banner468

Sayıştay: Alanya'da 100 dönüm plaj işgal altında

Sayıştay, yeni br kıyı işgal raporuna daha imza attı. Rapora göre, kıyıların haksız yere işgal edildiği yerler arasında Alanya 100 dönüme yakın işgal ile başı çekiyor. Raporda, haksız işgalin engellenmesi istendi

Sayıştay: Alanya'da 100 dönüm plaj işgal altında

Sayıştay, yeni br kıyı işgal raporuna daha imza attı. Rapora göre, kıyıların haksız yere işgal edildiği yerler arasında Alanya 100 dönüme yakın işgal ile başı çekiyor. Raporda, haksız işgalin engellenmesi istendi

07 Ekim 2014 Salı 10:52
Sayıştay: Alanya'da 100 dönüm plaj işgal altında
banner404
SAYIŞTAY'IN 2013 yılını kapsayan Maliye Bakanlığı denetim raporu, kıyı ve sahillerdeki tabii güzelliklerin nasıl talan edildiğini ortaya çıkardı. Kocaeli, Antalya ve Mersin gibi illerde belediyelerin kiraladığı Hazine arazileri üzerinde inceleme yapan Sayıştay denetçileri, skandal uygulamalarla karşılaştı. Raporlara göre kıyılardaki birçok devlet arazisi işgal edildi. 6 metrekareyi geçmemesi gereken büfeler 307 metrekareye kadar büyütüldü. Belediyeler devlet arazisini özel şahıslara, onlar da üçüncü kişilere kiraya verdi. Özel şahıslar, Maliye’den 27 kat fazla kira geliri elde etti. Maliye Bakanlığı ve belediyeler ise talana sessiz kaldı. Sahillerde devlete ait arazilerin nasıl talan edildiği, belediye ve Maliye’nin talana nasıl göz yumduğu Sayıştay’ın yeni açıklanan 2013 yılına ait Maliye Bakanlığı denetim raporu ile gözler önüne serildi. Hazine’ye ait olan ve belediyelere kiraya verilen arazileri inceleyen Sayıştay denetçileri, 'dudak uçuklatan' tespitlerin yer aldığı bir rapor hazırladı.
ALANYA'DA 100 DÖNÜM PLAJ İŞGAL ALTINDA
Yönetmeliğe göre, 6 metrekareyi geçmemesi gereken büfelerin bazı yerlerde 307 metrekareye kadar büyütüldüğü, çevrelerine eklenen platformlar ile kafe, bar ve restorana dönüştürüldüğü belirlendi. Alanya’da 99 bin 270 metrekarelik alanın şezlong, şemsiye, gölgelik, voleybol sahası, iskele ve yeşil alan olarak işgal edildiği, tahliye edilmeden sadece ecrimisil (haksız işgal tazminatı) uygulanarak işgallere süreklilik kazandığı görüldüğüne dikkat çekildi. Rapora göre Antalya merkezde kiralama yetkisinin protokolle mahallî idarelere devredilen kısımları hariç olmak üzere 438 dönümlük devlet arazisi işgal altında. İşgal konularına göre dağıtıldığında bu rakamın 125 dönümünde restoran, havuz, bar, aquapark, spor alanı gibi sabit yapılar kurulmuş. 261 dönümü şezlong, şemsiye ve gölgelik olarak, 30 bin 510 metrekarelik alan iskele, 22 dönüm alan ise deniz yüzeyinin tasarruf altına alınması suretiyle işgal edilmiş durumda. Mevzuata göre araziler üzerindeki işgalcilerin derhal tahliye edilmesi gerekirken, ecrimisil uygulamasıyla işgallerin süreklilik kazandığı tespiti yapıldı.
BELEDİYELER KENDİ ŞİRKETLERİNE KİRALIYOR
Belediyelerin özel şahıslara kiraladığı devlet arazilerinin bu kişiler tarafından üçüncü kişilere kiraya verildiği, bu sayede arazinin asıl sahibi olan Maliye’ye ödenen kira bedelinin 27 kat fazlası gelir elde edildiği tespit edildi. Belediyelerin, düşük bedelle kendi şirketlerine kiraladığı arazileri doğrudan kamunun özel şahsa kiraya vermesi halinde devletin 50 kat fazla kira bedeli alabileceğine dikkat çekildi. Rapora göre sahillerdeki birçok yerde devlet arazileri hiçbir bedel ödenmeden işgal edildi ve başkalarına kiraya verildi. İzinsiz yapılaşma gerçekleşti. Arazilerin boşaltılması için gereken işlemleri kanunun açıkça emretmesine rağmen gerek belediyeler gerekse Maliye Bakanlığı bu icraatı yerine getirmedi. Raporda protokollerle belediyelerin kullanımına bırakılan kıyı niteliğindeki araziler üzerinde, mevzuata aykırı yapıların inşa edilerek ticarî amaçlı işletildiği belirtildi. Raporda somut örneklere de yer verildi. Sayıştay denetçileri, Maliye Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan devlete ait kıyıların, bazı kişilerce işgal edildiği, bu alanların tahliye edilmediği tespitini de yaptı. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Sahil Marina bölgesinde, 8 balık lokantası ile toplam büyüklüğü 3 bin 185 metrekare olan 4 cafe ve restoran ile bin 976 metrekare büyüklüğünde 2 spor tesisinin geçerli bir sözleşmeye dayanmaksızın 2006’dan bu yana faaliyet gösterdiği belirtildi. Ayrıca bu lokantaların işletmecileriyle söz konusu alan üzerinde hukukî herhangi bir yetkisi bulunmayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında kira sözleşmelerinin bulunduğu belirtildi.
50 KAT FAZLA BEDELLERE KİRALANIYOR
Mersin Adnan Menderes Bulvarı imar planında 48 metrekare olarak belirlenen 14 kafeterya ve çay bahçesinden bazılarının bin 800 metrekare büyüklüğe ulaştığı ifade edildi. Aynı bölgede toplamda 7 bin metrekarelik protokol dışı kullanım olduğu tespit edildi. Belediyenin yine kendi bünyesindeki şirkete kiraladığı 14 kafeteryanın 6’sının mevzuata aykırı olarak alt kiracılara kiralandığı buna rağmen cezai yaptırım ve sözleşmenin feshi yoluna gidilmediği görüldü. Raporda, "Kira sözleşmelerinin incelenmesi sonucunda, büfe alanının, belediye tarafından üçüncü kişilere kiraya verilmesi halinde elde edilen kira bedeli ile benzer yerlerin belediye şirketine kiraya verilmesi halinde elde edilen kira bedeli arasında yaklaşık 50 katlık bir fark olduğu anlaşılmıştır" denildi.
KİRACININ FATURASINI DEVLET ÖDÜYOR
Sayıştay raporunda bazı kamu arazilerinin okul, yol, park gibi umumî hizmetler dışında kullanılamayacağı belirtilmesine rağmen bu yerler ve üzerinde yer alan tesislerin kanuna aykırı olarak çeşitli adlar altında kiraya verildiği belirtildi. Bazı tesislerde kiracının ödemesi gereken elektrik, su ve doğalgaz giderlerinin bile kamu idaresi tarafından ödendiği tespit edildi. Rapordaki diğer tespitler şöyle: "Bazı kamu idarelerince Devlet İhale Kanunu’nda belirtilen özel durumlar oluşmadığı halde pazarlık usulü uygulanmakta. Üniversitelere ait bazı taşınmazlar kanuni düzenlemelerde belirtilen dernek ve vakıflar dışında kalan dernek, vakıf ve kooperatiflere ücretsiz olarak kullandırılmakta. Bazı kamu idarelerinin kira arttırımında sadece enflasyonu dikkate aldığı, emsal ve rayiç bedel mukayesesinin yapılmadığı, kira bedellerinin günün emsal ve rayiç bedellerine nispeten düşük kaldığı görülmüştür.” 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 06.10.2014 10:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349