banner468

Sorunlar konuşuldu

Turizm koordinasyon toplantısı yapıldı. Toplantıda yeni sezonla ilgili konular görüşüldü. Kaymakam Doğan, 2010’da hedefin 2 milyon turist olduğunu söyledi

Sorunlar konuşuldu

Turizm koordinasyon toplantısı yapıldı. Toplantıda yeni sezonla ilgili konular görüşüldü. Kaymakam Doğan, 2010’da hedefin 2 milyon turist olduğunu söyledi

06 Nisan 2010 Salı 00:00
Sorunlar konuşuldu
banner404
 - Kübra DUMAN 
2010 Turizm Koordinasyon Toplantısı dün Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ALTSO) gerçekleştirildi. Kaymakam Hulusi Doğan'ın başkanlığında yapılan toplantıya belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Şahin, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner'in yanı sıra belde belediye başkanları ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı. 
“2010 HEDEFİMİZ 2 MİLYON TURİST”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Doğan, 2010 yılı turizm sezonu öncesi ilgili kurumlarla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmak istediklerini aktardı. 2008 yılının turizm verilerine göre iyi bir yıl olduğunu hatırlatan Doğan, 2008 yılı içerisinde ilçeyi bir milyon 800 turistin ziyaret ettiğini belirterek, 2009'da bu rakamların yüzde 20 oranında azaldığını dile getirdi. 
Global krizin etkilerine rağmen 2009'u pek çok turizm beldesine göre iyi geçirdikleri kanısında olduklarını aktaran Doğan, 2010'da 2 milyon turisti hedeflediklerinin altını çizdi.
Alanya'nın sezona hummalı bir şekilde hazırlandığını belirten Doğan, tüm otellerin kış boyunca şantiye gibi çalıştığını bildirdi. Kış döneminde odaların da meslek gruplarına yönelik pek çok eğitim çalışmaları düzenlediğini vurgulayan Doğan, tek endişesinin yüksek sezonda yaşanabilecek çifte rezervasyonların olduğunu söyledi. 
Güvenlikle ilgili gerekli önlemleri aldıklarını aktaran Doğan, turistin rahatsız edilmesi konusunda çok hassas davrandıklarını belirterek, “İstemeden de olsa geçen sene hanutçuluk yaptıkları tespit edilen çok sayıda iş yerini kapattık. Be sene de hanutçulukla mücadeleye devam edeceğiz. Sahte içkiyle mücadelede oluşturduğumuz komisyonlar ciddi kararlar aldı. Tanıtımların en büyüğü buraya gelen turisti memnun göndermek. Biz de bunun için çalışıyoruz” dedi. 
“YILDIZLAR DENETLENSİN”
Toplantıda konuşan ALTİD Başkanı Güner, geçen seneden bu seneye çok yol kat ettiklerini belirterek, Alanya’ya gelen misafirin buradan memnun ayrılmasının herşeyden önemli olduğunu vurguladı.
Alanya'da yaşayan vatandaşların Alanya'nın tarihi mekanları hakkında bilgi sahibi olmadıklarına dikkat çeken Güner, otellerde üst düzey yönetici konumunda çalışıp ta Alanya Kalesi'nin tarihini bilmeyenlerin olduğunu dile getirdi. Alanya Kalesi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girecek olmasının önemine de değinen Güner, ilçenin yerli halkının da kendi değerlerine sahip çıkması gerektiğini kaydetti. 
Bu sene itibari ile internet üzerinden satışlara başlandığını dile getiren Güner, Gazipaşa Havalimanı'nın açılmasıyla internet üzerinden satışların artacağını dile getirdi. 
Amaçlarının sadece yüksek sezonda otellerin doluluk oranlarının artmasını sağlamak olmadığını aktaran Güner, önemli olanın turizm sezonunu uzatmak olduğunu belirtti. Güner, Alanya'nın diğer turizm destinasyonlarından farklı olarak şehir hayatıyla önemli olduğunu belirterek, yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da Alanya'nın canlı olması için esnaflara büyük görev düştüğünü belirtti. 
Hanutçuluğun büyük ölçüde engellendiğini söyleyen Güner, denetimlerin devam etmesini istedi. İlçede belediye belgeli ve bakanlık belgeli pek çok turizm tesisi bulunduğuna dikkat çeken Güner, yıldızı olmadığı halde yıldız takan pek çok belediye belgeli otel bulunduğunu aktararak, bunlarla ilgili çalışmalar yapılmasını istedi. 
“KLİMASIZ ARAÇLARLA SERVİS YAPILIYOR”
Toplantıda konuşan ALTSO Başkanı Aydoğan ise, yaz aylarında klimasız araçlarla taşımacılık yapan dolmuş ve taksilerden yakındı. Aydoğan, “Klimasız araçlarla tıklım tıklım servis yapıyorlar. Bu konuda bir şeyler yapılması gerekiyor” dedi. Alanya Tanıtım Vakfı'nın (ALTAV) eleştirildiğini belirten Aydoğan, kimsenin ALTAV'ın hangi bütçelerle tanıtım yaptığını sorgulamadığını dile getirdi. Tüm kurumların bütçelerinden ALTAV'a tanıtım payı ayırması gerektiğini vurgulayan Aydoğan, insanların ellerini taşın altına koymalarını istedi. Aydoğan, ALTİD, ALTAV ve Alanya Belediyesi iş birliği ile profesyonel tanıtım CD’leri hazırlamak üzere çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekledi. 
“PROFESYONEL TANITIM İÇİN CİDDİ BÜTÇELER GEREKİYOR”
Toplantıya ALTAV adına katılan Burhan Sili ise, sadece Alanya'nın tanıtımı için yeni bir portal hazırlamak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Toplantıda ALTAV'ın tanıtım bütçesinin diğer konuşmacılar tarafından da gündeme getirildiğini bildiren Sili, profesyonel tanıtımlar için ciddi bütçelere ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bu sene 28 fuara katıldıklarını dile getiren Sili, Alanya'nın imajının toparlandığı bu dönemde sürecin kesintiye uğramamasını istedi. 
“BELEDİYE BELGELİ TESİSLERİ TESPİT EDEMİYORUZ”
Toplantıya katılan Akadeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi Aydın Çevirgen, belediye belgeli tesislerin tespitinde zorlandıklarını söyleyerek, kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Kurulacak bir komisyon ile belediye belgeli tesislerin tespitinin kolaylaşacağını dile getiren Çevirgen, gürültü kirliliğine de dikkat çekerek yaz aylarında özellikle beldelerde saat 06.00'ya kadar diskoların yüksek sesle müzik yayını yaptıklarını belirtti. 
“KARAMSAR TABLOYU ATLATALIM”
Toplantıda AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile Gazipaşa Havalimanı'na ilişkin yaptığı telefon görüşmesinin ardından konuşan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, “Çavuşoğlu, Ulaştırma Bakanı, Sivil Havacılık Genel Müdürü, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ile birlikte yaptığı dörtlü toplantının sonuçlarını aktardı. Şunu söyleyeyim artık karamsar tabloyu atalım. Bugünkü gelişmeler çok iyi. Yine toplantılar devam edecek. Arkasında durduğumuz iddiaların ilgili genel müdürlüklerince olumlu bakıldığı konusunda Çavuşoğlu'nun bilgisi var. Sizlere de selamı var. Gazipaşa Havalimanı konusunda biraz sabredeceğiz ama galiba inanıyorum ki sonucu alacağız. ALTİD başkanımız da Almanya'nın en büyük tur operatörlerinin temsilcileriyle yemekten geldi. Sadece onlar aramıyor, birçok tur operatörü arıyor. Sayın milletvekilimiz bu konudaki gelişmeleri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacaktır” dedi.
“KİMSE AĞLAMASIN”
Toplantıya oda başkanlarının katılmayışını eleştiren Sipahioğlu, “Oda başkanlarının demek ki işleri yoğun ki ilçenin mülki amirinin davetine rağmen toplantıya iştirak etmediler. 2010 sezonu ile ilgili elimizdeki ilk doneler olumlu olsa da fazla umutlanıp hayal kırıklığı yaşamayalım. Gözlemlediğimiz kadarı ile piyasada hareketlenmeler var, ancak yeterli değil. Biz turizm sezonunu tüm yıla yaymayı hedefliyoruz. Mayıs ayından sonra Temmuz ve Ağustos aylarının da nasıl geçer bilmiyoruz. Hayale ve karamsarlığın ortasında moral depolamamız lazım 2010 sezonuna ilişkin” diye konuştu. 
ETİKET UYARISI
Etiket uygulamasına uymayan esnafları sert bir dille eleştiren Sipahioğlu, “Bir esnaf, etiket gibi ahlaki bir zorunluluğa uymuyorsa ağlamaya mahkumdur. Esnaf anı kurtarmayı bir kenara bırakmalı. Biz ısrarla yaka kartı uygulamasını öneriyoruz. Çünkü, müşteri şikayetçi olduğunda karşısına kurumu değil, kendisine kaba davranan görevliyi muhatap alabilmeli. Sezon buyunca yapılan denetimler ve kesilen cezalardan dolayı kimse ağlamasın. ALTAV'a tanıtım bütçesi konusunda destek veren tek kurum Alanya Belediyesi'nden sonra ALTSO. Bunun dışında hiç bir kurum ALTAV'ın bütçesine katkıda bulunmuyor. Alanya'daki otellerin büyük bir bölümü her şey dahil sistemine geçti. Tatile gelen insanlar otellerinden çıkıp sahile güneşlenmeye gitmiyorlar bile. Biz Alanya'nın sahillerinden bölücü örgüte giden paraların mücadelelerini verdik yıllar önce. Bir çoğunuz bilmez ama biz bu uğurda arkadaşlarımızı kaybettik” dedi.
“İPTAL EDEBİLİRİZ”
Klimasız servis yapan dolmuşçuları da eleştiren Sipahioğlu, Doğu beldelerinin büyük bir bölümünün otobüslerinin sorunlu olduğunu söyledi. Gerekirse İlçe Trafik Komisyonundan karar çıkararak otobüslerin güzergahlarını iptal edebileceklerini ve Alanya merkeze girmelerini engelleyebileceklerini aktaran Sipahioğlu, en kötü olasılıkla beldelerden gelen turistler için ücretsiz servis kaldırabileceklerini belirtti.
Sipahioğlu, dolmuşların artık toplu taşıma aracı kültürünü kazanması gerektiğini sözlerine ekledi. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.12.2012 15:42
Anahtar Kelimeler:
sorunlar konuşuldu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349