banner468

Miting gibi karşılama

Kanada’da düzenlenen ve belediyeciliğin Oscar’ı olarak nitelendirilen ‘Uluslararası Çiçek Açan Şehirler Yarışması'ndan ‘Beş Çiçekli Altın Şehir’ ödülü ile kente dönen Antalya heyeti havaalanında coşkuyla karşılandı.

Miting gibi karşılama

Kanada’da düzenlenen ve belediyeciliğin Oscar’ı olarak nitelendirilen ‘Uluslararası Çiçek Açan Şehirler Yarışması'ndan ‘Beş Çiçekli Altın Şehir’ ödülü ile kente dönen Antalya heyeti havaalanında coşkuyla karşılandı.

06 Ekim 2015 Salı 16:55
Miting gibi karşılama
banner404
ANTALYA Havaalanı'na akın eden Antalyalılar tezahürat ve alkışlarla alınan ödülü kutladı. “Antalya’ya dünya şampiyonluğu getirdik. Bu büyük gurur, bütün Antalya’nın gururudur” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, oğlu Akant’ın doğum gününde aldığı ödülü Antalya’nın bütün çocuklarına ithaf etti. Kanada merkezli uluslararası bir kurum olan ‘Communities in Bloom’ tarafından düzenlenen ve Dünya’nın en prestijli belediyecilik ödülü olarak kabul edilen Çiçek Açan Şehirler Yarışması'nda büyük ödülü Antalya aldı. Türkiye’den ilk kez bir kentin katıldığı yarışmayı kazanan Antalya, belediyeciliğin Oscar’ını alarak tarihe geçti. Büyükşehir Belediyesi’nin Kaleiçi’nde yaptığı düzenleme ile gelen en prestijli belediyecilik ödülü Antalya’nın dünyanın en önemli marka şehirlerinden biri olduğu olduğunu bir kez daha gösterdi.
VALİ TÜRKER DE KANADA'DAYDI
Uluslararası Çiçek Açan Şehirler Yarışması'ndan büyük ödülle Antalya’ya dönen Vali Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, EXPO 2016 Antalya Ajansı Sekreteri Haşmet Suiçmez ve Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ve AKP Antalya milletvekillerinin de aralarında bulunduğu büyük bir kalabalık tarafından coşkuyla karşıladı. Antalyalılar, Vali Türker, Başkan Türel, Suiçmez ve Bağdatlıoğlu’nun boynuna çiçek çelenkleri taktı. Yaşanan coşku karşısında büyük mutluluk yaşayan heyet, kendilerine çiçek takdim eden minik çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
MİTİNG HAVASINDA GEÇTİ
Antalyaspor taraftarlarından esnafa, kent gönüllülerinden öğrencilere kadar binlerce kişinin akın ettiği karşılama töreni miting havasında geçti. Heyeti tezahüratlarla karşılayan vatandaşlar, uzun süre tempo tutarak ödülün coşkusunu yaşadı. “Dünya şehircilik ve belediyecilik Oscar’ı sayılan, beş yıldızlı altın madalya ödülü Antalya’ya hayırlı olsun” diyen Başkan Menderes Türel, şunları söyledi: “Dünya’nın birçok ülkesinden, ama daha çok gelişmiş ülkelerden onlarca şehrin, Kanada ABD, İngiltere, İrlanda, Avustralya, İtalya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti’nden katılan şehirler arasında ipi Antalya göğüsledi. Yani, yıldızlı Altın madalya ödülü ile aslında Antalya’ya bir dünya şampiyonluğu getirmiş olduk. Bu büyük bir gururdur ve bu gurur bütün Antalya’nın gururudur." Bu ödülün Antalya halkına verilen bir ödül olduğunu vurgulayan Türel, “Buradan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kaleiçi esnafının desteği de ödülü almamızda önemli rol oynadı, esnaf kardeşlerime de özel olarak teşekkür ediyorum” dedi.
CUMHURBAŞKANI’NA TEŞEKKÜR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Antalya’ya gösterdiği ilgi ve destek için ayrıca teşekkür eden Türel, “Ödülün alınmasından birkaç saat sonra Kanada’da gece saat 02.00’de Cumhurbaşkanımız şahsımı telefonla arayarak tebrik etti. Bu ödül de EXPO 2016 projesi önemli rol oynadı. EXPO'nun ilk iyi niyet mektubunu yazarak yaklaşık 10 yıl önce gerekli talimatları vererek şehrimize kazandırılmasında büyük destekleri olan Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan bir kez daha teşekkürlerimi arz ediyorum” diye konuştu.
'DÜNYA ANTALYA’YI KONUŞACAK'
Hedefinin Antalya’yı küresel lider şehirlerden birisi yapmak olduğunu anlatan Türel, şunları ifade etti: “Kanada’dan önce ABD’de Başkan Obama’nın başlattığı ve 20 şehrin davet edildiği Güçlü Şehirler Ağı adlı küresel bir programda Türkiye’yi biz temsil ettik. Onu daha sonra konuşuruz. ABD’den sonra Kanada’da yine bir başka küresel platformda birinciliği almış olduk. İşte Antalya hayallerimiz bir bir gerçek oluyor. Antalya halkı bizi destekledi ve biz de Antalya’nın vizyonunu büyüttük, Antalya’yı dünya süper ligine çıkarttık. Antalya tarihinde ilkleri başlattık, ilklere imza attık. Bu yıl dünya'nın en önemli projelerinin sergilendiği Fransa Cannes'da MİPİM’le başladık, MİPİM’de de bir ilki gerçekleştirdik. Çiçek açan şehirler projesi de bir başka ilk oldu. 'Antalya yeşil bir şehir olacak, çiçek açacak' demiştik ve bu sözümüzde de durduk, duruyoruz. Bu daha başlangıç, inşallah daha böyle ilkler devam edecek. Projelerimiz, hizmetlerimiz devam edecek ve dünya Antalya’yı konuşmaya devam edecek.” 
'ANTALYA BUNU HAK ETTİ'
Yarışmaya katılan şehirlerin 8 kritere göre değerlendirildiğini anlatan Türel, “Bunlar düzenlilik, çevreye duyarlılık, kültür mirasının korunması, şehir ağaçlandırılması ve yeşil alanlar, çimlendirme, halkın katılımı veya desteği gibi kriterler. Dolayısıyla, hem Kaleiçi’ndeki  çiçeklendirme, peyzaj projelerimiz dikkate alındı hem de diğer yaptıklarımız ve projelerimize bakıldı ve Antalya gerçekten hak ederek bu ödülü kazandı. Bunu bütün jüri üyeleri ödül töreninden sonra bize söylediler. Yani, Antalya’nın kıymetini, hakkını teslim ettiler” dedi. 
'DÜNYA GERÇEKLERİ GÖRÜYOR'
Dünya ile yarıştıkça, Antalya’nın kıymetinin daha iyi ortaya çıktığını ve anlaşıldığını ifade eden Başkan Menderes Türel, “Aslında burada herkesin alması gereken bir ders de var. Biz sahip olduğumuz zenginliğin kıymetini her zaman bilmiyoruz. Oysa Antalya altın kıymetinde bir şehir, projelerimiz altın kıymetinde projeler ve bunun için dünya altın madalya veriyor. Dünya görüyor, darısı Türkiye’de görmeyenlerin başına” diye konuştu.
'BAŞARI ÇALIŞARAK GELİYOR'
Türel, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu ödül, aynı zamanda Antalya’nın vizyonunun, gelecek projelerinin de tescil edilmesidir. İşte gece gündüz çalışıyoruz, Antalya’dan dünyanın öbür ucuna koşturuyoruz. Başarı da ödüller de böyle koşturma sayesinde geliyor. Oturup konuşarak olmuyor. Bir hususu daha ifade etmek isterim. Çiçek açan şehirler projesi Sayın Valimiz, EXPO Ajansımız sivil toplum örgütlerimizle ile birlikteliğimizin bir sonucudur. Böylece EXPO’nun ruhuna uygun bir şehircilikte başlattık. Bu noktaya gelmemizde hükümetimizin EXPO’ya desteğinin, katkısının önemi de çok büyüktür. Antalya için bir fırsat dönemidir demiştim. İşte bu ödül, fırsat döneminin, birlik ve beraberliğin önemini de en güzel şekilde ortaya koymuş oldu. Allah izin verir ve bu beraberliği devam ettirirsek, fırsat döneminin kapıları Antalya’ya ardına kadar açılacaktır."
DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Kanada’daki ödül gününün oğlunun doğum günü olduğunu anlatan Başkan Türel’in sesi titredi, gözleri doldu. Türel, duygularını şöyle ifade etti: “Görevim gereği, oğlumun doğum gününde bulunamadım. Bizim işimizin ağır yanı görev uğruna, hizmet uğruna, insanın çocuklarının özel günlerinde yanlarında olamamasıdır. Ben ödül töreninde bu hususu oradaki topluluğa İngilizce aktardım ve Oscar törenlerinde olduğu gibi, ‘Oscar goes to my family’ diyerek, oğluma eşime ve aileme bir doğum günü hediyesi vermek istedim. Bu sözlerim herkesin çok hoşuna gitti ve büyük alkış aldı. Çocuklarımız bizim için birer çiçektir. Böylece bu ödülü aslında ben kendi çocuğuma hem de Antalya’nın bütün çocuklarına ithaf etmiş oldum.” 
'ANTALYA DÜNYA MARKASI OLDU' 
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın tarihi bir günü, anı yaşadığını söyledi. Uluslararası alanda, dünyanın en önemli şehirlerinin yer aldığı bir alanda ödül almanın hiç de kolay olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, “Antalya bir dünya markası oldu. Diplomasinin merkezi oldu. Dünyada adı herkes tarafından bilinen bir şehir oldu” dedi. Uluslararası alanda ödül almanın kolay olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Dünyanın en önemli şehirlerinin, en kalkınmış şehirlerinin, tarihi ve kültürel zenginlikleri ön planda olan şehirlerin arasından ödül almak hiç kolay değil.
'İNANMAK BAŞARMANIN YARISI'
Ama inanırsanız, bu yolda çalışırsanız, bu yolda herkesle işbirliği yaparsanız, başarırsınız. Antalya’ya hizmet ederken, 'Yaşanabilir bir Antalya, herkesin mutlu olacağı Antalya, kalkınan sınıf atlayan Antalya, dünya markası Antalya’ olacak dedik. Antalya bugün diplomasinin merkezi oldu. Adı herkes tarafından bilinen bir şehir oldu. NATO toplantısı Antalya’da yapıldı. Kasım ayında G20 Zirvesi Antalya’da olacak. Biz Antalya’mızla gurur duyuyoruz. Bu ödülü küçümsemeyin. Bu yarışmada her yıl birinci olur ama her yıl birinciye altın madalya vermezler. Bronz ve gümüşte verilebilir. Antalya her anlamda bu ödülü hak ederek almıştır” dedi.
BİN ÜZERİNDEN 900 PUAN
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya’nın birinciliğe 6 kategoride 1000 üzerinden 900 puanla ulaştığını belirterek şunları söyledi: “Biz 5 yıl önce birlik olarak Antalya’nın bu yarışmaya katılması için başvurmuştuk ama kabul görmemişti. Şimdi EXPO sayesinde, Antalya imajıyla kabul edilme şansını edindik ve ilk girdiğimizde de dünya birincisi olduk.” EXPO 2016 Antalya Ajansı Sekreteri Haşmet Suiçmez, “Büyük bir ödül. Umarım Antalya’ya çiçek açıyor, diğer tüm belediyelerimiz, şehirlerimiz de çiçek açar” dedi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 06.10.2015 15:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349