'Teşviklere karşıyım'

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy "Kimseye bedava bir şey vermememiz lazım. Bu bir ticaret, bir sektör" dedi

'Teşviklere karşıyım'
banner404

TURİZMİN ticari bir sektör olduğunu dile getiren Mehmet Ersoy, bir kez daha teşviklere karşı olduğunu ifade etti. Ersoy, "Teşviklere karşıyım. Kimseye bedava bir şey vermememiz lazım. Bu bir ticaret, bir sektör. Her şey kuralına göre yürütülmeli" şeklinde konuştu.
'SEKTÖRÜ MESLEK OLARAK GÖRMÜYOR'
Turizmcilerin bir kısmının sektörü bir meslek olarak görmediğini ileri süren Bakan Ersoy, "Taşıma suyla değirmen döndürürseniz, komşularınızdan biri öksürdüğü zaman sizin su akarı duruyor. Sadece böyle ciroyla iş çeviren yatırımcılar var. En küçük sarsıntıda sektörü bunlar paniğe sürüklüyor" ifadelerini kullandı.
'TURİZM 100 METRE KOŞUSU DEĞİL'
Turizmin 100 metre koşusu değil, bir maraton olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, "Bütün stratejiyi buna göre kurmanız lazım. Turizm tek başına da bir olgu değil, turizmin çok paydaşları var. Bunların hepsini kademeli bir şekilde düzeltmeniz lazım. Bir yeri düzeltip bir yeri boş bırakırsanız sonuç alamazsınız" dedi.
'SEKTÖRÜ İKİNCİ BİR İŞ GİBİ GÖRMEYİN'
Sadece ciro ile iş çevirenlerin tehlikeli olduğunu dile getiren Ersoy, bu tip yatırımcıların hiçbir gücünün olmadığını ve cansiperane fiyat kırdığını söyledi. Ersoy bu tip turizmciler için, "Hani boğulan bir insan panik yapıp aşağı çeker ya, bu sefer yüzme bileni de aşağı çeker batırır. Böyle bir sıkıntı yaratıyor sektörde. O yüzden biz bir kere bedava iş yapmamalıyız, kimseye bedava bir şey vermememiz lazım. Bu işin ikinci bir iş gibi görülmemesi lazım. Bu bir ticaret, bu gerçek bir sektör, ya doğru yapacak, ya kurallarına göre yapacak ya da yapmayacak" diye konuştu.
'OTELİM OLSUN' DİYE OTEL AÇANLAR VAR'
Başka sektörlerde iş yapan büyük yatırımcıların 'Bir tane de otelim olsun kendi kendini bedavaya getirsin' düşüncesiyle otel açtığına dikkat çeken Mehmet Ersoy, turizmin bir sektör olduğunu herkesin anlaması gerektiğini söyledi. Ersoy, "Ama bizde öyle olmuyor maalesef. 'Çocuk büyüyünce otelci olacak, geç kardeşim başına' deniyor. O vizyonla otelcilik yapılmaya çalışılıyor. Turizmin, bu mesleği iş edinen insanların yaptığı bir sektör olması gerekiyor" dedi.
'NİTELİKLİ TURİZME GEÇİŞİ BAŞLATACAĞIZ'
Özal zamanında Türkiye'nin turizm alanında yaptığı çalışmaların yüzde 100 doğru olduğunu savunan Mehmet Ersoy, "Bu sene mass turizmde bir başarı yakalandı. 40-42 milyon turist sayısına ulaşacağız. Türkiye buradaki misyonunu tamamladı. Şimdi sektörün ikinci etabına geçerek nitelikli turizme yönelmemiz lazım. 'Mass turizmi bitirelim' demiyorum. Bitirmek isteseniz de çok fazla talibi var. Biz mass turizmle devam edeceğiz ama hızlı bir şekilde nitelikli turizme geçişi başlatacağız" dedi.
'UBER VE BOOKING DİJİTAL KAPİTÜLASYON'
Toplantıda UBER ve Booking.com'a da değinen Ersoy, bu tür şirketler için 'dijital kapitülasyon' ifadelerini kullandı. Batılı devletlerin işgalle yapamadığını ekonomide dijital dönüşümle yaptıklarını dile getiren Ersoy, bu tip rezervasyon şirketlerinin Türkiye'de para kazanıp vergiyi Hollanda'da verdiğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 21:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner540

banner518

banner481

banner472