banner468

MERSİS Temmuz'da başlıyor

ALTSO'dan yapılan duyuruda, yakında MERSİS Projesi'ne geçileceği ve elden işlemin kabul edilmeyeceği bildirildi

MERSİS Temmuz'da başlıyor

ALTSO'dan yapılan duyuruda, yakında MERSİS Projesi'ne geçileceği ve elden işlemin kabul edilmeyeceği bildirildi

25 Haziran 2015 Perşembe 17:55
MERSİS Temmuz'da başlıyor
banner404
ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO), 'Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) Projesi'nin 2. aşamasının 1 Temmuz'da başlayacağını duyurdu. ALTSO'dan yapılan duyuruda, "1 Temmuz tarihinden itibaren kuruluş dışındaki diğer tüm değişiklik ve terk işlemlerine ait başvurular, Alanya Ticaret Sicili Müdürlüğü'nce MERSİS üzerinden alınmaya başlanacak. 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan 'MERSİS Projesi', 29 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Alanya Ticaret Sicili Müdürlüğü'nde kullanıma açıldı. Bu tarihten itibaren gerçek ve tüzel kişilere ait bütün kuruluş işlemleri, şube açılışı ve merkez nakli işlemleri ile terk işlemleri sistem üzerinden yapılıyor. Müdürlüğümüz 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren kuruluş dışındaki diğer tüm değişiklik ve terk işlemlerinin başvurularını da MERSİS üzerinden almaya başlayacak. Bu başvuruların yapılabilmesi için firma yetkililerinin e-imza sahibi olmaları gerekmektedir. 
ALTSO ÜYELERİNİN ALMASI GEREKEN TEDBİRLER
27 Ocak 2013 tarih ve 28541 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Ticaret Sicili Yönetmeliği’nin 13. maddesinde sicil işlemlerinin, MERSİS üzerinden gerçekleştirileceği ve buna ilişkin kayıtların bu sistemde tutulacağı hüküm altına alındı. 'MERSİS Projesi' Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup, kuruluş, şube açılışı, merkez nakli, her türlü değişiklik ve terk işlemlerinin başvuruları için MERSİS uygulamasına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın internet sitesi www.gtb.gov.tr adresindeki 'E-İşlemler' sekmesinde yer alan 'Uygulamalar' linkinden veya http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresinden erişilmekte.
SİSTEM NUMARA ÜRETİYOR
MERSİS sistemi, veri tabanına kayıtlı bütün gerçek ve tüzel kişilere 16 basamaklı bir MERSİS numarası üretmekte olup, numaralandırma sistemi şirketlerde vergi numarası, gerçek kişilerde T.C. kimlik numarası, gerçek kişi şubelerde ise vergi numarasını esas alıyor. Üyelerimiz MERSİS numaralarına http://mersis.gumrukticaret.gov.
tr adresinden giriş yaparak MERSİS, 'Şirket Sorgulama' ve 'Firma Arama'dan unvan, vergi numarası veya ticaret sicil numarasından birisi ile ticaret sicili müdürlüğünü seçerek ulaşabilir.
ELDEN İŞLEM KABUL EDİLMEYECEK
MERSİS Projesi, 29 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Alanya Ticaret Sicili Müdürlüğü'nde kullanıma açılmış olup, bu tarihten itibaren gerçek ve tüzel kişilere ait kuruluş, şube açılışı ve merkez nakli işlemleri ile kuruluşu MERSİS üzerinden yapılan bu firmaların her türlü değişiklik ve terk işlemleri de sistem üzerinden yapılıyor. 
Müdürlüğümüz 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren diğer her türlü değişiklik ve terk işlemlerinin başvurularını da MERSİS üzerinden alacak olup, elden işlem talepleri kabul edilmeyecek.
ELEKTRONİK SERTİFİKA ALINACAK
Yeni kayıt ve şube açılış başvuruları http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresi üzerinden alınacak kullanıcı adı ve şifre ile diğer her türlü değişiklik, terk ve merkez nakli başvuruları ise aynı adres üzerinden e-imza kullanılarak yapılıyor. Bu kapsamda gerçek ve tüzel kişi yetkililerinin 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamındaki nitelikli elektronik sertifikası (e-imza) almaları gerekiyor. 
YENİ MERSİS NUMARASI GEREKİYOR
- Şirket kuruluşu sırasında, müdürlüğümüze vergi dairesinden alınmış potansiyel vergi numarasının ibraz edilmesi zorunludur.
- Tür değişikliği tescil edildikten sonra, şirketin vergi numarası değişeceği için yeni vergi numarasının müdürlüğümüze bildirilerek yeni MERSİS numarasının üretilmesi gerekiyor.
KAYITLAR SİSTEME YÜKLENECEK
E-imza sahibi gerçek ve tüzel kişi yetkililerinin, her türlü değişiklik, terk ve merkez nakli başvurularını sistem üzerinden yapabilmeleri için bu firmaların sicil dosyasında bulunan bütün kayıtlarının sisteme yüklenmiş olması gerekiyor. Sicil dosyalarının sisteme yükleme çalışmalarına ticaret sicili müdürlüğümüz tarafından devam edilmekte olup, başvuru sırasında firmaya ait kayıtların sisteme yüklenmediğinin tespit edilmesi halinde veri tabanında bu konudaki eksiliğin giderilmesi gerekiyor. 
DERNEKLER DE SİSTEME GİRİLECEK
Dernek veya vakıfların kuracakları iktisadi işletmelerin ticaret siciline kayıtları zorunlu olup, iktisadi işletmelerin kayıt başvurusu yapabilmeleri için öncelikle, dernek veya vakfın MERSİS sistemine tanıtılması gerekiyor. Dernek veya vakfın tam unvanı, adresi ve vergi numarasının müdürlüğümüze bildirilmesi halinde MERSİS numarası üretilecek olup, yetkililer üretilen bu MERSİS numarasıyla başvurularını yapacaklar. 
YABANCI UYRUKLULAR DA SİSTEME GİRECEK
Yabancı uyruklu gerçek kişilerin şirket ortağı, yetkili, tüzel kişi temsilcisi ve işletme sahibi olması hallerinde, sistem üzerinden başvuru yapılabilmesi için öncelikle bu kişilerin sisteme tanıtılması gerekiyor. Yabancı uyruklu kişilerin sisteme tanıtılması, gerçek kişilere ait pasaport tercümesi fotokopisinin ibraz edilmesi halinde ticaret sicil müdürlüğümüzce yapılıyor. Yabancı uyruklu gerçek kişilerin sisteme tanıtılması sırasında ad soyad, uyruk, pasaport numarası, doğum yeri, doğum tarihi, vergi numarası ve adresinin, yabancı tüzel kişiler için ise, tüzel kişinin tam unvanı, adresi ve vergi numarasının mutlaka bildirilmesi gerekmekte olup, yabancı uyruklu kişilerin, sisteme tanıtılan bilgilerinde meydana gelen her türlü değişiklikler için müdürlüğümüze tekrar başvurulması gerekiyor" dendi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 25.06.2015 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349