banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Turizmin önünde engel yok

Rusya Turizm Bakanı Medinski'nin sözlerini değerlendiren TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Çavuşoğlu, Türkiye'ye gelecek turistin önüne kimsenin geçemeyeceğini söyledi

GÜNCEL 06.08.2014, 22:37 06.08.2014, 21:36
Turizmin önünde engel yok
banner404

 RUSYA'DA turizm sezonunda tur operatörlerinin ardı ardına iflas etmesi Türkiye’nin de adını gündeme getirdi. Turizm Bakanı Vladimir Medinski, Rusyalı turistlerin tur operatörlerinin batması nedeniyle yurt dışında mağdur duruma düşmesine sert tepki gösterdi. Rus basınına göre konuya değinen Rus Bakan, “Böyle Türkiye tatiline ne gerek var? Anlamıyorum. Eşyalarınla birlikte kapı dışarı atılma riskin olduğu bir yere bilerek neden gidesin?” şeklinde tepki verdi.

Medinski, yurt dışındaki otellerle ilgili “kara liste” hazırlanması konusunun görüşüldüğüni söyledi. 
'MAĞDUR EDEN KENDİ OPERATÖRLERİ'
Konu hakkında açıklamada bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, "Durumu incelediğimiz zaman Rus bakanın bu olayların yaşanmasına sebep olduğunu düşündüğü otelciler de müşteriler de haklı. Ama turistleri mağdur eden bizim otelcilerimiz değil ınların kendi tur operatörleri. Burada en büyük görev sigorta şirketlerine düşüyor. Bizim otellerimize, yerel acentalarımıza veya yurt dışındaki temsilcilerimize müşterileri zorda bırakmamak adına görev düşüyor. Bu tür iflaslar oluyor, bundan sonra da olacaktır. Önlem almak gerekiyor. En büyük görev bu konuda sigorta şirketlerine düşüyor" dedi.
'RUSYA'NIN OTURMUŞ BİR SİSTEMİ YOK'
Yaşanan olayların sadece Rus vatandaşların başına gelmediğini ifade eden Çavuşoğlu, "Danimarkalı vatandaşlar için de bu sorun yaşanmıştı. Avrupa ülkelerindeki tur operatörlerinin neden böyle bir mağduriyeti olmuyor? Bunu araştırmaları lazım. Avrupalı tur operatörlerinde oturmuş bir sistem var. Rusya yeni yeni turizme ağırlık verdiği için teknik sorunlar yaşandı ve bu tarz sıkıntılar meydana geldi. Ama hiçbir vatandaş mağdur edilmedi" diye konuştu.
'BLÖF YAPIYORLAR'
Rus Turizm Bakanı Medinski 'Kara Liste' hazırlanması talebinin gerçeği yansıtma ihtimali olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, "Türkiye, Ruslar için vazgeçilmez bir destinasyon, blöf yapıyorlar" dedi. Çavuşoğlu, "Türkiye, Rusya'ya en yakın destinasyonlardan birisi. Rusya, Türkiye'den vazgeçemez. Rusya'dan buraya tur düzenleyen kendi operatörlerimiz var. Bu operatörler çok yoğun operasyon düzenliyor. Bunun yanısıra Türkiye'de Hes Tur gibi firmaların büyük yatırımları var. Rusya'dan turistler 3 saatte Türkiye'ye gelebiliyor. İspanya'ya, Mısır'a gitmeye kalksalar 8-10 saat sürer. En yakın destinasyon olarak Türkiye var. Herhangi bir savaş durumu veya hastalık salgını olmadığı sürece Türkiye'ye gelecek turistin önüne kimse geçemez" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)