THD Alanya'dan vatandaşlara uyarı

Tüketicilere bir dizi tavsiyede bulunan THD Alanya Şubesi Başkanı Şencan, vatandaşın aldığı ürün ya da hizmetle ilgili sorun yaşamaması için bu tavsiyelere uyması gerektiğini söyledi

THD Alanya'dan vatandaşlara uyarı
banner404

TÜKETİCİ Hakları Derneği Alanya Şubesi Başkanı Cemal Şencan, Alanyalıların günlük yaşamlarında karşılaşabileceği sorunlar ve çözümlerine ilişkin bir dizi önerilerde bulundu. Satın alınan tüm ürünlere ait satış fiş veya faturanın alınması gerektiğini hatırlatan Şencan "Özellikle garanti kapsamında olan faturalarınızı mutlaka saklayınız. Satın aldığınız bir ürünün açılmamış, orijinal ambalajlı olduğuna dikkat ediniz. Ürüne ait Türkçe kullanma kılavuzu ve onaylı garanti belgesinin olup olmadığını kontrol ediniz.
Satın aldığınız ve arızalanan bir ürüne ait bulunduğunuz yerde yetkili servisi yok ise, muhatabınız ürünü aldığınız satıcı firmadır. Satıcı firmaya bu nedenle kargo bedeli dahil hiç bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Ürünü teslim ettiğinizde, ürün teslim formuna ne tür bir arıza olduğunu ve teslim tarihini mutlaka yazınız ve bir örneğini saklayınız. Aldığınız bir ürün ilk altı ay içerisinde sizden kaynaklı olmayan bir arıza yaparsa ve üründen beklediğiniz faydayı alamıyorsanız bu ürünü iade ederek, yenisini yada ödediğiniz bedeli isteme hakkınız olduğunu unutmayınız. Ürününüz arıza yaptığında yetkili servisten mutlaka servis raporu alınız ve saklayınız. Zira üründen beklediğiniz faydayı alamıyor ve satıcı firma tarafından sorununuz çözülemiyor ise, servis belgeleri, garanti belgesi ve faturanız ile birlikte derneğimize başvurunuz. Aldığınız gıdaların ambalajlarında zorunlu olarak bulunması gereken üretim ve son kullanma tarihleri ile birlikte içindeki katkı maddelerinin açıkça yazılmış olmasına dikkat ediniz. Özellikle süt ve süt ürünleri alırken ambalajı kabarmış ürünleri almayınız. Onarım için yetkili servise verdiğiniz bir ürün, 20 iş günü (hafta sonu ve resmi tatiller hariç) içerisinde onarılarak size iade edilmemiş ise; servise verirken aldığınız makbuz ve faturasını (garanti kapsamında olsun veya olmasın) ibraz ettiğiniz taktirde, ürünün yenisini veya ödediğiniz bedeli talep etme hakkınız olduğunu unutmayınız. Evinizde, apartmanınızda veya işyerinizde yaptıracağınız boya, badana, elektrik, sıhhi tesisatı, çelik kapı gibi işçilik ve malzeme yoğun işleriniz için yüklenici firma ile mutlaka detaylı sözleşme yapınız. Yapacağınız sözleşmede tüm özellikler mutlaka yer almalıdır. Aksi halde ‘Hak arama’ hakkınızı kullanamazsınız.
Kapınıza yada işyerinize gelen pazarlamacılardan zorunlu olmadıkça alışveriş yapmayınız. Zira aldığınız ürünün satış sonrası hizmetlerinden yararlanamayabilirsiniz. Mobilya türü alışverişlerinizde, aldığınız ürünün tüm özelliklerini (markası, cinsi, miktarı, rengi, kod numarası, bedeli, teslim şekli, ödeme şekli gibi) detayları içeren işletme tasdikli sipariş sözleşmesi yapınız ve bir örneğini saklayınız. Ürünlerin evinize eksiksiz olarak teslim edilmesi sırasında sipariş fişinize bakarak teslim alınız. Değişik ürünler geldi ise geçici de olsa kabul etmeyiniz.
Özellikle kliniklerde veya diş doktorunda diş yaptırırken, yaptırmak istediğiniz dişe ait tüm bilgileri, toplam bedelini ve ödeme şeklini içeren bir ön sözleşme yapınız. Yaptığınız sözleşmeye uyulmadığında, çıkan anlaşmazlıklarınızın çözümü için, elinizdeki tüm belgeler ile derneğimize başvurunuz. Telefonunuza gelen mesajlarda size olağanüstü vaatler sunarak herhangi bir yere üye olmanız istenirse, sakın ‘Evet’ butonuna basarak onaylamayın. Birilerini masa başında zengin etmenizin yanı sıra yüksek faturalar ödemek zorunda kalırsınız. Bu tür mesajları kesinlikle ciddiye almayın.
Elektrikle çalışan ev aletlerinizdeki, düzensiz elektrik akımından kaynaklanan arızalar nedeni ile uğradığınız zararlarınızı, arızalanan ürüne ait yetkili servisin vereceği servis raporu ile birlikte, onarım için ödediğiniz bedele ait faturayı, elinizdeki belgeler ile birlikte elektrik kurumuna bir dilekçe ile baş vurarak talep ediniz. Talebiniz yerine getirilmiyor ise, aynı belgeler ile derneğimize başvurunuz.
Kargo ile göndereceğiniz ürünlerinizin etiketine ürünün niteliği ve niceliği ile fatura bedelini teslim ettiğiniz görevlinin gözetiminde birlikte yazınız ve bir örneğini saklayınız. Kargo ile size gönderilen bir ürün zarar görmüş ise, gönderici ile irtibata geçerek durumu izah edin. Anlaşmazlık halinde elinizdeki belgeler ile derneğimize baş vurunuz. Kargo ile size gönderilen bir ürün; kırılması yada herhangi bir şekilde zarar görmesi muhtemel bir ürün ise, yetkilinin huzurunda paketi birlikte açınız. Ürün zarar görmüş ise kargo yetkilisi ile birlikte tutanak tutunuz. Daha geniş bilgi almak için Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) arkasında bulunan dernek binamıza şahsen gelebilir, (0242) 513 99 60 telefon numarasından bize ulaşabilir ya da alanyatuketicider@hotmail.com adresimize mail atabilirsiniz." 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479