banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

'Türk yapar dünya bakar'

DSİ 13. Bölge Müdürlüğü tarafından Finike ve Kumluca'ya 46 milyon TL'lik yatırımın temeli atıldı. Törende konuşan AKP Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, "Eskiden su akar, Türk bakar' derlerdi. Şimdi ise 'Türk yapar, Dünya bakar' deniliyor" dedi.

GÜNCEL 20.10.2015, 15:52 20.10.2015, 14:53
'Türk yapar dünya bakar'
banner404
Haber: Alper KUTAY
AKP
Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Finike’de açılış ve temel atma törenlerine katıldı. İlk olarak Finike Devlet Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nin açılışını yapan Samani, daha sonra Finike ve Kumluca ilçelerinde, iki önemli yatırımın temel atma törenine katıldı. Antalya’nın Finike ilçesinde maliyeti 43 milyon 681 bin 866 TL olan Finike Kapıçay Barajı ile maliyeti 2 milyon 842 bin 88 TL olan Kumluca Akmaz Yapraklı Dereleri Taşkın Kontrolü Tesisleri'nin temelleri atıldı. Törene AKP Antalya Milletvekili ve Milletvekili Adayı Hüseyin Samani, Finike Kaymakamı Mesut Yakuta, Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya katıldı. Kapıçay Barajı, bölgenin sulama suyu teminini sağlayacak. Finike ve Kumluca'nın bu yatırımlara ihtiyacı olduğunu belirten Samani, “Buradaki yaşamın sürmesi için, buradaki hikayemizin devam etmesi, türkülerimizin söylenmesi için suya ihtiyaç var. Allah suyu vermiş.  Bize düşen o suyun önüne bir bent kurup, insanlığın, bitkilerin, hayvanların, ağaçların hizmetine sunmak.  Bunu yapabilirsek buradaki yaşamı sürdürmüş oluyoruz. Bunu yapabilirsek insanımızın kalkınmasını sağlamış oluyoruz. Her şey suyla başlıyor. Yeter ki suyu israf etmeyelim" dedi. 
SULAMA YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun bu işe sevdalı bir Ferhat olduğunu söyleyen Samani, bugün Türkiye'nin yalnızca kapalı barajlar yapmadığını, modern sulama sistemleri, damlama sulama sistemleri de yaparak su tasarrufu sağladığını belirtti. Bundan 12 yıl öncesine bakıldığında Antalya’da 2 baraj, 7 gölet olduğunu hatırlatan Samani, bugün ise bitenler, inşaatı devam edenler ve proje aşamasında olan 9 baraj 51 gölet toplam 60 tane sulama yatırımı olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Mersin'in Anamur ilçesinden yavru vatan Kıbrıs'a deniz altından ulaştırılan su temini projesine dikkati çeken Samani, "Eskiden 'Su akar Türk bakar' derlerdi. Şimdi 'Türk yapar Dünya bakar' deniliyor” diye konuştu. 
BÖLGEYE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK
Temeli atılacak tesislerin Finike ve Kumluca’ya çok önemli katkılar sağlayacağına değinen Samani, şunları söyledi: "Finike ve Kumluca dünyanın en önemli tarım merkezlerinden birisi. En spesifik, en kaliteli ürünlerin yetiştiği bir bölgedeyiz. Finike portakalı, Kumluca biberi, domatesi ve patlıcanı ve Elmalı'nın elması. Serada yetişen ürünlerimiz bol. Bu bölgenin topraklarında makro ve mikro besin elementleri var. Bir portakala Finike portakalı mührü basarak o portakal Finike portakalı olmaz. İşte onun için bu bölgenin suya ve suyu kontrole ihtiyacı var. İşte bu attığımız barajın da önemi bu."
Yorumlar (1)
Yücel yanık 4 yıl önce
Nerde kim öyle demiş milletin cebinde pata yok halkın yarısı aç