'Tahliye bekliyoruz'

Anayasa Mahkemesi Can Dündar ve Erdem Gül'ün bireysel başvurusuna 'hak ihlali' kararı verdi. Dündar ve Gül'ün avukatı Akın Atalay, tahliye kararı beklediklerini söyledi

'Tahliye bekliyoruz'
banner404
ANAYASA Mahkemesi'nin kararını değerlendiren Can Dündar ve Erdem Gül’ün avukatı Akın Atalay, AYM'ye yaptıkları başvuruda tutuklamanın yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve suç işlendiğine dair kuvvetli şüphe ve sebeplerin bulunmadığını savunduklarını kaydetti.
Anayasa Mahkemesi’nin de hak ihlali olduğu sonucuna vardığını kaydeden Atalay, “Bugün tahliye için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuracağız. Tahliye kararı vermelerini bekliyoruz. Eğer Türkiye hukuk devletiyle aksi bir karar olamaz. Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar. Dolayısıyla tahliye kararı gerekir. Mahkeme de bunun gereğini yerine getirecektir” dedi.
TAHA AKYOL: AYM’Yİ TEBRİK EDİYORUM
Hürriyet yazarı Taha Akyol, CNN Türk'te kararı şöyle yorumladı: 
"Anayasa Mahkemesi'ni tebrik ediyorum. CNN Türk'teki programlarda ve Hürriyet'teki yazılarımda bu davaların AYM'den, olmadı AİHM'den döneceğini söylemiştim. İşte hukukta öngörülebilirlik bu. Hukukta kavramların tanımı bellidir. Bu kavramların içinde misin dışında mısın önceden görebilirsin. Bir memlekette hukuk varsa, tarafsız yargı varsa onlar hukukun kavramlarına göre karar verirler. AİHM diyor ki basın ve ifade özgürlüğü, haber alma ve haber verme özgürlüğü devleti rahatsız eden konularda da geçerlidir. Can Dündar'ın haberinden devlet rahatsız oldu, olabilir, ama burada gazetecilik faaliyeti var ve özgürlük sınırlarına girer. Bu karar davayı düşürmez, tahliyelere yol açar."
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472