Rekor üstüne rekor

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen, bu yıl 60 yıllık sıcaklık rekorlarının kırıldığını belirtti.

Rekor üstüne rekor
banner404
ŞEN, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl sıcaklıkların mevsim  normallerinin 12-13 derece üzerinde seyrettiğini vurguladı.
Bu yıl  şubat ayında 60 yıllık sıcaklık rekorunun kırıldığına dikkati  çeken Şen, ''Daha önce İstanbul'da şubat ayına ait rekor, 23,2 dereceydi, bu sene  24 derece ile rekor kırıldı. Şubat ayında mevsim normallerinin 12-13 derece  üzerinde seyretti. Bu senenin rekorlar yılı olacağını düşünüyorum'' dedi.
Yaz aylarının çok sıcak geçeceğini tahmin ettiklerini aktaran Şen,  konuşmasına şöyle devam etti:
''Bu yıl son 80 yılın en sıcak yılı  olması bekleniyor. İstanbul'da  sıcaklık rekorları kırılacak gibi. 2000 yılında rekor 41,2 dereceydi. Haziran,  temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşacağını ön  görüyoruz. Ölçülen sıcaklık 42, 43 derece, hissedilen sıcaklık ise 50 dereceye  yaklaşacak. Sıcaklık artışlarında El Nino'nun etkisi çok fazla. Artık küresel  ısınmada var. İkisi yan yana geldiği zaman bu seneki durum onu gösteriyor.  Sıcaklıklar her gün değil ama 40 derecenin üzerinde olacak. Genellikle Sivas’tan  İç Anadolu ve batı bölgelerinde bu sıcaklıklar etkili olacak.''
Yazın aşırı sıcakların doğal afete dönüşebileceğine işaret eden Şen,  2003 yılında Fransa'da aşırı sıcaklardan 35 kişinin öldüğünü hatırlattı.- ''Batı'da kar yağışı beklemeyin''  Şen, hava sıcaklıklarının hafta sonunda kademeli olarak düşeceğini belirtti.  Batıda artık kar yağışı beklemediklerini ifade eden Şen,''Önümüzdeki hafta sonu bir soğuma olacak. Ama batıda kar yapacağını tahmin etmiyorum. Batı'da kar artık beklemeyin. Doğu'da kar devam eder'' dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2016, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479