Şahin Alanya'da hanutçuluğa savaş açtı

Hanutçuluk ve çığırtkanlık sorunlarının gündeme getirildiği ALTSO Meclisi'nde konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin "Alanya'nın kanayan yarası haline gelen bu sorunu bitireceğiz" dedi

Şahin Alanya'da hanutçuluğa savaş açtı
banner404

Yasin ARAZ

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) aylık olağan meclis toplantısı ALTSO Meclis Salonu’nda, ALTSO Meclis Başkanı Metin Atalay başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda yönetim kurulu faaliyetleri hakkında sunum yapan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, önce 24 Haziran’daki seçimlere değindi. Şahin, “Oda olarak tüm siyasi partilerle çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin güçlü bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu biliyorduk. Bu seçimde de bunu gördük. Bu seçimlerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
'HANUTÇULUK KONUSUNDA BİZE GELMEYİN'
Oda üyelerinin sorunları hakkında Alanya Kaymakamlığı’nda bir toplantı düzenlediğini belirten Şahin şunları söyledi: "Bu toplantıda ana konu Alanya’nın ana sorunları, hanutçuluk, sahildeki seyyar satıcılardı. Alanya’nın 1990’lı yıllardaki durumuna dönmemesi konusundaki düşüncelerimizi aktardık. Sahillerde eksiklikler var. Sahillerde 1990’lı yıllara dönmemek lazım. Biz yerel yönetimlerle hep koordineli çalışmaya gayret ettik. Ulaşımla ilgili bir master plan varsa bunun uygulanmasını ya da revize edilmesini söyledik. Sahil büfelerinin amacı dışında kullanılması konusu vardı. Bu konuda belediye bir kısım düzenlemeler yapmış. Turisti buraya getirmek önemli ama onu burada tutmak da önemli. Alanya’daki sektörleri bir arada turizm tutuyor.
'İSKELENİN DEĞİŞMESİ ŞART'
Portakal büfelerinin amacı dışında kullanımı da gündemde vardı. Ruhsatsız işyerlerinin amacı dışında kullanılması vardı. Bu konuda muzdaribiz. İskelenin ciddi sorunları var. Ana konu buranın değişimi. Kimin desteğini alacaksak gidip isteyeceğiz. Biz iskelenin değişimi konusunda kararlıyız. Mevzuata baktık, dersimize iyi çalıştık. Gece turlarında yatlar yüksek sesle müzik yapıyor. Allah korusun geçmişte bu konuda bir facia yaşadık. Teknelerin kapasitesi dışında yolcu alması tehlikeli.
'TURİZM POLİSLERİ GELİYOR'
Kaldırımda motosikletlerin kullanılması var. Alanya’da bu konuda bir çalışma var. Jandarma komutanımıza ve emniyet müdürümüze teşekkür ederiz. Hanutçuluk ve çığırtkanlık konusunda kimse bize gelmesin. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan turizm polisi talep ettik, çıktı. Antalya da bizim sayemizde turizm polisi kazandı. Bunun öncülüğünü biz yaptık." 
Yönetim kurulu faaliyet raporunun ibra edilip kabul edilmesinin ardından 2018 yılı Nisan ayı mizan ve hesapları müzakere edilerek kabul edildi. Daha sonra odanın disiplin kurulunun 5 Haziran 2018 tarih 01/03 sayılı ceza kararı ile 2018 yılı hizmetler karşılığı ücretler tarifesinin 12’nci maddesinin tadil edilmeleri maddeleri müzakere edilerek kabul edildi.
'GEREKİRSE ANKARA'YA KADAR GİDERİM'
Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Mehmet Karagöz, “Dimçayı’nın suyu denize akıp gidiyor. Hocalar’a kadar olan bölgelerde kanalın ne zaman biteceği araştırılsa iyi olur. Bölgelerde ciddi şekilde tarım yapılmaya başlandı. Muz seraları çoğaldı. Sondajla 200-300 metreden su alınmaya başlandı” dedi. Karagöz'ün açıklamalarına cevap veren Şahin, "Dimçayı ile ilgili Devlet Su İşleri'nin (DSİ) bir çalışması vardı. Alanya’nın doğusunda su tuzlanıyor. Buradaki tarım sektörünün kötüye gitmesine neden oluyor. DSİ Bölge Müdürü ile ön görüşmeyi yapıp göletlerin ne durumda olduğuyla ilgileneceğim. Gerekirse Ankara’ya gideceğim. Bu göletlerin yapılması lazım. Alanya’nın doğusunda tarım sektörünün canlanması için göletler gerekiyor” ifadelerini kullandı.
'ÇARŞI 5 SENE ÖNCEYİ ARIYOR'
Özcan Şafak Mavili de bir başka soruna dikkat çekerek, “Belediyenin dükkanlarda satılan ürünü 80 santimetre dışarıda sergileme kararı varken, bazı esnaflar komşularını düşünmeden 2 metreye yakın dışarıya çıkmalar yapıyor. Bunu Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula’ya da söyledim. Alanya çarşısı 4-5 sene önceyi arıyor. Belediye bu işlere biraz daha çekidüzen verip, çarşı esnafını normal standartlara getirip, belli bir alışveriş zeminine oturtması lazım. Biz daha iyiyi ararken, daha kötülerle karşılaşıyoruz” diye konuştu. Tekrar konuşan Mehmet Karagöz de, “80-90 metrekare bir dükkanın içinde 2-3 metre dışarıya çıkılmış olabiliyor ama 15-20 metrekare bir yere kafeterya açılıyor, kaldırımının ucuna kadar gidiyor. Kafeteryalar da bu hizaya çekilmeli. Burada bir haksızlık var" dedi.
'TÜM ESNAFLARA ÇAĞRIDA BULUNUYORUM'
Belediyenin 80 santimetre konusuna da değinen Şahin, “Belediye başkanı size bir hak vermiş. Bunu suistimal etmemeliyiz. Hem komşunun hakkına riayet etmemiş oluyorsun, buna da uymamış oluyorsun. Düşündüğün zaman bu da bir hak. Üstelik Alanya’daki sistemi de bozmuş oluyorsun. Bu doğru değil. Bunlarla ilgili birebir beni arayabilirsiniz. Komşunuzla kötü olmak istemeyebilirsiniz. Ben buradan bütün ticaret erbaplarına da çağrı yapıyorum. Çığırtkanlık ve hanutçulukla ilgili beni birebir arayabilirsiniz. Biz gider takibe aldırırız. Artık turizme zarar veren hanutçuluk ve çığırtkanlıkla ilgili güvenlik güçlerimiz vasıtasıyla gerekli cezaların uygulanması için elimizden geleni yapacağız. İşgaliye konusunda da çalışacağız. Bizim esnafımız temizdir. Ben hepsine kefilim ama kurunun yanında yaş da yanmasın. Bunun için suç varsa ceza da var. Uygulatmalıyız. Alanyamız, ülkemiz için bunu yapmalıyız” dedi.
'ALANYA'YA İHANET EDİYORLAR'
Bir üyenin hanutçuluk yapanların tur operatörleri olduğunu söylemesi üzerine Şahin, “Bunu yapan tur rehberleri ama hepsi değil. Kurunun yanında yaşı yakmayalım. Bunların amacı 'Turist çarşıdan alışveriş yapmasın, esnafı itibarsızlaştırayım, komisyonumu da alayım' mantığı. Bununla ilgili sticker yaptık. ALTSO logolu Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere stickerı 3 dilde hazırlattık. Bunun üzerinde, ‘Bu işyeri ALTSO üyesidir. Şikayet ve önerilerinizi şu numaralı telefona bildirin’ yazdık. Bununla ilgili bir hat kurduk. Bu tür şeyleri önlemeye çalıştık. Bunun yanında 2 kişinin arasındaki sorunu engelleme imkanımız yok. 'Hallederiz' demeyelim. Sonra sizlere de mahcup oluruz. Bunları yavaş yavaş kıracağız. İşyeri sahibi çığırtkanlık yapmaz ama çalışan eleman komisyon karşılığı çalıştığı için kapıya çıkıyor, bu hareketleri yapıyor. Bilinçsiz. Bilinçli olsa bunları yapmaz. Kendisine zarar veriyor. Birincisi ticari ahlak, ikincisi de kalifiye elemandan geçiyor. Kapama cezası verilip de orayı birileri ilişkilerini kullanıp açtırıyorsa biz tespit edelim. Bu ciddi bir suç. Bana göre Alanya’ya yapılmış bir ihanet. Bu olay yaşanıyorsa bildirin” diye konuştu.
'TURİSTE FARKLI GÖZLE BAKMAYALIM'
Şahin, "Yıllardır bu sorunla mücadele ediyoruz. Üyelerimizle her toplu olarak bir araya geldiğimizde bunu vurguluyorum. Buraya gelen turiste farklı gözle bakmayalım. Gelen turiste misafir gözüyle bakalım. Eğer bu konuda bir haksızlık olursa bize gelin. O arkadaşlarımızın temsilcisi olarak gidip ben kamera görüntülerini izleyebilirim. Çığırtkanlık ve hanutçuluk turizmi baltalar. Bu konuda taviz verilmemesi gerekir. Turizm olmazsa hiçbir şey olmaz" dedi.
'PLAN VARSA UYGULANSIN'
Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen toplu taşıma şikayetlerine ilişkin yaptığı, "Şehirde tüm dinamikler bir araya gelerek bir master plan oluşturulması gerek" ifadelerine karşın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'den gelen, "Bizim master planımız var. İsteyen olursa görebilir. Yaptığımız kavşaklar master plan doğrultusunda" diye cevap veren Türel'e göndermede bulunan Şahin, "Konu geçen meclisimizde gündeme geldi. Bizce bir master plan varsa uygulanması, eksikler varsa da revize edilmesi gerekli. Bir master plan var demiş Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, master plan varsa uygulansın ya da eksikleri revize edilsin. Ben bu anlattıklarımın hepsini daha detaylı şekilde hem Antalya Valiliği, hem Alanya Kaymakamlığı, hem Antalya Büyükşehir Belediyesi hem de Alanya Belediyesi'ne yazılı olarak gönderdim. Hatta nezaketsizlik olmasın diye yazıyı göndermeden önce Valimiz Münir Karaloğlu ile telefonda görüştüm" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET Ö
MEHMET Ö - 9 ay Önce

sn mehmet Şahinin bu çıkışı,biz çarşı esnafını bir nebzede olsa rahatlattı.Kendisi inş bu dediklerinin arkasında durur. Çünkü çarşıda çığırtkanlık almış başını gidiyor. turistlerin kolundan tutup zorla eşya satmaya çalışıyorlar.

SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472