banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Suriyeli mülteciler ilçeden atıldı

Mudanya Belediyesi Suriyelileri 'yoğun şikayetler üzerine' ilçe dışına attı ve uygulamayı Facebook sayfasından da duyurdu

GÜNCEL 27.07.2014, 00:02 27.07.2014, 23:09
Suriyeli mülteciler ilçeden atıldı
banner404
 BURSA’nın Mudanya ilçesinde kalan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeliler 25 Temmuz'da, zabıta ekiplerince toplanıp zorla araçlara bindirilerek ilçe dışına çıkarıldı. “Vatandaşlardan gelen şikayetler nedeniyle Suriyelilerin ilçe dışına çıkarıldığını” açıklayan Mudanya Belediyesi, olayı internet sitesinde ve Facebook’ta duyurdu.
t24'ün haberine göre Mudanya Belediyesi’nin internet sitesinde şu ifadelere yer verildi:
EKİPLER, SURİYELİLERİ İLÇE DIŞINA ÇIKARDI
"Mudanya ve Güzelyalı Mahallesi’nde son zamanlarda sayıları sürekli artan, Suriye 'deki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeliler, Mudanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince ilçe dışına gönderildi.
Özellikle, Güzelyalı sahili kordon boyunda yerlere serdikleri yataklara gelişi güzel olarak yatan Suriyeliler, Güzelyalı Mahallesi Kent Meydanı’nda bulunan yeşil alan ve parklarda yatıp kalkıyor, vatandaşların verdikleri yemekleri yiyor, verdikleri giyecekleri giyiyorlardı. Suriyeli vatandaşların sayılarının her geçen gün artması ve küçük yaştaki çocuklarının sokaklarda araçları durdurarak dilenmeye başlaması ve kamuya ait mallara zarar vermeleri şikayetleri yoğunlaştırdı. Suriyeliler konusunda ilçede artan şikayetler üzerine Mudanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü harekete geçerek, denetimler sonucunda Suriyelilerin Mudanya dışına gönderildiği belirtildi. Son iki aydır Mudanya ve Güzelyalı Mahallesi’ni kendilerine mesken tutan Suriyeliler hakkında vatandaşlar, "Dilenerek insanların dini ve iyi niyetli duygularını istismar ediyorlardı buda bizleri rahatsız ediyordu, Mudanya Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin Suriyelileri şehir dışında çıkarması iyi oldu. Keşke ülkelerinde iç savaş olmasaydı da kendi yurtlarından evlerinden bu kadar uzaklaşmasalardı" dediler. Mudanya Belediye Zabıta Müdürlüğü'nün bu yönde ki çalışmalarının aralıksız olarak süreceği belirtiliyor. Aynı görüntülerin Mudanya Belediye sarayı karşısında bulunan İsmet İnönü bulvarında da yaşandığı ve ilçe halkının yoğun şikayetleri karşısında zabıta müdürlüğü ekiplerince Suriyeliler ilçe dışına çıkarılmaya başlandı."
SURİYELİLER "ÇEVREYE RAHATSIZLIK VERDİKLERİ" GEREKÇESİYLE ŞİKAYET EDİLDİ
Sınır bölgesindeki kamplardan ayrılarak Güzelyalı Mahallesi'ndeki parklarda yaşamaya başlayan Suriyeli sığınmacıların "çevreye rahatsızlık verdikleriyle" ilgili şikayetler üzere 25 Temmuz'da Mudanya Zabıta ekipleri harekete geçmişti. DHA'nın haberine göre zabıta ekipleri, Güzelyalı sahili kordon boyunda ve Belediye binası karşısındaki İnönü Bulvarı'ndaki parklarda yaşayan Suriyeli'lerin bölgeden ayrılmasını istedi. Zabıtanın müdahalesi üzerine dilencilik yaptıkları söylenen 30 Suriyeli minibüslere binerek Bursa kent merkezine gitmek üzere ilçeden çıkartılmıştı.
Yorumlar (0)