banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Turizme akademik çözüm

İlk kez öğrenci almaya başlayacak olan AHEP'in rektörü Sayın, turizmin sorunlarına çözüm üreteceklerini söyledi

GÜNCEL 31.07.2014, 22:55 31.07.2014, 22:00
Turizme akademik çözüm
banner404

 BU yıl ilk kez Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'ne (ÖSYS) giren Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi'ne 2014-2015 yılı itibariyle yerleşen öğrenci sayısı belli oldu. Açılacak bölümlerin fizibilite ve strateji doğrultusunda belirlendiği AHEP'te açılacak 3 bölüme 50'şer kontenjan talebinde bulunulmasına rağmen 60'ar öğrenci verildiği öğrenildi. AHEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Sayın, 2014-2015 yılı itibariyle ÖSYS'ye ilk kez giren üniversitenin ÖSYM'den gelen ilk verilerine göre Mimarlık Bölümü'ne 36, Turizm İşletmeciliği Bölümü'ne ise 13 öğrencinin yerleştirildiğini söyledi.  

Sayın, yetenek sınavıyla öğrenci alacak olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerine ise şuana kadar 20 ön kayıt yapıldığını ve kayıtların sürdüğünü ifade etti.
'AYNI EĞİLİM DEVAM ETTİ'
Turizm İşletmeciliği Bölümü'ne katılımın ve ilginin diğer bölümlere oranla düşük olma nedenine de değinen Rektör Sayın, "Kuşkusuz doluluk oranı düşük olan Turizm İşletmeciliği Bölümü'ndeki bu durum bekleniyordu. Çünkü Türkiye genelinde bu bölümün doluluk oranları geçtiğimiz yıl vakıf üniversitelerinde yüzde 40'ın altına düşmüştü. Bu yıl da aynı eğilim devam etti.
'SON DERECE NORMAL'
Rektör Sayın, "Bu bölümün kadrosu yakında açılacak AHEP yüksek lisans programlarına destek vermesi, diğer yandan Turizm Fakültesi'nin diğer iki bölümüne yan dal programı sağlaması ve lisans programına olan talebin düşük olacağı tahmin edilerek önceden planlandı. Bölümün müfredatının içerik ve biçim olarak farklı tasarımlanmış olması ve bu farklılığın hemen ilk yıl aday öğrencilerce anlaşılmasının güç olduğu da yine göz önünde bulundurulan gerçekler arasındaydı. Bölüme olan ilgi ve kontenjan sayısının düşüklüğü son derece normal" dedi. 
TURİZME ÇÖZÜM ÜRETİLECEK
AHEP Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nün tek işlevinin eğitim olmayıp Alanya ve civar bölgelerde turizmin yaşadığı sorunlara stratejik ve taktik çözüm araştırmaları yapacağını vurgulayan Rektör Sayın, "Alanya'da turizmin yaşadığı sorunlara hep birlikte çözüm ve taktikler bularak üniversitemizde henüz başlayan sürekli eğitim hizmetiyle 150 bin yatak kapasitesini geçen bölgemize kaliteli hizmet, çözüm ve destek sunmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 
'İLGİ AZLIĞI HER YERDE AYNI'
Uluslararası işbirliklerinin gelecek yıldan itibaren devreye girecek olmasıyla Turizm İşletmeciliği'ne yurtiçi talep eğrisinin yukarılara çekileceğinin altını çizen Rektör Sayın, "Ayrıca şuana kadar gelen 47 yurtdışı öğrenci başvurusunun da büyük bölümü yüzde 100 İngilizce eğitim yapacak olan Turizm İşletmeciliği Bölümü'ne yapıldı. Bölüme olan ilgi azlığı Türkiye'nin devlet ve özel üniversite fark etmeksizin her yerde aynıdır. Bizler bu eğriyi farklı çözüm yollarıyla kırarak turizmin yıldızı olan Alanya'mızda kaliteli hizmetlere imza atmak, sorunlara çözüm bulmak, birlik ve beraberlik sağlamak istiyoruz" diye konuştu.
Yorumlar (0)