banner468

ŞARTLI ONAY

KAMUOYUNUN aylardır merakla beklediği Teleferik Projesi, dün yapılan ve bir hayli hararetli geçen Belediye Meclisi’nde oybirliği ile kabul edildi. Proje maliyetinin 7-8 milyon TL’yi bulabileceğini söyleyen Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, “Bu rakam bizi aşar. Böyle bir bütçemiz yok. Bu yüzden bu işe talipli olan bazı firmalara bu işi yap-işlet-devret modeliyle ihale edebiliriz” dedi.

ŞARTLI ONAY

KAMUOYUNUN aylardır merakla beklediği Teleferik Projesi, dün yapılan ve bir hayli hararetli geçen Belediye Meclisi’nde oybirliği ile kabul edildi. Proje maliyetinin 7-8 milyon TL’yi bulabileceğini söyleyen Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, “Bu rakam bizi aşar. Böyle bir bütçemiz yok. Bu yüzden bu işe talipli olan bazı firmalara bu işi yap-işlet-devret modeliyle ihale edebiliriz” dedi.

08 Şubat 2012 Çarşamba 00:05
ŞARTLI ONAY
banner404
 GÜNÜN HABERİ
ALPER KUTAY

'GÖRÜŞ ALINSIN' ŞARTI
ÖTE yandan AKP'li Sipahioğlu'na tam destek vermeleri beklenen AKP'li meclis üyeleri ise proje hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alanya Kent Konseyi ve Antalya Mimarlar Odası’ndan görüş alınması şartı koydu. AKP Grubu adına konuşan Meclis Üyesi Mustafa Berberoğlu, "Alanya Kalesi'nin sahibi bakanlıktır. Bu yüzden ondan görüş almadan bu iş olmaz. Yoksa ileride sorun yaşarız" diye konuştu.
'DİREKLERİ YEŞİLE BOYARIZ'
CHP'Lİ Nilüfer Sadullahoğlu Zavlak'ın, "Teleferik direklerinin Kale'nin silüetini bozacağı endişesini taşıyorum" sözlerine Sipahioğlu'nun, "Direkleri yeşile boyarız, gözükmez" yanıtı mecliste gülüşmelere yol açtı. CHP'li Serdar Noyan ise projenin AKP'nin 2009 yerel seçimlerinde Kerim Kılınç'ın projesi olduğunu hatırlatarak, "Madem endişeleriniz vardı, o halde neden seçim vaatlerinizin arasında koydunuz" dedi. ALANYA Belediye Meclisi dün saat 14.00’de Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu başkanlığında toplandı. Bağımsız Meclis Üyesi Mustafa Küçüker ile AK Partili Kadriye Görücü dışındaki tüm üyelerin eksiksiz katıldığı toplantıda ilk olarak Bütçe Komisyonu raporu görüşüldü. Sözleşmeli personellere ait 2012 yılı ek ödeme oranı tablosunun görüşüldüğü ilk maddede, belediyede görevli 15 sözleşmeli personele 2012 yılı içerisinde maaşları dışında ek olarak bir yıla yayılarak 754 TL ödenmesi kararı oybirliği ile kabul edildi.
MHP’Lİ TUNA’DAN HONDA JESTİ
Engelsiz Kent Alanya Projesi kapsamında görevlendirilecek bir fizyoterapistin bir yıllığına ve 1.770 TL maaşla sözleşmeli olarak Alanya Belediyesi’ne alınması oybirliği ile kabul edilirken, İnşaat Mühendisi ve müteahhit Ali Rıza Vural ile ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna’nın birer adet Honda motosikleti Alanya Belediyesi’ne hibe etme teklifi de oybirliği ile kabul edildi. Bütçe Komisyonu’ndan gelen maddelerin müzakeresinin ardından İmar Komisyonu’ndan gelen maddelerin görüşülmesine geçildi.
‘BİZİ KAALE ALMIYORSUNUZ’
İmar Komisyonu’ndan gelen raporun birinci maddesi olan Kadıpaşa Mahallesi Arkeolojik Sit ve Etkileme Geçiş Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylanması talebi masaya yatırıldı. Bu madde görüşülürken söz alan CHP’li Meclis Üyesi Serdar Noyan, İmar Komisyonu’nu defalarca ikaz etmesine rağmen, alınan kararların kendilerine önceden iletilmediğini belirtti. Noyan, “Bize bilgi verilmediği için alınan kararları hep son gün öğreniyoruz. Bu neden böyle oluyor, İmar Komisyonu’ndan bir açıklama bekliyoruz” dedi.
‘İSTEDİĞİN ZAMAN BİLGİ AL’
Noyan’ın eleştirilerine yanıt veren İmar Komisyonu Başkanı AK Partili Adil Okur, “Biz bu ay tam beş kez toplantı yaptık, son toplantımızı da dün yaptık. Bu konuda sık sık eleştiri yapmanıza ben hayret ediyorum. İmar Müdürlüğü’ne gidip istediğiniz bilgileri istediğiniz zaman alma yetkiniz varken sürekli eleştiri yapıyorsunuz” deyince devreye Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu girdi. Okur’a destek veren Sipahioğlu, “Adil Bey’in de dediği gibi arzu ettiğiniz zaman İmar Müdürlüğü’ne gidip istediğiniz bilgileri alabilirsiniz” diye konuştu.
TELEFERİK MECLİSİ GERDİ
Yapılan konuşmaların ardından, Kadıpaşa Mahallesi Arkeolojik Sit ve Etkileme Geçiş Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylanması talebi oybirliği ile kabul edildi. İmar Komisyonu’ndan gelen raporun ikinci maddesi olan Teleferik Projesi konusunda ise uzun konuşmalar yapıldı. Antalya Koruma Kurulu’nun 26 Aralık 2011 tarihinde verdiği kararla yürüyen bant ve teleferik güzergahının Alanya Kalesi Koruma Amaçlı İmar Planı’na işlenmesi, teleferik hattını destekleyecek ve verimli kullanılmasını sağlayacak ulaşım alternatiflerinin oluşturulduğu rapor ile ilgili görüş verilmesi talebi meclis üyelerinin onayına sunuldu.
‘BU PROJE BÜTÇEMİZİ AŞAR’
Proje hakkında meclis üyelerine sinevizyonla sunum yaparak bilgi veren Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, “Bu proje tahminlerimize göre yaklaşık 7-8 milyon TL’ye mal olacak. Bu projeye şimdiden talipli olan firmalar var. Bu projeyi hayata geçirmeye Alanya Belediyesi’nin bütçesi yetmez. Alanya’ya ve kent turizmine büyük katkısı olacağına inandığımız için ben yap-işlet-devret modeliyle bu işin ihaleye çıkarılmasını öneriyorum. Ayrıca bu işi Alanya’daki sivil toplum kuruluşları ile tartışacağız, asıl kararı da o esnada vereceğiz. Bu proje kent turizmine de faydalı olacak. Çünkü Alanya Kalesi’ne otobüslerle turist getiren firmalar, turistlere 30 dakika süre veriyor, sonra da turistleri alıp şehirden götürüyor. Bu proje ile turistleri kentle bütünleştireceğiz” dedi.
ZAVLAK: SİLÜET BOZULUR MU?
Teleferik Projesi hakkında ilk söz alan isim ise CHP’li Meclis Üyesi Levent Benal oldu. Alanya Kalesi’ne otobüslerle taşımacılık yapılmasının büyük sorun yarattığını, bu nedenle Teleferik Projesi’nin bölgeye büyük artı değer kazandıracağına inandığını söyleyen Benal, “Bize göre Çevre Bakanlığı’ndan da projeyle ilgili görüş alınsın. Ayrıca ihale aşamasında bu işin yapımını üstlenecek firmalara engelliler için de rahatça inilip binilecek rampalar yapmaları talep edilsin” diye konuştu. CHP’li Nilüfer Sadullahoğlu Zavlak ise projeyle ilgili tek endişesinin Alanya Kalesi’nin silüetinin bozulması olduğunu belirtti.
BERBEROĞLU ŞERH KOYDU
AK Parti Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu ise Alanya Kalesi’nin Alanya’nın en önemli tanıtım aracı olduğunu belirterek, projeyi görüştükleri İmar Komisyonu’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mimarlar Odası ve Kent Konseyi’nin de bu konudaki görüşlerinin alınması hususunda şerh koyduklarını söyledi. Teorik olarak Alanya Kalesi’nin tek sahibinin Kültür ve Turizm Bakanlığı oluşundan ötürü görüşünün en başta alınması gereken kurumun bakanlık olduğunu belirten Berberoğlu, “Biz projeye karşı değiliz. Böyle bir algı oluşmasın. Ama sivil toplum kuruluşlarının da görüşünün alınarak projeye herkesin dahil edilmesini istiyoruz” dedi.
‘ŞİMDİ NEDEN ŞERH KOYDUNUZ’
MHP’li Meclis Üyesi İbrahim Görüş ise yaptığı konuşmada, “Bu proje Alanya için önemli. Ama her adımında iyi düşünülmesi gerek. Simülasyonları yapılıp bizlere ve kamuoyuna gösterilse proje daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum” diye konuştu. Görüş’ten sonra söz alan CHP’li Serdar Noyan, Kızılkule Tophane Ekseni Projesi konusunda Sipahioğlu’nu tebrik etti. Sipahioğlu’nun 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde meyilli tren projesini gündeme getirip seçmenden oy istediğini, ancak seçim bittikten sonra bu işin olamayacağını açıkladığını hatırlatan Noyan, AK Partililere de, “Teleferik Projesi de sizin belediye başkan adayınızın projesi değil miydi? Şimdi neden şerh koyup işi yokuşa sürmek istiyorsunuz. Bence Teleferik Projesi’ne ilaveten Alanya Müzesi ile İskele arasındaki yola da üzeri açık tramvay projesi yapılsın” dedi.
PALAMUTÇU: ACELE ETMEYİN
Teleferik Projesi konusunda son konuşmayı ise MHP’li Cemal Palamutçu yaptı. Alanya’nın batı girişinin kapalı olduğunu hatırlatan Palamutçu, “Şehrin en güzel yeri olan batı girişi kapalı ve şimdi şehrin batısında bulunan Damlataş’a teleferik yapıp turist çekmek istiyorsunuz. ‘Kale’ye otobüs çıkması sakıncalı’ deyip Teleferik Projesi’ni şirin göstermeye çalışıyorsunuz ama esnaf bundan nasıl etkilenecek, bu konuda hiçbir açıklama yapmıyorsunuz. Bence bu proje konusunda çok acele etmeye gerek yok” diye konuştu.
TELEFERİK OYBİRLİĞİ İLE GEÇTİ
Yapılan konuşmaların ardından, yürüyen bant ve teleferik güzergahının Alanya Kalesi Koruma Amaçlı İmar Planı’na işlenmesi, teleferik hattını destekleyecek ve verimli kullanılmasını sağlayacak ulaşım alternatiflerinin oluşturulduğu rapor oybirliği ile kabul edildi. Vatandaşların imar tadilat ve revizyon taleplerinin de görüşüldüğü mecliste ayrıca Tosmur Belediye Başkanlığı’nın yaklaşık 105 hektarlık alanda ilave imar revizyon uygulama talebi de masaya yatırıldı ve oybirliği ile kabul edildi. Meclis toplantısı dilek ve temenniler bölümü ile sona erdi. Bir sonraki meclis oturumu 6 Mart 2012 Salı günü gerçekleştirilecek.DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 07.02.2012 23:34
Anahtar Kelimeler:
şartlı onay
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349