banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Sahurlar gece öğünlerine dönüşmesin

Alanya Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) diyetisyeni Leyla Almaz, vatandaşlara Ramazan Bayramı’nda ‘Beslenme Önerileri’nde bulundu

GÜNCEL 25.07.2014, 23:14 25.07.2014, 22:22
Sahurlar gece öğünlerine dönüşmesin
banner404
YETERLİ ve dengeli beslenmenin hayatın her döneminde önemli olduğunu belirten Almaz, “Ramazan ayı boyunca vücuttan kaybolan enerji ve sıvının yerine konulması gerekmektedir. Ramazan ayı boyunca öğün sayılarında azalma ve beslenme düzeninde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu nedenle oruç tutan kişilerin bayramda öğün sayılarını arttırması ve fazla yemek yeme eğilimlerine girmeleri  bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşamalarına neden olmaktadır. Bunların en önemlileri hazımsızlık ve mide şikayetleridir. Ayrıca geleneksel olarak bayramda şeker ve şekerli besinlerin tüketiminin çok olması kan şekerinin hızla yükselmesine neden olmaktadır. Bunun için, güne hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Yiyeceklerin  miktarları aniden arttırılmamalıdır. Besinler iyice çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık  sık beslenilmelidir. Öğün araları en az 2, en fazla 4-5 saat şeklinde olmalıdır. Bayram boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmelidir. Israrcı tutumlardan uzak durulmalıdır. Eğer tatlı tüketilmek istenirse sütlü veya meyveli tatlılar küçük porsiyonlarda tercih edilmelidir. Ramazandaki sıvı kaybının yerine konulabilmesi için bayram süresince sıvı tüketimi arttırılmalı günde yaklaşık 2, 2.5 litre su tüketilmelidir. Sıvı tüketimini arttırmak için öğünlerde ayran, taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli komposto ve limonata tüketilebilir.
Ramazan ayı boyunca yaşanan kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinden kurtulmak için beslenmemizde lif içeriği yüksek olan sebze, meyve ve  kurubaklagillere yer verilmelidir.
Şeker hastalığı, kalp hastalığı ve tansiyon gibi kronik hastalığı olan kişilerin diyetlerine bayramda da devam etmeleri gereklidir.
Çocuklar besleyici değeri olmayan boş kalori içeren şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Yaşlıların  özelliklede kronik hastalıkları olanların kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeleri gereklidir. Bunların yerine bitki çayları tercih edilmelidir.
Ramazandaki sahur yemekleri gece yemekleri haline gelmemelidir. Gece öğünlerinde yoğurt, süt ve meyve tercih edilmelidir. Bayram için alınan şeker ve şekerli ürünlerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan izinli ve son kullanma tarihi geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir” dedi. 

Yorumlar (0)