banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Mavi bayraklar toplanıyor mu?

Okurcalar Mahallesi, Karaburun Mevkii'ndeki oteller, Alara Çayı'nın kumsalı yok etmesi nedeniyle mavi bayraklarının iptal edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya

GÜNCEL 07.08.2014, 22:56 07.08.2014, 22:03
Mavi bayraklar toplanıyor mu?
banner404

 ALARA Çayı'nın denize döküldüğü noktadaki sedde sorunun yıllardır çözülememesi nedeniyle bölgedeki otellerin plajlarındaki kumlar yerini iri çakıllara bıraktı. Alara Turizm Yatırımcıları Derneği (ALTUYAB) Başkanı Serdar Gür, sedde sorununun kısa zamanda çözülmemesi durumunda, üyelerinin mavi bayraklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi. Gür, "Başta Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve DSİ'nin Alara Çayı'nın Karaburun bölgesindeki otellerin kumsalını yok etmesini önlemesi için sedde ve ıslah çalışmalarını zaman kaybetmeden başlatmasını bekliyoruz. Kısa zamanda önlem alınmazsa bölgedeki otellerin kumsalı kalmayacağı için müşteri memnuniyeti olumsuz yönde etkilenmeye devam edecek" dedi. 

TOP BÜYÜKŞEHİRDE
Alara Çayı'nın plajlardaki kumları alarak iri çakıl taşlarıyla doldurması nedeniyle otellerin müşteri bulamama tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu iddia eden Gür, "2008 yılından buyana süregelen 'Alara Çayı Mahmuz İmali ve Taşkın Koruma Projesi' kurumlar arası yazışmalardan bir adım öteye gitmedi. Çayın neden olduğu olumsuz koşullardan sadece çayın Alanya tarafında kalan üyelerimizin otelleri etkileniyor. ALTUYAB olarak, DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ Antalya 13'üncü Bölge Müdürlüğü ile defalarca görüşerek projenin akıbeti takip edildi. Gelinen noktada Büyükşehir Yasası gereği kamulaştırma ve planlama Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne verildi" şeklinde konuştu. 
ŞİKAYETLER ARTIYOR
Antalya Büyükşehir Belediyesi ile DSİ arasındaki yetki sorunu çözülmedikçe 'Alara Çayı Mahmuz İmali ve Taşkın Koruma Projesi'nin hayata geçmesinin mümkün görünmediğini belirten Gür, şöyle konuştu: "Sorunun vahameti ve otellere verdiği zararlar ilgili kurumlara derneğimiz tarafından her fırsatta aktarıldı ve hâlâ aktarılıyor. Gelinen noktada bir arpa boyu yol alınamadı. Sorunun acilen çözülmemesi durumunda sahil ve kumsal kaybı her yıl artarak devam edecek. Plajlar moloz ve iri çakıllara dönüşüyor. Alara Çayı'nın, Alanya'nın göz bebeği otellerimize verdiği zarar nedeniyle müşteri şikayetleri artıyor. Bu duyarsızlık devam ederse otellerimiz mavi bayraklarının iptal edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalacak."

Yorumlar (0)