banner468

SIRA İNİŞTE

GAZİPAŞA Havalimanı'na inişine yıllardır izin verilmeyen, charter tipi uçakların çoğunluğunu oluşturan Boeing 737-800 tipi uçak için Corendon firmasına izin çıktı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) beklenen izni vermesine rağmen, 4 Nisan Çarşamba günü yapılması planlanan uçuşun engellenebileceğine ilişkin şüpheler var.

SIRA İNİŞTE

GAZİPAŞA Havalimanı'na inişine yıllardır izin verilmeyen, charter tipi uçakların çoğunluğunu oluşturan Boeing 737-800 tipi uçak için Corendon firmasına izin çıktı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) beklenen izni vermesine rağmen, 4 Nisan Çarşamba günü yapılması planlanan uçuşun engellenebileceğine ilişkin şüpheler var.

02 Nisan 2012 Pazartesi 00:05
SIRA İNİŞTE
banner404
 GÜNÜN HABERİ


'ACABA YİNE İPTAL EDİLİR Mİ'

ÇÜNKÜ, daha önce Corendon ve Pegasus'a da iniş izni verilmiş, ancak son anda izinler iptal edilmişti. İznin çıkması memnuniyetle karşılanırken, bir yandan da "Acaba bu uçuş da iptal edilir mi?" endişesi yaşanıyor. Alanya'nın tek dileği, inişin sorunsuz gerçekleşmesi. Corendon'un Hollanda'daki patronu Atilay Uslu'nun dileği de bu: 

'İLKİ İNŞALLAH HAYIRLI OLACAK'

İZNİ aldık. Antalya'dan kalkarak, yarım saatlik bir uçuşla Gazipaşa'ya ineceğiz. Bu ilk uçuştan sonra sezon boyunca 189 kişilik uçaklarla charter seferlerimize devam etmeyi planlıyoruz. İnşallah bu ilk uçuşu hayırlı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra, diğer uçuşlarımız için de gerekli izinleri alarak yolumuza devam ederiz. 

GAZİPAŞA Havalimanı'na inişine yıllardır izin verilmeyen, charter tipi uçakların çoğunluğunu oluşturan Boeing 737-800 tipi uçak için Corendon firmasına izin çıktı. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) beklenen izni vermesine rağmen, 4 Nisan Çarşamba günü yapılması planlanan uçuşun engellenebileceğine ilişkin şüpheler var. Çünkü, daha önce Corendon ve Pegasus'a da iniş izni verilmiş, ancak son anda izinler iptal edilmişti. Uçuş izninin verilmesi Alanya'da memnuniyetle karşılanırken, bir yandan da "Acaba bu uçuş da iptal edilir mi?" endişesi yaşanıyor. Alanya'nın tek dileği, inişin sorunsuz gerçekleşmesi. 
İLK CHARTER UÇUŞU ANTALYA'DAN 
Corendon’un Hollanda’daki patronu ve iniş izninin mimarı Atilay Uslu, izni yazılı olarak aldıklarını belirterek, ilk uçuşun Antalya'dan kalkılarak, yarım saatlik bir uçuşla Gazipaşa'ya iniş şeklinde olacağını ifade etti. Uslu, bu ilk uçuştan sonra sezon boyunca 189 kişilik uçaklarla charter seferlerine devam etmeyi planladıklarını belirterek, "İnşallah bu ilk uçuşu hayırlı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra diğer uçuşlarımız için de gerekli izni alır ve yolumuza devam ederiz" dedi. 
İLK UÇAĞIN 20 YOLCUSU GAZETECİ 
Corendon'un iniş iznini alarak, 4 Nisan Çarşamba günü Antalya-Gazipaşa arasında gerçekleştirmeyi planladığı gösteri amaçlı ilk charter seferi saat 10.00'da Antalya Havalimanı'ndan uçağın havalanmasıyla başlayacak. Uçak, kısa süre sonra ulaşacağı Gazipaşa semalarından inişe geçecek. İlk charter uçağında Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dim öncülüğünde 20 Alanyalı ve Gazipaşalı gazeteci de bulunacak. Uçakta yer alacak gazetecilerin isimleri şöyle: Mehmet Ali Dim, Servet Sipahioğlu, Mehmet Ali Gürses, Fazıl Tunç, Rıza Yanık, Gaye Coşkun, Ferit Kesen, Mustafa Sucu, Teoman Eriş, Hüseyin Kalaycı, Tolga Şilil, Tolga Kaynar, Mehmet Çelik, Ahmet Tunç, Metin Erdem, Mesut İlhan, Engin Anak, Adem Tekin, Ahmet Mervan Taş, Yakup Kocabaş, Ali Doğan. 
İZİN SAVAŞINDA NELER YAŞANMIŞTI
Gazipaşa Havalimanı'nın işletmecisi TAV, Pegasus'a ait 149 yolcu kapasiteli Boeing 737-700 tipi uçakla 5 Ağustos 2010 tarihinde Gazipaşa Havalimanı'na inmek için SHGM'den izin almıştı. Büyük umutla beklenen, charter uçaklarının da inmesine imkan sağlayacak olan TAV'ın öncü uçuşuna katılmak için Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim de İstanbul'a gitmişlerdi. Ancak son anda uçuşa, SHGM tarafından "Güvenlik" gerekçesiyle izin verilmediği ortaya çıkmıştı. O gün Yeni Alanya'nın manşeti 'Binali Bey Klasiği' başlığını taşıyordu. 
Daha sonra Transavia'nın 149 yolcu kapasiteli Boeing 737-700 tipi uçağına iniş izni çıkmış, Alanya bu kez 189 kişilik Boeing 737-800 tipi charter uçaklarının inmesi için mücadeleye başlamıştı. Çünkü dünyadaki charter tipi uçakların çoğunluğunu oluşturan 737-800'lerin inişi, Gazipaşa Havalimanı'nın tam kapasite çalışabilmesi ve gerçek bir havalimanı hüviyetine bürünebilmesi için şarttı.  
VE DEVREYE CORENDON GİRDİ 
Tarih 19 Ekim 2011'i gösterdiğinde, Alanya'da nefesler tutulmuş, yeni bir miladın başlangıç gününe girilmişti. Çünkü Corendon, 189 kişilik Boeing 737-800 tipi charter uçağıyla yapmayı planladığı Amsterdam-Gazipaşa uçuşuna SHGM'den sözlü izin almıştı. AGC Başkanı Mehmet Ali Dim de, Amsterdam'daki Corendon merkezinde Atilay Uslu ve ALTİD (Alanya Turistik İşletmeciler Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dahaoğlu ile birlikte yazılı izni bekliyordu. Ancak, Uslu'nun tüm çabaları boşa çıkmış, tüm havacılık otoritelerinin 'Rahatlıkla iner' dediği 'Boeing 737-800' tipi uçağa, SHGM'den yine Gazipaşa'ya iniş izni çıkmamıştı. Biletlerinde 'Amsterdam-Alanya' yazan 189 yolcu, Antalya'ya indirilmişti. Uçakta yapılan anonsta da "Gazipaşa'daki kötü hava koşulları nedeniyle Antalya'ya ineceğiz" denmişti. Yeni Alanya'nın o günkü manşeti 'Binali Bey Klasiği (2)' başlığını taşıyordu. 
CORENDON PİLOTU: SORUNSUZ İNERİM  
Gazipaşa'ya 737-800 uçağıyla ilk kez inmeye hazırlanırken son anda izin engeline takılan Corendon uçağının tecrübeli kaptan pilotu Zeki Bıyık, Amsterdam'dan sabah 04.30’da kalkan uçağın kokpitinde Mehmet Ali Dim’in sorularını yanıtlamış, şöyle konuşmuştu: Gazipaşa’ya inebilmek adına planlanan iniş öncesinde eğitim aldık. Gözenair’in simülasyon merkezinde bu havaalanına defalarca inip kalktık. Herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Hatta, uçak tam yolcu, tam bagaj ve tam yakıt yüküyle, tek motorla bile sorunsuz olarak indi, kalktı. Tek motorla pas geçtik. Hem de tekerlek koyma aşamasındayken pas geçtik. Hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık. Gazipaşa’ya 737-800 uçaklarının inip kalkmasında hiçbir sakınca yok. 
CORENDON: PES ETMEDİK, İNECEĞİZ 
İlk girişimindeki olağanüstü çabalarından sonuç alamayan Corendon’un Hollanda’daki patronu Atilay Uslu ise Amsterdam’daki şirket merkezinde Mehmet Ali Dim’in sorularını yanıtlamış ve şöyle konuşmuştu: Bu zinciri kırmak istedik. Spekülasyonlara son verecektik. Sivil Havacılık bize sözlü izni verdi. Hatta 'Uçak kalkıncaya kadar yazılı izni de vereceğiz' dediler. Son anda 'Genel Müdür yurtdışından dönünce imzalayacak' dediler. Uçuş günü akşama kadar bekledik ancak bu yazılı izni alamadık. Sebebini ben de bilmiyorum. Teknik olarak bir sorun kesinlikle yok. Olası bir bürokratik engelden bu uçuşu gerçekleştiremediğimizi düşünmek istiyorum. Bu demek değildir ki, biz pes ettik, edeceğiz. Yine deneyeceğiz. Teşebbüslerimiz devam edecek. 
Mehmet Ali Dim ise, köşe yazısında "Hani mesele 'ipe un sermek' olunca her şeyin bahanesi bulunur. Allah da biliyor ki, talimat yukarıdan geliyor. Birisi suflörlük yapıyor.
Kimin ne yaptığını herkes az çok tahmin ediyor.
Ancak, unutulmasın ki, mahkeme kadıya mülk değil. O makamlar gelir geçer, arkada kalan sedanız 'hoş' olmaz!" demişti. 
MİMARLARI ATİLAY USLU VE YILDIRAY KARAER 
Corendon, o günün üzerinden geçen 6 ay içerisinde sürekli iniş izni için mücadele verdi ve sonunda başardı. Bu iznin mimarları da Corendon’un Hollanda’daki patronu Atilay Uslu ve 
Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı, Corendon Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yıldıray Karaer oldu. Çünkü bugüne kadar bir çok yerli-yabancı havayolu şirketi, Gazipaşa'ya 737-800 tipi uçaklarla sefer düzenlemek için SHGM'den izin istedi. Ancak izin talepleri reddedilince kaderlerine razı oldular. Ancak Corendon, ilk girişiminin ardından 6 ay süren zorlu bir mücadele sürecine girişti ve başardı. İlk girişime onay verilmemesi üzerine çok büyük hayal kırıklığı yaşayan Atilay Uslu, "Ben Atilay'sam, bu izni alacağım" demişti.
13 YIL SONRA RÜYASI GERÇEK OLUYOR 
Corendon, 4 Nisan Çarşamba günü Gazipaşa Havalimanı'na 737-800 tipi uçağını indirirse, Gazipaşa Havalimanı'nın mimarı olan Arif Ahmet Denizolgun'un rüyası da gerçek olacak. Denizolgun, temeli 1991 yılında atılan ve o tarihten sonra yatan yatırımlar sınıfına giren Gazipaşa Havalimanı'nı 1998-1999 yıllarındaki 7 aylık Ulaştırma Bakanlığı döneminde canlandırmıştı. Alanya'yı havalimanına ikna ve kanalize eden isim olan Denizolgun, kısa sürede terminal binasını ve pistin büyük bölümünü tamamlamış, bir çok cihazı kurdurmuştu. Gazipaşa Havalimanı, Denizolgun'un bakanlığının bitmesinin ardından yeniden makus talihine bürünmüştü. Denizolgun, "Bu havalimanına uçak inmez, dağa çarpar" diyenlere her fırsatta "Gazipaşa'ya orta gövdeli bütün uçaklar rahatlıkla iner, kalkar" yanıtını vermişti.    
AIR FINLAND VE SCANWAY'E İZİN ÇIKMADI
Air Finland'ın geçen hafta 219 kişilik Boeing 757-200 tipi uçağıyla Gazipaşa'ya inişine Finlandiya SHGM'nin onay verip, Türkiye SHGM'nin onay vermeyişinin ardından şansını yeniden deneyen Air Finland, yine onay alamadı. SHGM'nin geçen hafta "İzin başvurusunu geç yaptılar" diyerek Air Finland'a iniş izni vermediği bildirilmişti. Air Finland'ın, 6 Nisan Cuma gününe ilişkin istediği iznin niçin reddedildiği henüz netleşmedi. Ayrıca, SHGM ilginç bir 'Ret' kararına daha imza attı. Scanway'in Danimarka'nın Kopenhag ve Aalborg şehirlerinden haftada iki kez yapmak istediği seferlere de SHGM tarafından onay verilmedi. Ret kararının ilginç tarafı ise, Gazipaşa'ya iniş izni istenen Scanway uçaklarının 149 kişilik 737-700 olması. Yani, bu uçaklar iniş izni verilen Corendon uçağından daha küçük. Üstelik, Transavia'nın 149 kişilik 737-700 tipi uçaklarla Hollanda-Gazipaşa seferleri geçen yıl aralıksız sürmüştü.  DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 01.04.2012 23:26
Anahtar Kelimeler:
sıra inişte
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349