banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Öğrenciler EXPO'ya hazırlanıyor

Mahmutlar Kılıçarslan İlkokulu öğrencileri, belediyenin yaptırdığı dokuma tezgahlarında kilim dokuyup, 'EXPO 2016 Fuarı'nda sergileyecek

GÜNCEL 24.07.2014, 03:18 24.07.2014, 02:25
Öğrenciler EXPO'ya hazırlanıyor
banner404
 ALANYA Belediyesi, kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerleri yeniden canlandırmak amacıyla başlattığı sosyal projelere bir yenisini daha ekledi. Mahmutlar Kılıçarslan İlkokulu öğrencileri, belediyenin yaptırdığı dokuma tezgahlarında kilim dokuyup, 'EXPO 2016 Fuarı'nda sergileyecek. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları arasında önemli yeri olan kilim dokumacılığı, Alanya Belediyesi'nin yaptırdığı dokuma tezgahlarıyla Mahmutlar Kılıçarslan İlkokulu'nda yeniden canlanacak. Alanya Belediyesi'nin marangozhanesinde yaptırdığı 'ıstar' adlı 4 dokuma tezgahı, Kılıçarslan İlkokulu Öğretmeni Fatma Ayan'a teslim edilerek sınıflara yerleştirildi.
ASIRLIK USTA TEZGAH BAŞINDA
Mahmutlar'da yaşayan 80 yaşındaki 'Yörük Nine' lakabıyla tanınan Emine Çoban, kilim dokuma sanatını gelecek nesillere aktarmak için tekrar tezgah başına geçecek. Gönüllü dokuma sanatını öğretmekten ve kültürel değerlerin canlanmasına katkı sağlayıp, gelecek nesillere taşımaktan büyük mutluluk duyacağını belirten Çoban, hem öğrencilere hem de bölgede bulunan isteklilere dokumacılığı öğretecek. 
ÖĞRENCİLER 'EXPO 2016'YA KATILACAK
Öğrencilerin dokudukları kilimler 'EXPO 2016 Fuarı'nda kendilerine ayrılan stantta görücüye çıkacak. Böylece öğrenciler, Alanya Belediyesi öncülüğünde dokudukları kilimlerle hem tarihi değerlere hayat verecek hem de Alanya'nın tanıtımına katkı sağlayacak.
DOKUMA SANATI CANLANACAK 
Alanya ve çevresinin çok zengin kültürel değerlere sahip olduğunu kaydeden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Bilinen en eski dokuma türlerinden biri olan kilim dokuma sanatını canlandırmak için bir dizi çalışmalarımız var. Kilim dokumacılığının yok olmaması ve zengin kültürümüzün yaşatılması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Yorumlar (0)