBP'nin tavrına baksınlar."

"Avrupa'daki Türk medyasına büyük önem veriyoruz"

Konferansta Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya kuruluşlarında çalışanların sorularını da dinleyen Arınç, şöyle konuştu:
"TRT şu anda 15 kanal ile yayın yapıyor. TRT son dönemde önemli başarılara imza attı. Dünyanın dört bir yanında izlenebiliyor. AA ise son dönemde, Boşnakça yayına başladı, bunu Arapça izledi ve önümüzdeki dönemlerde de farklı dillerde yayın yapacak. AA, yaptığı atılımlarla dünyanın en önemli haber ajanslarından birisi haline geldi."

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün, "ücret ödenmeden haber ve fotoğraf servisi yapılmasına karşı olduğu" yolundaki açıklamasına tam destek veren Arınç, "Bir gazete çıkartıyorsanız, bunu hayır için değil, ticari bir iş olarak yapıyorsunuz demektir. Ben yapıyorum sen para ver anlayışı doğru değil" dedi.

Arınç, AA'nın ticari bir kurum olduğunu hatırlatarak, "AA da para kazanabilsin ki işi daha iyi yapabilsin" ifadesini kullandı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Anahtar Kelimeler:
türkiye nin başarısı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349