banner468

ÖZEL STATÜ SİNYALİ

ALTSO’DA düzenlenen ve Alanya’nın il olması ile Büyükşehir Yasası hakkında kentin ileri gelenlerinin katıldığı toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Biz eski hükümetler gibi gittiğimiz her ilçeye plaka dağıtmadık, popülizm yapmadık. Her seferinde söylüyorum, bir kez daha yinelemek istiyorum. İl konusu gündeme gelirse Alanya il olacak ilçeler listesinin başındadır" diye konuştu.

ÖZEL STATÜ SİNYALİ

ALTSO’DA düzenlenen ve Alanya’nın il olması ile Büyükşehir Yasası hakkında kentin ileri gelenlerinin katıldığı toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Biz eski hükümetler gibi gittiğimiz her ilçeye plaka dağıtmadık, popülizm yapmadık. Her seferinde söylüyorum, bir kez daha yinelemek istiyorum. İl konusu gündeme gelirse Alanya il olacak ilçeler listesinin başındadır" diye konuştu.

07 Nisan 2012 Cumartesi 00:45
ÖZEL STATÜ SİNYALİ
banner404
 GÜNÜN HABERİ/ALPER KUTAY 

'ALANYA'NIN KONUMUNU NOT ETTİK' 

ALANYA'YA özel statü uygulanabileceği sinyalini de veren Arınç, "Araştırıyoruz, her İl'i, her ilçeyi ayrı ayrı değerlendiriyoruz. ‘Büyükşehir Yasası çıkarsa yönetim, planlama ve imar açısından daha iyi olur’ diyenler de var. Ekibimiz çalışıyor. Herkesi memnun etmek mümkün değil. Alanya’nın hiçbir şeye ihtiyacı yok. Bir tek tabelası eksik! Hastanesi var, üniversitesi var. Onu da aldık, not ettik" diye konuştu.

'ALTSO VE ALANYA MEDYASI BAŞARDI'

GAZİPAŞA Havalimanı’na orta gövdeli uçak inişini de değerlendiren Arınç, "Burası için 'Antalya rekabete engel olmak istiyor’ denildi, bu lafları çok dinledim. Buradaki sorun sadece teknikti, alet edevat eksiği vardı. ‘İnecek, inmeyecek’ laflarıyla bu iş papatya falına dönmüştü. ALTSO ve Alanya medyasının gayretleri büyük oldu. Artık pek çok uçak tipiyle buraya uçuşlar yapılacak. Allah kaza bela vermesin" dedi. ÜÇ günlük Alanya programına dün başlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün akşam saat 17.00’de Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ALTSO) düzenlenen ve Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney, belde belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Alanya’nın il olma konusu ve Büyükşehir Yasası hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Toplantıda ilk konuşmayı AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney yaptı. Büyükşehir Yasası konusunda Alanya kamuoyunda çeşitli spekülasyonlar yapıldığını ancak kendilerinin her defasında bu yasa tasarısının henüz olgunlaşmadığını, bu nedenle yapılan açıklamaların yersiz olduğunu söylediklerini belirtti.
‘GELİŞMELERİ GAZETEDEN OKUYORUM’
Güney’in ardından konuşan ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a Alanya’nın sorunlarıyla ilgili bilgi verdi. Aydoğan’dan sonra toplantıya katılanlara hitaben yaklaşık bir saatlik bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Alanya’nın sorunlarını elbette her gün takip etmek benim işim değil. Bu iş Alanya’daki partililerimizin görevidir. Ankara’da takibi gereken konular varsa elimden gelen yardımı yapıyorum. Bursa’nın milletvekiliyim, Manisa’da 50 yılım geçti, dolayısıyla Alanya’yı da es geçmem mümkün değil. Alanya ise anamın memleketi olduğu için Alanya’nın sorunlarına kulak tıkayamam. Alanya’nın sorunlarını gazetelerden okuyorum. Alanya cennet gibi bir memleket. Gelişiyor, daha da gelişecek” dedi.
‘GAZİPAŞA’NIN SORUNU TEKNİKTİ’
Gazipaşa Havalimanı’na orta gövdeli uçak inişini de değerlendiren ve eski Ulaştırma Bakanı Arif Ahmet Denizolgun’a teşekkür eden Başbakan Yardımcısı Arınç, “Sağ olsunlar, düşünmüşler, temelini atmışlar. Ama ilerleyen yıllarda burası kaderine terk edilmiş. Son dönemde ise hangi uçuşlara izin verileceği konusunda kararsız kalındı. ‘Antalya rekabete engel olmak istiyor’ denildi, bu lafları çok dinledim. Bizim dönemimizde bizim söylememize rağmen böyle bir engel olamazdı. Buradaki sorun sadece teknikti. Hükümetimiz akşam düşündüğünü sabah yapmaktadır” diye konuştu.
‘SİZİN TAKİBİNİZLE GERÇEKLEŞTİ’
Pistin uzunluğunun yetersiz olduğunu, alet edevat noksanlığı yaşandığını ancak bu sorunların giderildiğini dile getiren Arınç, “1800 metre olan pistin uzunluğu 2 bin metreye kadar uzatıldı. ‘İnecek, inmeyecek’ denile denile bu iş papatya falına dönmüştü. Rusya’da uçak kazaları çok oluyor, Allah korusun burada da böyle bir şey yaşanmasından endişe ediliyordu. Ama sizin ısrarlı takipçileriyle, ALTSO’nun ve Alanya medyasının gayretleriyle bu iş aşıldı. Pek çok uçak tipiyle buraya uçuşlar yapılacak. Allah kaza bela vermesin. Türkiye ekonomisi açısından büyük yararları olacak” dedi.
‘ŞİMDİ HERKES UÇAĞA BİNİYOR’
Gazipaşa Havalimanı’nı deneyimli TAV’ın çalıştırdığını söyleyen Arınç, “Eskiden uçaklara varsıllar binerdi. Elinde purosu, bond çantası, başında melon şapkası olurdu. Şimdi uçağa biniyorum, zengin fakir herkes uçağa biniyor. Hacı teyzeler, amcalar, askerden dönen delikanlılar bile uçağa binebiliyor. Eskiden memleket sahipsizdi, şimdi çok şükür memleketin sahibi var. Uçağımız var, yolumuz var, şimdi raylı sistemi gündeme alacağız. ALTSO Başkanı bunu raporuna yazmış” diye konuştu. Arınç, Mütekabiliyet Yasası’nı da değerlendirdi.
MÜTEKABİLİYET YASASI ENGELİ
Arınç, “2004’te Antalya’ya gelmiştim, Ege Ordu Komutanı’nı da davet etmiştim. Belek Glorya Golf Otel’de toplantı yapacağız. Alanya ve Antalya’dan gelenler, ‘Bir daireyi satarken iki sene bekliyoruz. Ege Ordu Komutanlığı soruşturma yapıyor, tapuda işlem yapamıyoruz. Köy senedi ile daire satıyoruz’ dediler. Yabancıya toprağı sattığımız zaman sırtına yükleyip kendi memleketine götürmüyor. Şimdi satışta formaliteyi yumuşatan bir kanun hazırlığı içerisindeyiz. Birinci sırada 2/B, ikinci sırada Mütekabiliyet Yasası var. Bu gelişmeleri sizlere aktaracağım” dedi.
‘TIP FAKÜLTESİNİ AÇACAĞIZ’
Alanya’nın bir üniversite kazandığını, eğitim şehri haline gelmesi için çalıştıklarını vurgulayan Arınç, “Bazı yerler vardır ki üniversiteler o bölgeye nitelik ve kimlik kazandırmıştır. İstanbul ve Eskişehir gibi! Rahmetli Hamdullah Emin Paşa’nın adına ilk defa bir ilçede bir üniversite kuruldu. Bu çok basit bir iş değil. Türkiye’de üniversitelerimizin sayısı 160’a yaklaştı. Takip ettik, çok güçlü bir vakıf üniversitesini açtık. Alanya’ya bir de tıp fakültesi kazandıracağız. Senatodan geçmişti, şimdi yeni bir karar daha alınmasını bekliyoruz. Hayırsever Nimet Alaaddinoğlu’nun mühendislik fakültesinin temelini attık. YÖK’te yönetim değişikliği oldu, onu yenileyeceğiz inşallah. Alanya tarih ve turizm değil, aynı zamanda eğitim şehri yapacağız” diye konuştu.
‘ÜÇ KEZ ÜST ÜSTE İKTİDARA GELDİK’
Arınç, açıklamasına şöyle devam etti: “On sene oldu, üç defadır iktidara geliyoruz. Boru değil bu. Önce yüzde 35, ardından yüzde 47, son olarak da yüzde 50 oranında oy aldık. Bu her babayiğidin harcı değil. Gururlanmıyorum, hamdolsun diye söylüyorum. Seçmen herkese de öyle kolay oy vermiyor. Güveniyorsa, hizmetinden memnunsa ‘Helal olsun’ diyor. Hastaneye gidiyor, yola bakıyor, okula bakıyor, yapılan hizmetleri görüyor. Bu hükümet popülizm yapmıyor. Seçim yaklaştıkça siyasetçinin ayağı titrer, bu yüzden eskiden siyasetçiler herkese plaka vermiş. Siverek’te il yaptırma derneği var, başbakan ve bakanlar hakkında dava açtılar, mahkemelerde uğraştık.
‘SİZİ TEK BAŞINIZA İL YAPAMAYIZ’
Kilis, Ardahan, Iğdır böyle il oldu. Biz kimseye ‘İl olacaksınız’ diye bir söz vermedik. Kapıyı açıyorum, Kaymakam Bey’e ‘Sayın Valim’ diyorum, Alanya ayağa kalkıyor, espri de yapamıyorum. Defalarca ‘Başka ilçeler de il olursa Alanya en güzel yerdir’ dedim. ‘Bizi tek başımıza il yapın’ derseniz, böyle bir kararımız yok. Yalan söylemeye gerek yok. Yeni bir il yapmayı düşünmüyoruz. ‘İl olamıyoruz, Antalya’nın tasarrufundan nasıl kurtulacağız?’ diye soruyorsunuz. Şimdi ülkede 13 büyükşehir var, 16 tane daha yapacağız. En son bu statüye Malatya girdi. On bin kişi eksikleri vardı, maşallah hamarat çıktılar, açıklarını kapattılar. Büyükşehir Yasası bir düşünce, henüz gerçekleşmedi.
‘HERKESİ MEMNUN EDEMEYİZ’
‘Yönetim, planlama ve imar açısından daha iyi olur’ diyenler var. Ekibimiz çalışıyor. Nasıl Antalya ile rekabet içerisindesiniz, gölgesinde kalmak istemiyorsunuz, Bursa İnegöl de aynı şeyleri söylüyor. Herkesi memnun etmek mümkün değil. Alanya’nın hiçbir şeye ihtiyacı yok. Bir tek tabelası eksik! Hastanesi var, üniversitesi var. Onu da aldık, not ettik. Merkezi planlama olarak şehirlerin durumlarını tek tek ayrı ayrı gözden geçireceğiz. Alanya’yı da değerlendireceğiz. Kararımızı alacağız, milletimiz beğenirse bizi destekler, beğenmezse gereğini yapar. Zorla oy alacak halimiz yok. Onun bunun hatırına, gözünün saçının rengine göre o ilçe o belde için ne uygundur, ona bakacağız. Şimdi yöneticiler ve siyasetçiler geliyor, anlatıyor. Ölçüp biçip tartıyoruz. Teşkilatlara tavsiyem, muhalefetin söylediğine değer vermeyin. Besmeleyi çeker yaparız, Alanya’ya da gelir, sokakta alnımız açık bir şekilde dolaşırız.”
‘RAYLI TAŞIMA SİSTEMİ HAYALİMİZ’
Toplantının soru cevap kısmında söz alan DYP eski Antalya Milletvekili Hayri Doğan, Gazipaşa Havalimanı için milletvekili olduğu dönemde büyük efor sarf ettiğini belirtti. Doğan, “Sizin de katkılarınıza çok teşekkür ederim. Ancak 1997’deki Refah-Yol Hükümeti’nin son döneminde, Antalya Alanya arası Raylı Taşıma Sistemi projemiz vardı. Bunu hayata geçirebilirsek en büyük hayallerimizden birisini gerçekleştirmiş olacağız” dedi. Doğan’a yanıt veren Arınç,
“Sırada inşallah bunlar var. Önümüzdeki günlerde bunları da değerlendireceğiz” diye konuştu.
‘ÖZEL STATÜ AYRICALIĞI OLABİLİR’
Doğan’ın ardından söz alan Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim, “Teşrifinizden dolayı çok şanslıyız. Biz Büyükşehir Yasası konusunu görüşmek için Ankara’ya gelecektik, siz bize geldiniz. Hükümetin en kudretli Başbakan Yardımcısını bugün burada ağırlıyoruz. Büyükşehre bağlanmak, alt belediye olmak gibi kaygılarımız var, bu doğru. Ama bu bir onur meselesi değil. Sizin de söylediğiniz gibi Alanya sadece tabelası eksik olan bir il. Büyükşehir Yasası şuna benziyor. Terziye gidiyorsunuz, bedeniniz 42 ama terzi sizi 38 bedene sokmak istiyor. Bizim kaygılarımız bundan. Bunları ortadan kaldırmamız lazım. Yasa çalışma yapan komisyonun bütün illeri masaya yatırdığını, tek tek incelediğini söylediniz. Alanya ve diğer bazı ilçeler için özel statü belirlenebilir. Siz ‘Bunun için kaygılanmayın’ diyorsunuz, sözlerinizden ben böyle anladım” diye konuştu.
‘ANNEMİN BÖYLE BİR VASİYETİ VAR’
Dim’e yanıt veren Arınç, “Bu konuda kefalet veya garanti veremem. Kimse kimseye kefil olmaz. Her ilin özelliklerine göre çalışma var, ona göre değerlendireceğiz. Her ile göre aynı ortak hükümleri taşıması lazım. Umarım sizin de memnun olacağınız bir düzenleme yapacağız” dedi. Türk Ocağı Alanya Şubesi Başkanı Ahmet Çelik ise anne tarafından Alanyalı olan Arınç’ın hükümet nezdinde ağırlığını koyarak Alanya’ya bir ayrıcalık verilip verilemeyeceğini sordu. Annesi merhume Sevdiye Arınç’ın böyle bir vasiyeti olduğunu söyleyen Arınç, şöyle devam etti:
‘TEK BAŞIMA KARAR VEREMEM’
“Annem rahmetli olmadan önce böyle bir vasiyet yazdırmış. Sabri Yönet bir gün çıkardı getirdi, zaten böyle şeytanlıklar ancak onun aklına gelir. Annem, Tayyip Bey’e ‘Bir oğlum da sensin, Alanya’yı unutma’ demiş. İl olmak Alanya’nın bir hakkıdır ama siyasi irade hiçbir ilçeyi il yapmama düşüncesinde. Benim bunun üzerine söz söyleme hakkım yok. Doğruları söylememiz lazım. Buna karar verecek noktasında değilim. Her gün yalvaracak da değilim. Herkes olur da Alanya olmazsa konuşmaya hakkımız var. Belediye meclislerinin yetiklerini artırma niyetindeyiz. Alanya il olmadığı için halkın mutsuz olduğunu düşünmüyorum. Herkes işine gücüne bakıyor. Yağ var, şeker var, un var, helva güzel yapılıyor afiyetle yapılıyor.”


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 07.04.2012 00:57
Anahtar Kelimeler:
özel statü sinyali
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349