banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Tatile gelen İsrail'li turist krizi

Tatile gelen yaklaşık 4 bin İsrailli turist, Tel Aviv Havalimanı'nın kapatılmasının ardından mahsur kaldı

GÜNCEL 25.07.2014, 09:24 25.07.2014, 08:33
Tatile gelen İsrail'li turist krizi
banner404
ANTALYA'DA tatile gelen yaklaşık 4 bin İsrailli turist, Tel Aviv Havalimanı'nın kapatılmasının ardından mahsur kaldı. Tatillerini uzatmak zorunda kalan İsrailli turistler ülkelerinde dönmek için çözümler ararken, duruma sinirlenen bazı turistler "Sokaklarda mı kalalım?" dedi.
Mavi Marmara'nın ardından geçen yıl düzelen ilişkiler sonucu Antalya'ya tatile gelen İsrailli turistler, Telaviv Havalimanı'nın kapanmasının otellerinde ardından mahsur kaldı. İsrailli turistler konaklamalarını uzatmak zorunda kaldı. Üç gündür otellerde bekleyen İsrailli turistler paralarının kalmadığından yakındılar.
"MADDİ OLARAK SIKINTILIYIZ"
Antalya’da tatile gelen İsrailli Zahi Kryden Antalya’nın çok güzel olduğunu, her şeyin yolunda olduğunu fakat yaşanan durumun çok can sıkıcı olduğunu söyledi. Kimseden bir cevap alamadıklarını ve ortada kaldıklarını belirten Kryden, "İsrail’e girişler yasaklandı. Uçaklar kalkmıyor. İçerideki insan sayısı binleri geçti. İsrail’i arıyoruz cevap alamıyoruz. Acenteleri arıyoruz, bir cevap alamıyoruz.Akşam nerede yaşayacağız bilemiyoruz. Burayla ilgili bir sıkıntımız yoktu ama şu anda maddi olarak da sıkıntılıyız" dedi.
"SOKAKTA MI KALALIM?"
Ailesiyle birlikte İsrail’den Antalya’ya gelen başka bir İsrailli turist Inaam Najami ise Türkiye’de güzel bir tatil geçirdiğini ancak yaşanan olayların canlarını sıktığına dikkat çekti. Evlerine dönemedikleri için serzenişte bulunan Najami, "Çok harika bir tatil geçirdik ancak şu anda mağdur kaldım. Ailelerimiz bizi bekliyor. Evimize dönmek istiyoruz. Savaş istemiyoruz. Mağduruz. Ne yapalım sokakta mı kalalım?" şeklinde konuştu.
TÜROFED BAŞKANI AYIK: "SORUN ÇÖZÜLECEK" 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise konu ile ilgili açıklama yaptı. İsrailli turizm pazarını değerlendiren Ayık, "İsrailli turisti özel uçakla ülkelerine göndermek için arayıştayız. beklememiz gerekiyor" dedi. İsrail pazarı bizim için önemli bir pazarda son yıllarda iyileşme ile beraber Gazze'de yaşanan olaylarla birlikte geriye dönüş başladı. Eskiye dönecek ve muhtemelen sınırlanacak gibi gözüküyor. Biz önümüzdeki dönemler için alternatifine bakacağız. Turizmciler olarak oradaki yaşanan olayları hiç şekilde tasvip etmiyoruz. Ama biz nihayetinde işini yapan, ticaret yapan insanlarız. Tabi ki İsrailli turistler her şeye rağmen Türkiye'ye gelmek isterse kapımız açık. En iyi şekilde ağırlarız, şuandaki durum bizim hiç istemediğimiz durum. Uçakların iptal olması nedeniyle şuanda mahsur kalmış İsrail vatandaşları var. Onları biran önce güvenli bir şekilde ülkelerine göndermek için formül arayışındayız. İsrailli turistler için en önemlisi kendilerini güvende hissetmektir. Kendilerine özel uçak isteyecekler. En kısa zamanda sorunun çözümünü gerçekleştireceğiz. İsrail devletinin konuya müdahalesini ve özel uçak göndermesi beklenecek" ifadelerini kullandı. 
Yorumlar (0)