Sağlık Bakanı Koca'dan flaş ilaç açıklaması!

Bakan Fahrettin Koca, “Bundan sonraki süreçte üretici arkadaşlarımızla görüşmelerimizde benzer ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan flaş ilaç açıklaması!
banner404

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, sendika, dernek ve firma temsilcilerinden oluşan ilaç sektörü yetkilileriyle bir araya geldi. Şubat ayında her yıl tebliğ gereği fiyat güncellemesi yapılması gerektiğini kaydeden Bakan Koca, “Şubat ayının 15’ine kadar yapılması ve beş gün içinde de uygulanması şeklinde bir tebliğ var” ifadelerini kullandı.
“Hem yerli hem global firmalarla bir araya gelerek, yarın için açıklanması gereken bir önceki yılın ortalama euro kurunun belli bir çarpanla çarpışmasıyla elde edilebilecek bir güncellemeyi aramızda konuştuk” diyen Koca, şöyle devam etti:
 
“Sektörle özellikle gelişimiz noktada, bu yıl için Şubat ayı 19’undan sonra uygulanmak üzere bir sabit oranda anlamış olduk. Bu oran bundan sonraki süreçte de özellikle ortalama euro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp, bu yıl ki zam oranının yüzde 26.4 olarak uygulanmasına karar vermiş olduk. Önümüzdeki dönemde bu oranların bundan sonraki süreçte uygulanabilirliğiyle, yabancı ve özellikle yerli üreticilerin bu oranı uygulama noktasında bir kararlılıkla öngörülebilir bir yatırım sürecine girmelerini arzu ettiğim için bu oranı özellikle verdik. Bu oranla ilgili önümüzdeki dönemde uygulama noktasında gayret içinde olacağız.” 
“Bundan sonraki süreçte üretici arkadaşlarımızla görüşmelerimizde benzer ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz” 
Yaşanan ilaç sıkıntısından sonra sahada denetimin arttığını açıklayan Koca, “Vatandaşımızın son birkaç hafta yer yer ilaç  sorunu yaşadığını biliyoruz. Bu çerçevede sahada 900 denetim elemanımız aktif devrede oldu. Bu denetimleri devam ettireceğiz. Bundan sonraki süreçte üretici arkadaşlarımızla görüşmelerimizde benzer ilaç sıkıntısının  yaşanacağını düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet AYGUN
ahmet AYGUN - 3 ay Önce

DÜN HASTANE GİTTİK KIZ COCUĞU 13 YAŞINDA KARNINDA KIS VAR DEDİ DOKTURLAR ALANYADAKİ TÜM ECZANEREİ ARADIK İLAC YOK KİS ERİTME İĞNESİ VERİLEN CEVAP İLAÇLARA ZAM GELECEK PİYASAYA SÜRÜLMÜYOR. BU GENCECİK İNSANLAR ÖLSÜNMÜ NASIL DENETİM NASIL YÖNETİM KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479