banner468

Spor turizmi masaya yatırıldı

AGC tarafından düzenlenen toplantıda, Alanya'da spor turizminin geliştirilmesi için yapılması gerekenler konuşuldu. Kaymakam Doğan, konuyla ilgili komisyon kurulacağını ve çalışmaların hızlandırılacağını söyledi

Spor turizmi masaya yatırıldı

AGC tarafından düzenlenen toplantıda, Alanya'da spor turizminin geliştirilmesi için yapılması gerekenler konuşuldu. Kaymakam Doğan, konuyla ilgili komisyon kurulacağını ve çalışmaların hızlandırılacağını söyledi

11 Ekim 2010 Pazartesi 00:00
Spor turizmi masaya yatırıldı
banner404
 - Kübra DUMAN 
ALANYA Gazeteciler Cemiyeti (AGC), sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, Alanya'da spor turizminin geleceğini şekillendirmek amacıyla bir toplantı düzenledi. 
AGC Center'da düzenlenen toplantıya Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner, belde belediye başkanları, Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu, Alanyalı Süper Lig hakemleri Kuddusi Müftüoğlu ve Mustafa Kamil Abitoğlu'nun yanı sıra turizm ve spor camiasından isimler de katıldı. 
Toplantının konuşmacıları ise Avrupa'nın bir çok ünlü futbol kulübünün kamp organizasyonlarını yapan, merkezi Zürih'te bulunan Classic Sport AG sahibi Ali Güney ve Türk turizminin duayen isimlerinden, TUI Başdanışmanı ve Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner'di.  Toplantının açılış konuşmasını yapan AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, Antalya yöresinin spor turizmine doyduğunu ancak Alanya'nın bu pastadan pay alamadığını söyledi. Dim, "Antalya'da standart üstü 100'e yakın çim futbol sahası bulunurken, Alanya'da standartlara uygun saha sayısı çok az. Oysa kış aylarında turist popülasyonunun artırılmasının en önemli yollarından biri spor turizmi. Alanya'da kamp yapacak bir futbol takımının oyuncusundan teknik heyete, malzemecisinden, takımı izleyen gazetecilere kadar ortalama 50 kişi ile geldiği düşünüldüğünde, şehrimizde kışın da bir sirkülasyon, popülasyon yaratmak mümkün. Bu da otellerimizin dolması, esnafımızın para kazanması, şehrimizde ekonominin canlanması anlamına gelir" dedi.  
"SPOR TURİZMİNE YATIRIM YAPILMIYOR"
Konuşmasını tamamlayan Dim "Spor turizmi ve Alanya" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Dünyada spor endüstrisini oluşturan önemli kalemlerden biri olan spor turizmine ülkemizde yeteri kadar yatırım yapılmadığını ifade eden Dim, spor turizminin, dünyada toplam turizm aktivitesinin yüzde 32'sini oluşturduğunu ancak ülkemizde bu oranın yüzde 1,5'lardan ileriye gidemediğini anlattı.  Turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılmasının ülkemiz turizmi, turizm gelirleri ve istihdam açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Dim, "Ülkemiz kültür turizmi ile birlikte spor turizmi açısından da büyük ve sınırsız imkanlara sahiptir. Antalya ve Akdeniz bölgesi sahip olduğu iklim koşulları bakımından spor turizminin yaygınlaşmasına çok elverişlidir. Antalya futbol gibi golf, kayak ve hatta basketbol konusunda da liderliğini koruyor. Kuşkusuz Alanya’nın spor turizminden gerektiği kadar yararlanamamasının en büyük nedeni yetersiz tesislerdir. Son yıllarda bazı takımların ilçemizi ziyaret ettiği biliniyor. Bazı büyük tesislerin yaptırdığı kaliteli spor sahaları sayesinde Hollanda’nın en büyük kulüplerinden F.C. Feyenord ilçemize geldi. Sırf Feyenord takımının ilçemize gelip 15 gün kamp yapması bile Hollanda basınında yer alan yüzlerce haberde "Alanya" adının geçmesine vesile oldu. Alanya, özellikle yaz sporları anlamında başarılı organizasyonlara ev sahipliği yapmakta, imaj ve reklam çalışmasını yürütmektedir. Alanya’nın yaz dönemlerinde adını başarılı spor organizasyonları ile duyurması pek tabi ki önemli. Ancak, ekonomik durgunluğun olduğu kış dönemlerinde neler yapılmalı? Esas cevabı verilmesi gereken soru budur" diye konuştu. 
"BELEDİYELER TESİS YAPSIN"
Sunumunu tamamlayan Dim, konuşmasını yapmak üzere Classic Sport AG sahibi Güney'i kürsüye davet etti. 1996 yılına kadar Alanya'ya turist getirdiğini ifade eden Güney, daha sonra ulaşım ve yeterli tesis bulunmadığı için transferlerini Antalya'ya kaydırdığını anlattı. Takımların şehir hayatına önem verdiğini belirten Güney, Side'ye ya da Belek'e kampa giden takımların antrenman sonrasında dışarı çıkamadıklarını anlattı. Alanya'da şehir hayatının canlı olmasının takımlar için cazip olacağını belirten Güney, sözlerine şöyle devam etti: 
"Satış yapacağım insanlara İspanya’da mı, Türkiye’de mi kamp yapmak istediklerini soruyorum. İspanya'yı tercih ediyorlar. Neden İspanya'yı tercih ettiklerini düşündük. Takımların ilk istedikleri çarşı. Alanya'nın şehir hayatı, yolları, sahip olduğu imkanlar çok güzel. Alanya'da spor turizmi yapılacaksa tek eksiğiniz tesisleriniz. Bunu da belediyeler yapacak. Burada arazi çok pahalı, turizmcinin tesis yapmaya gücü yetmez. Ne kadar toplantı yaparsak yapalım, sonuca varmadıkça bunun bir önemi yok. Antalya'ya yılda 1400 takım geliyor ancak bir sporcu rahatsızlandığında ona anında müdahale edebilecek kompleks bir sağlık kuruluşu yok. Siz bunu oluşturarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Alanya olarak büyük bir turnuvaya ev sahipliği yapabilirsiniz. Bisiklet sporuna en uygun coğrafyaların başında Alanya var. Bisiklet zevk sporu, zevk sporu yapan adam para harcar. Alanya-Bodrum arası bir bisiklet turu organize edebilirsiniz. İnsanlar otelde yatıp kalkmaktan sıkıldı, farklı şeyler arıyorlar. 100 tane turist geleceğine, 3 sporcu ailesiyle birlikte ilçenize gelse daha fazla para kazandırır size. Alanya'da kışın açık oteller, yerel yönetimlerin ön ayak olması ile birlikte spor sahaları oluştursunlar. Biz millet olarak çok büyütüyoruz. İnanılmaz paralar harcayarak tesisler yapıyoruz. Sonra da "Takım gelmedi" diye ağlıyoruz. İlçede öncelikli olarak spor komisyonu kurulmalı ve bu komisyon Alanya'da neler yapılabilir, bunun bir ön çalışmasını yapmalı, ardından da bizlerin fikirlerini almalı."
"FEDERASYONLAR ALANYA'YI TERCİH EDİYOR"
Güney'in ardından söz alan Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu, böyle bir toplantı düzenlediği için AGC yönetimine teşekkür ederek, toplantının bir sonraki ayağında sektör dinamiklerinin bir araya gelerek bu işin Anayasasını oluşturabileceğini kaydetti. Türkiye'de spor turizmiyle ilgili kurum ve kuruluşların bir araya gelememesinin sorun olduğunu belirten Müftüoğlu, yerel yönetimlerin spor turizmini desteklememesi ve tanıtım çalışmalarının yeterli olmamasının da diğer olumsuzluklar olduğunu bildirdi. Müftüoğlu, spor turizminde deneyimli olunmasının da önemine değindi. 
Alanya'ya bir veledromun yapılması gerektiğini de dile getiren Müftüoğlu, Alanya merkezli spor organizasyonlarının düzenlenebileceğini ve Alanya'ya yabancı takımların yanı sıra yerli takımların da çekilebileceğini bildirdi. Müftüoğlu, "Tüm federasyonlara 'Alanya'da mı, Antalya'da mı organizasyon yapmak isterdiniz?' diye sorduğunuzda, Alanya'da organizasyon yapmak istediklerini belirtiyorlar. Bu da bizim için sevindirici bir durum" dedi. 
"İMARLARDA SPOR ALANLARI OLUŞTURULMUYOR"
Alanyalı Süper Lig Hakemi ve Şehir Plancısı Kuddusi Müftüoğlu ise, geçtiğimiz günlerde Turizm Bakanlığı'na gittiğini ve Kaymakam Hulusi Doğan'ın bakanlığa Alanya'da 9 adet golf sahası yapımı için başvuruda bulunduğunu öğrendiğini katılımcılara aktardı. Türkiye'de yerel idarelerin imar çalışmalarında spor alanlarına yer vermediğine dikkat çeken Müftüoğlu, kişi başına 10 metrekare olarak ayrılan yeşil alanların 2 metrekaresinin spor alanı olarak ayrılabileceğinin altını çizdi. Alanya'nın spor alanları konusunda oldukça zayıf olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, ilçenin coğrafi yapısını çok iyi bildiğini hatırlatarak bölgede 22 olan tesis sayısının 60'a çıkartılabileceğini söyledi. Müftüoğlu, Alanya merkezinde 2 ile sınırlı olan spor salonlarının sayısının da 6’ya çıkartılabileceğini aktardı. Müftüoğlu sözlerine şöyle devam etti: 
"Spor turizminin gelişememesi yıllardır eksiklikti. Her yerde bu eksikliği dolduracak bir başlangıç yapılır ama sonraki süreçte devamı olmamıştır. Bu nedenle hakemlik hayatımdan örnek vereyim. UEFA hakem kombinasyonuna geçtikten sonra UEFA delegeleri bizi denetliyor. Oradaki takibi de çok iyi bildiğim için, Alanya'ya da yurt dışından uluslararası uzmanlar getirip, onların bu işi yürütmesi gerektiği kanaatindeyim. Alanya'da Kaymakamlık tarafından 9 adet golf sahası yapılmasına yönelik çalışma var. Spor turizmine baktığımızda önce saha eksikliğini görüyoruz. Çünkü, Türkiye'de planlamada spor alanlarıyla ilgili ayrılan sosyal alan yok. İmar planına bakıldığı zaman açıktır, yeşil alanlar ve buna benzer alanlar var ama spor alanı yok. Belediyeler imar planı yapımında spor alanlarını değerlendirmeli. Şu anda imar planlarında kişi başı 10 metrekare yeşil alan ayrılmış durumda. Bu 10 metrekarenin en az 2 metrekaresi spor alanı olarak ayrılırsa imar planı yapımında belediyeler de güçlük çekmez. Okurcalar'dan Gazipaşa'ya kadar olan bölgede 60 futbol sahası yapılabilecek alan var. Spor salonumuz da eksik. Kent merkezinde 2 tane salonumuz var. Bu sayıyı 6'ya çıkabiliriz. Tesisleşmeyi yapabildiğimiz zaman spor alanında da gelişeceğimize eminim."
"BİR KAÇ BRANŞA YOĞUNLAŞALIM"
Side ve Belek’teki turizmcilerin bakanlıktan destek aldıklarını, ancak Alanya'daki turizmcilerin desteksiz olarak turizm tesislerini inşa ettiğini anlatan ALTİD Başkanı Gülçin Güner, "Alanya'da herkes kendi toprağına emek emek yatırım yaptı. Biz hazıra konmadık. Alanya çok şey başardı. Bir anda birden çok spor alanında organizasyon yapamayız. Gelin bir kaç ana branş belirleyelim ve bunların üzerine yoğunlaşalım, zamanla farklı branşlara ev sahipliği yaparız. Kaynaklarımızı birleştirelim, sonra tanıtım yapalım. Önemli olan elimizdeki donelere güveniyor olmamız" diye konuştu. 
"SİYASİ İRADE GEREKİYOR"
Toplantıda konuşan ALTSO Başkanı Aydoğan ise sadece Türkiye'de değil farklı ülkelerde bulunan federasyonlara da bazı yazılar yazdıklarını belirtti. Spor turizmi yapabilmek için federasyonlardan ne gibi çalışmalar yapabilecekleri yönünde öneriler aldıklarını kaydeden Aydoğan, Alanya'dan Gazipaşa'ya kadar ilçe kırsalında bir gezi yaptıklarını bildirdi. Aydoğan, nerelere spor kompleksleri yapılabilir, bunları belirlediklerini aktararak siyasi iradenin de kendilerine destek olması gerektiğini kaydetti.
"YER GÖSTERDİK, GERİ ADIM ATTILAR"
Beldelerinde 2 adet spor sahasının bulunduğunu söyleyen Türkler Belediye Başkanı Hayri Çavuşoğlu, sadece futbola yoğunlaşmadan farklı branşlara da ev sahipliği yapılabileceğini ifade etti. Bölgede pek çok turizmciye spor sahası yapmaları için yer gösterdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, turizmcilerin geri adım attığını belirtti. Çavuşoğlu, aynı turizmcilerin belediyeye ait spor sahalarını istediklerini anlattı. 
"ALANYA MARKA AMA VERİMİ DÜŞÜK"
Gençlik ve Spor Müdürü Erdal Tamrak'ın katılımcılara teknik bilgiler verdiği toplantıda konuşan TUI Başdanışmanı ve Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Baraner, Avrupa'nın anlayış değiştirdiğini söyledi. Geçmiş dönemde ekonominin reyting yaptığını anlatan Baraner, bugün ise sosyal ve kültürel yapının reyting yaptığını kaydetti. Turistlerin dinamik olmak istediğini vurgulayan Baraner, hareketin sağlık anlamına geldiğinin altını çizdi. Dünyanın yeni yatırımlar istediğini kaydeden Baraner, 2020 yılında turist profilinin tamamen değişeceğini belirtti. Baraner sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Alanya çok iyi bir marka ama verimi düşük. Herkes sizin gibi aynı sandalyeye oturamıyor. Anlayacağınız her şehirde yerel idareciler bir konuda sizin gibi bir araya gelemiyor." 
"DÜĞMEYE BASACAĞIZ"
Toplantının kapanış konuşmasını gerçekleştiren Kaymakam Doğan, "Baraner'in de belirttiği gibi beraber oturabilmemiz, ortak bir paydada buluşabilmemiz bile çok önemli. Yöneticileri bir araya gelemeyen nice kentler var. Spor turizmi üzerine çalışacağız, kavrayacağız ve acil bir eylem planı hazırlayacağız. Sanırım ilçenin mülki amiri olarak da düğmeye basmak bizim işimiz. Toplantının ardından bir komisyon oluşturacağız ve bu Spor Turizmi Komisyonu marifetiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 29.09.2012 13:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349