banner468

Mecliste AKP-CHP hezimeti

Alanya Belediye Meclisi'nin Nisan ayı toplantısında, Başkan Vekilliği, Katiplik ve Encümen Üyeliği ile ilgili oylama yapıldı. Azınlıkta bulunan CHP ve AKP'li üyeler birleşmesine rağmen, görevler MHP'li üyelerde kalırken, Başkan Yücel'in faaliyetleri oybirliği ile kabul edildi

Mecliste AKP-CHP hezimeti

Alanya Belediye Meclisi'nin Nisan ayı toplantısında, Başkan Vekilliği, Katiplik ve Encümen Üyeliği ile ilgili oylama yapıldı. Azınlıkta bulunan CHP ve AKP'li üyeler birleşmesine rağmen, görevler MHP'li üyelerde kalırken, Başkan Yücel'in faaliyetleri oybirliği ile kabul edildi

05 Nisan 2016 Salı 22:19
Mecliste AKP-CHP hezimeti
banner404
Haber: Alper KUTAY
ALANYA
Belediye Meclisi'nin aylık olan mutat toplantılarının Nisan ayı oturumu Alanya Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Üyelerin tamamının eksiksiz katıldığı meclisin açılışında konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve parti sözcüleri, geçtiğimiz hafta Mardin'in Nusaybin ilçesinde şehit düşen Özel Harekat Polisi Coşkun Nazilli için taziyelerini yineledi. Başkan Yücel ayrıca 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle meclisin tek avukat üyesi olan Cumhuriyet Halk Partisi (MHP) Grup Sözcüsü Erdoğan Toktaş'a da sürpriz bir hediye verdi. Mecliste Başkan Yücel'in görev süresinin 2. yılının dolması münasebetiyle 1 yıllık faaliyet raporu oylamaya sunuldu. 1 Ocak 2015-31 Aralık 2015 süresini kapsayan raporun incelemesi yapıldı ve meclis 1. ve 2. Başkan Vekili, katip üye seçimi ve belediye encümen üyesi seçimleri yapıldı.
'İMARDA EKSİKLİKLER VAR'
Meclis toplantısında, Alanya Belediye Meclisi'nin 1 Ocak 2015-31 Aralık 2015 dönemi arasındaki faaliyet raporu değerlendirildi. Bu süreçte Başkan Yücel yerini MHP'li Fahri Baysal'a bıraktı. Raporla ilgili ilk değerlendirmeyi yapan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Sözcüsü Kerim Başkaptan, "Alanya Belediyesi'nin parklar, asfaltlar, yurtlar, okullar gibi alanlarda yaptığı faaliyetler takdire şayandı ama elimizdeki kaynaklar daha iyi kullanılabilir miydi, buna bakmak gerekiyor. Bazı yerlerde aksaklıklar devam ediyor. İmar noktasında sıkıntılar var. Bunların da bazılarının özellikle Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne gitmesi gerektiği yerler var" dedi.
'RUTİNİN DIŞINA ÇIKMAK GEREK'
CHP Grup Sözcüsü Erdoğan Toktaş ise, "Takip edebildiğimiz kadarıyla Alanya Belediyesi bu süre içerisinde 4 milyon TL'ye yakın bir miktarı mahkeme ve harçlar için ödenmiş. Olaya bu şekilde baktığımız zaman sanki Alanya Belediyesi halkla davalıymış, alıp veremediği bir şey varmış gibi bir durum öne çıkıyor. Belediye idaresinin buna çözüm bulması gerek. İdareciler yaptıkları işlem ve işlerde hukuki yönü daha dikkatli ele almalı. Hukuk servisi çalışıyordur ama idarecilerimizi de biraz daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Bunun haricinde asfalt dökmek, park yapmak rutin belediyecilik işleridir. Biraz daha rutinin dışına çıkmak gerekiyor. Bunlarla birlikte portakal büfeleri de amacından çıkmış ve farklı satışlara yönelmiş. Bu da çeşitli kesimlerden tepkiler almaktadır" diye konuştu. Konuşmaların ardından faaliyet raporu oylamaya sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi.
'PARA BASMA MAKİNEMİZ YOK'
Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Adem Er ise eleştirilere yanıt vererek, "Kent Bilgi Sistemi'nin altyapısının yüzde 90'ını tamamladık. Daha önceki yönetici arkadaşlarımız sağ olsunlar, çok düzgün bir sistem başlatmışlar, biz de bunun devamını getirdik. Sadece Plan Proje Müdürlüğü ile Kent Bilgi Sistemi'nin entegre olabilmesi için arada bir köprü kurmaya çalışıyoruz. O çalışmalarımız halen devam ediyor. İmarla ilgili ise ciddi bir proje stokumuz, çok ciddi bir arşivimiz var. Hem yeni gelen projelerin hem de eski projelerin tamamen arşivlenmesiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ama bizim de neticede bir tarafta para basma makinemiz yok. Belediye bütçesini kontrollü yönetmek zorundayız. Çok fazla personel artışına gitmeden, farz olan yerlerin personelini artırmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bununla ilgili çalışmalarımız halen sürüyor" dedi.
'ABDESTİMİZDEN ŞÜPHEMİZ YOK'
Er, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Çözüm Masası ilgili de Başkan Yücel'in talimatı var. Çözüm Masası, Alanya Kaymakamlığı, Büyükşehir Belediyesi ve diğer bütün kamu kurum ve kuruluşlara hizmet ediyor. Anketlerle yaptığımız analize göre çalışmalarımızda en zayıf yönümüz ilaçlama çıktı. O da bizim sorumluluğumuzda değil, Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Ama halkımız maalesef halen bunun bize ait olduğunu zannediyor. Belediyenin memnuniyet ortalaması yüzde 60 ile 70 bandı arasında. Anketten son derece olumlu sonuçlar çıktı. Biz her türlü öneriye ve eleştiriye açığız. Bu faaliyet raporu bu meclisin, yani sizlerin onayladığı Stratejik Plan'a göre yapıldı. Eksiklerimiz muhakkak var. Dört dörtlük değiliz. Biz ilçe ve muhalefet belediyesiyiz. Biz mükemmel değiliz ama kentsel tasarım bölümünde çok az personelle çok fazla proje üretmeye çalışıyoruz. Verimliliğimiz üst düzeyde. Normalde biz zayıf yönlerimizi faaliyet raporuna yazmak zorunda değildik ama onu dahi yazdık, çünkü abdestimizden şüphemiz yok. Biz yaptığımız işe inanıyoruz."
'İNŞALLAH VAATTE ZORLANIRLAR'
Oybirliği ile kabul edilen faaliyet raporundan dolayı meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Yücel, "Sizlerin de desteği ile yoluna devam eden Alanya Belediye Meclisi umarım daha iyi çalışmalar yapar, bütün eksikleri kapatır da, 2019'da başkanlığa aday olacak arkadaşlar vatandaşa vaat vermekte zorlanır" diye konuştu. Gündem maddelerinin devamında ise Alanya Belediye Başkan Vekilliği görevine getirilecek isimler, yapılan gizli oylama ile Kerim Ertekin ve Adem Er olarak oybirliği ile kabul edildi.
'BİRİ BARİ BİZDEN OLSUN'
Başkan Vekilliği seçiminin ardından sıra Meclis Katipliği seçimine geldi. 2 asil, 2 de yedek üyeden oluşacak katiplik için AKP'li üyeler, "Mecliste 3 kadın üye var. 2'sini asil yazalım, 1'i yedek olsun, diğer yedek üye olarak da bir erkek meclis üyesini belirleyelim" önerisinde bulundu. CHP'li üyelerin ve Başkan Yücel'in de kabul ettiği teklife Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) tek kadın meclis üyesi Melike Nazifoğlu, "Gönüllü olarak ben yedek üye olmayı kabul ediyorum" diye karşılık verince, Başkan Yücel, "Yapmayın Melike Hanım, asil üyelerden birisi bizden olsun" dedi. CHP'li üyelerin tepkisini çeken "Biri bizden olsun" sözlerine yanıt, "Sizden bizden diye bir şey mi var başkanım, hep birlikte Alanya için çalışıyoruz" oldu.
AKP VE CHP İTTİFAKI YETMEDİ
Yaşanan sürecin ardından CHP ve AKP'li üyeler birlikte ittifak kurarak ortak aday çıkarırken, MHP ise kendi adaylarını çıkardı. CHP ve AKP'de Nefise Develioğlu ve Gökçen Nazifoğlu asil, Şükrü Cimrin ve Gökhan Sipahioğlu yedek aday gösterildi. MHP'de ise Mustafa Toksöz ile Mehmet Kula asil, Mehmet Ali Tekin ile Tunahan Kasapoğlu yedek üye olarak aday gösterildi. Gizli oy usulü ile gerçekleşen oylama esnasında Abdullah Sönmez'in bulunmaması neticesinde her iki tarafın adayları 19'ar oy aldı. Bu nedenle seçim tekrarlandı. Yapılan ikinci seçimde Abdullah Sönmez'in olmasına ve oy üstünlüğü sayı olarak MHP'den yana olmasına rağmen MHP'li Kerim Ertekin'in yanlış anlaması ve oyu yanlış kullanmasından dolayı yine 19'ar oy çıktı. Adaylar bu kez eşitlik olması nedeniyle kura ile belirlendi ve kura sonucunda MHP'li adaylar Mustafa Toksöz ve Mehmet Kula asil, Mehmet Ali Tekin ve Tunahan Kasapoğlu da yedek olarak göreve getirildi.
ENCÜMEN SEÇİMİ UZAMADI
Son olarak Belediye Encümen Üyeliği için oylama işlemine geçildi. Yine gizli oy usulü olarak gerçekleşen oylama işlemine AKP ve CHP'li üyeler yine ittifak yaparak gitti. Encümen üyeliği için CHP ve AKP Gökhan Sipahioğlu, Mustafa Keşoğlu ve Ertuğrul Akay'ı, MHP ise Garip Kodal, Celal Taşkın ve Abdullah Öztürk'ü aday gösterdi. Ancak koalisyon da seçimi kazanmaya yetmedi. Seçim sonucunda Garip Kodal, Abdullah Öztürk ve Celal Taşkın encümen üyeliğine seçildi.
NAZİLLİ'NİN ADI PARKTA YAŞAYACAK
Alanya Belediye Meclisi, oy kullanma işlemlerinin ardından diğer gündem maddelerini inceledi. Gündeme, geçtiğimiz hafta Mardin'in Nusaybin ilçesinde şehit düşen ve Alanya'da defnedilen Özel Harekat Polisi Coşkun Nazilli'nin adının evine en yakın parka verilmesi maddesi geldi. Bu talep, meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi.
KOMİSYON ÜYELERİ BELİRLENDİ
Alanya Belediyesi Meclisi'nde 2 yılını dolduran komisyonlara da yeni üyeler seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu'na Alper Birer, Gökhan Sipahioğlu, Tunahan Kasapoğlu, Hasan Özdemir ve Mustafa Toksöz, İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na Arif Tok, Mehmet Kural, Zihni Asiltürk, Mehmet Ali Tekin ve Melike Nazifoğlu, Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonu'na Mustafa Keşoğlu, Mustafa Aras ve Mustafa Toksöz, Tarihi Kentler Birliği'ne Celal Taşkın, Akdeniz Belediyeler Birliği'ne ise Gökçen Nazifoğlu, Nefise Develioğlu, Melike Nazifoğlu, Ali Uğur ve Hasan Özdemir seçildi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 05.04.2016 23:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349