banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Örtülü sansüre dikkat

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında "Türk medyasının örtülü de olsa hala sansür ve hapis baskısı altında tutulması utanç vericidir" dedi

GÜNCEL 24.07.2014, 12:53 24.07.2014, 15:04
Örtülü sansüre dikkat
banner404

 BASINDA sansürün kaldırılışının 106. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Dim, 24 Temmuz'un 1971 yılından bu yana "Basın Bayramı" ya da "Basın Özgürlüğü Günü" olarak kutlandığını anımsatarak şöyle konuştu: 

"Bugünü anlamlı kılan olay, Abdülhamit'in 30 yıllık baskı rejiminin son bulduğu 1908 yılında, o dönemin aydın gazetecilerinin, padişahın adamlarına baskı kalıplarını vermeyi reddederek 'Sansüre ilk direniş'i gerçekleştirmeleridir. Ancak üzülerek ifade etmeliyiz ki gelişen demokrasimize rağmen, sansürün değişik biçimleri Türk basınında varlığını sürdürmektedir. Geçen 106 yıl içinde, birçok imparatorluklar, diktatörlükler ve baskı rejimleri tarihe karışırken, Türk medyasının örtülü de olsa hala sansür baskısı altında tutulması ve gazetecilere düşünceleri ve yazdıklarından dolayı hapis cezası verilmesi utanç vericidir. Meslek ilkeleri çerçevesinde yapılan haber, eleştiri ve yorumların bile suç sayılabileceği hükümler içeren, ifade özgürlüğünü kısıtlayan, gazeteciyi hapis cezasıyla tehdit eden TCK hükümleri mutlaka değiştirilmelidir. Meslek ilkelerine aykırı bazı yozlaşmış yayınlarla mücadele, yasa yapıcıların tepkisel düzenlemeleriyle yürütülemez. Gazeteciler, kendilerine suç işleme ayrıcalığı istemiyor, sadece halkın haber alma hakkını ve bireylerin ifade özgürlüğünü kullanmasına aracılık etme işlevinin teminat altına alınmasını bekliyor. Günümüzde gazeteciler, yasaların zorladığı sansürün yanısıra medya sahiplerinin doğrudan veya dolaylı yollarla uyguladığı otosansürün altında da ezilmektedirler. Bu nedenle buruk olarak kutladığımız 24 Temmuz'lar, bizler açısından da bir iç muhasebe ve meslektaşlarımızla birlikte olmak açısından önem taşımaktadır. Tüm basın mensuplarının bayramını kutlar, başarılarının devamını dilerim."
GAZETECİLER İFTARDA BULUŞACAK 
Dim, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla gazetecilerin bu akşam iftarda buluşacaklarını söyledi. İftarın Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir'in ev sahipliğinde Ulaş Emirgan Restoran'da gerçekleşeceğini söyleyen Dim "Etkinliğimize tüm AGC üyeleri davetlidir" dedi. 
 
Yorumlar (0)