Oda başkanları iyimser

Alanyalı oda başkanları, Türkiye'nin tüm çabalarına karşın Rusya'nın tavrını değiştirmemesine rağmen umutlu açıklamalar yaptılar

Oda başkanları iyimser
banner404
ALANYA Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, önümüzdeki sezon Rusya'dan turist gelmeyeceğini ve Alanya'nın acil olarak diğer destinasyonlara yönelmesi gerektiğini söyledi. Değirmenci "Rusya'nın daha önce taciz ettiği Türk sınırına karşı tedbir alan ülkemiz, sınır tedbiri nedeniyle Rus uçağını düşürmüştü. Bu bizim sınır koruma adına yaptığımız en doğal hakkımızdı. Ancak bunun arkasından gelen gelişmeler Rusya'nın tamamen maddi ve manevi düşmanca bir tutum sergilediğini gösterdi. Biz yerelde Alanya ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu her türlü girişimi yapmalarına ve dostluk elini uzatmalarına rağmen Rusya hala Türkiye'ye karşı düşmanca tavırlarını sürdürmeye devam ediyor. Vizeyle ilgili almış olduğu karar da bunlardan bir tanesi. Türkiye ve biz ne kadar çalışma yapmaya kalkarsak kalkalım, maalesef Rusya bize karşı hatta halkın da büyük bölümü maddi manevi tutum içerisinde. O yüzden vizelerin kalkması ya da kalkmaması çok da önemli değil. Zaten Rusya'dan bu sene turist beklemiyorum. Bu nedenle Alanya ve Türkiye turizmi mutlaka etkilenecektir. Bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmaları var. Diğer destinasyonlara yöneleceğiz. Bu açığı da böyle kapatmaya çalışacağız" dedi.
'BU SÜREÇ GEÇİCİ'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir de "Türkiye elinden geleni yapıyor ama bu bir siyaset. Ne Rusya Türkiye'siz, ne de Türkiye Rusya'sız yapamaz. İki ülkenin ekonomik anlamda menfaatleri var. Bu süreç geçici" şeklinde konuştu.   
'GİDENLER SIKINTI YAŞIYOR'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp de "2016’da Rusya’dan ülkemize ve Alanya’ya gelecek turist sayısında mutlaka ciddi bir düşüş yaşanacak. Ocak ayıyla birlikte vizesiz geçiş uygulamasının kalkması da bunda etkili olacak. Bu durum Rusya’ya iş için giden Türkleri de olumsuz etkileyecek. Şu anda iş nedeniyle Rusya'ya gidenler sıkıntı yaşıyor. Eğer Ocak'ta yapılacak fuarda Rus hükümeti bize standımızı açtırırsa, Rusya ile ikili ilişkilerimizde iyileşme olacak ve Rus turistler ülkemize geleceklerdir. Umudumuz bu yönde" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2015, 00:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479