banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Multi Group RENSEF'e hazırlanıyor

Multi Group, '2'nci Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı’na katılmaya hazırlanıyor. Multi Group CEO'su Günkaya, güneşten elektrik üretimine ilişkin merak edilenleri yanıtladı

GÜNCEL 15.08.2014, 03:05 15.08.2014, 08:37
Multi Group RENSEF'e hazırlanıyor
banner404
 ALANYA'NIN Kestel Mahallesi, Sahil Caddesi'nde hizmet veren ve bünyesinde Multi Villa, Multi Elektrik ile Multi Fruit'i barındıran Multi Group 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Antalya'daki Cam Piramit'te düzenlenecek 'RENSEF 2'nci Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı’na katılacak. Multi Group şirketleri bünyesinde bulunan Multi Elektrik Solar Sistemleri Limited Şirketi CEO'su Atila Günkaya, Yeni Alanya’nın sorularını yanıtladı. 
‘ANAHTAR TESLİM ÇALIŞIYORUZ’
- Ne kadar zamandır güneşten elektrik üretimi konusunda faaliyet gösteriyorsunuz? Ne tür hizmetler sunuyorsunuz?
2003 yılından beri Alanya bölgesinde inşaat sektörü ile uğraşıyoruz. Ben Almanya’da doğup büyüdüm. Münih Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde eğitim aldım. Eğitim yıllarında Almanya'da sürekli güneş enerjisi konusuyla ilgilendik. Türkiye'de yasal düzenlemeler yeterli olmadığı için bu konuyu sadece takip etmekle yetindik. 2013 yılında Multi Elektrik Solar Sistemleri Elektrik Üretim Sanayi Ticaret Limited Şirketi'ni kurduk. Şirketimiz EPC olarak faaliyet gösteriyor. Yani projelendirme, ruhsatlandırma, ürün temini, finans çözümleri, sistem montajı ve devreye alma işlemleri yapıyoruz. Anahtar teslim On-Grid ve Off-Grid tesisler kuruyoruz. İşin A'dan Z'ye kadar bir elden çıkması, yatırımcı için yapmış olduğu yatırımın doğru çalışmasını sağlıyor.
‘HER TÜKETİCİ BİZİM İÇİN POTANSİYEL’
- Kimler sizden proje talep ediyor?
Bu konuda herkes bilgiye aç. Biz ve satış departmanında bulunan arkadaşlarımız firmalara sürekli olarak bilgiler veriyor. Bu bölgede her tüketici bizim için potansiyel müşteri. Aldığımız talepler 4 kWp'den başlayıp 7x1 MW'a kadar ulaşıyor. 
Küçük tüketiciler güneşten elektrik üretimi konusunda yeterince bilgili değil ancak tüketiciyi bilgilendirmek zaten bizim görevimiz. Yatırım amaçlı düşünen müşteriler bu konuyla bayağı ilgileniyor ve belirli bir bilgi birikimiyle bize başvuruyor. Konuyla ilgili bir örnek olarak şunu söyleyebilirim. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ile güneşten elektrik üretimi konusunda bir sempozyum yapmayı planlıyoruz. Ayrıca önümüzdeki eğitim öğretim yılında Alanya'da bulunan özel liselerin fizik derslerinde gençlere bu konuyla ilgili eğitim vereceğiz.
KURULAN TESİS SAYISI ARTIYOR
- Sizce güneşten elektrik üretme fikrine insanlar nasıl bakıyor?
Güneşten enerji üretimi alanında Türkiye henüz başlangıç aşamasında. Sanırım 2015 yılında bu alanda ciddi bir patlama olacak. Çünkü insanlar Türkiye’de artık daha sık güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek için kurulan tesisleri görebiliyor. Bu da insanların inancını arttırıyor. 
‘TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ YÜKSEK’
- Ülkemizin yatırım kapasitesinin büyüklüğünden bahseder misiniz?
Türkiye’nin yatırım kapasitesi çok büyük. Ancak yatırım maliyetini değil potansiyelini belirtmek istiyorum. Bunu şöyle anlatabiliriz. Türkiye'de bulunan her akarsuyu değerlendirip Hidro Elektrik Santrali (HES) projeleri oluşturulmuş olsa toplamda yıllık 135 milyar kWh elektrik üretme potansiyeli bulunuyor. Türkiye'de güneş enerjisi potansiyeli ise yıllık 380 milyar kWh. Ayrıca güneş enerjisi HES projelerine karşılık sürekli bir kaynak.

'FİNANS SORUNU ORTAYA ÇIKIYOR'
- Sizce bu sektörün daha da gelişmesi için neler yapılması gerekir?
Bu konuda Türkiye'de üç temel sorun vardır:
Öncelikle proje onaylama prosedürü çok uzun sürüyor. Bunun daha da kolaylaştırılması ve hızlandırılması gerekiyor. İkinci olarak finansman sorunu bulunuyor. Finans kurumları tarafından tesislerin çalışabilirliği  yeterince ciddiye alınmadığından dolayı teminat altına alınamıyor. Bundan dolayı finans sorunu ortaya çıkıyor. Bu konuda biz bir çözüm bulduk. Eğer kişi veya kurumun kredibilitesi yeterliyse ve kendisinin en az yüzde 25 olarak tesis maliyetinin öz kaynağı varsa, kalan payı bir finans kurumu tarafından finanse ettirebiliyoruz.Sigortalar da aynı şekilde, bu tür kurulan tesislere yeterince güvenilmediğinden dolayı tesisler sigortalanmıyor. Ancak bu konuda da biz bir çözüm bulduk ve yurt dışındaki bir sigorta kurumu tarafından kurmuş olduğumuz tesisleri sigortalayabiliyoruz.

YATIRIMCILARA ÖNERİLER
- Güneş enerji santrali yatırımcılarına panel ve EPC firması seçerken neye dikkat etmelerini önerirsiniz?
Kendi işyerimizin önünde 13 kWp'lik bir örnek tesis kurduk. Biz burada kalitenin fark ettirdiğini gösterebiliyoruz.  Burada hem Türk, hem Uzakdoğu hem de Alman panelleri kullanıyoruz. Uzakdoğu panellerinin değerlerine baktığımız zaman bir Alman paneline göre daha az elektrik üretiyor. Aynı zamanda örnek tesisimizde farklı Inverter kullanıyoruz. Bunlarda bile farklı sonuçlar gözlemliyoruz. Bu şekilde bir AR-GE bölümü oluşturmuş bulunuyoruz. Güvenebileceğiniz ve yakınınızda olan bir EPC şirketi seçin ve malzeme seçimini onlarla birlikte yapın. Ve hiç beklemeyin. Yatırımcılara şunu söylemek istiyorum. Herhangi birinin herhangi bir şeyi daha iyi ve daha ucuz yapabileceği neredeyse hiçbir durum yoktur ve satın alma kararını sadece fiyata bağlayan insanlar böyle yaklaşımların malzemesi olarak kullanılır. Fazla para ödemek akılsızlıktır ama daha az ödemek daha kötüdür. Fazla para öderseniz biraz para kaybedersiniz bu kadar. Ancak daha az ödeyerek bazen her şeyi kaybedersiniz. Çünkü aldığınız ürün yerine getirmesi gerekeni layıkıyla yerine getiremez. Ticaretin kanunu az para karşılığında çok değer alınmasını yasaklar. En ucuz teklifi alan ve kabul eden biraz daha fazla risk aldığından dolayı biraz daha üzerine para eklemesi gerekir. Bunu yapabiliyorsanız daha iyi bir şeyi almaya paranız var demektir.”
Yorumlar (0)