banner468

Lavrov umut dağıttı

Çarşamba akşamı Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun resmi konuğu olarak Alanya'ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Alanya'da turizmden tarıma, emlaktan ticarete kadar bir çok konuda müjdeler verdi

Lavrov umut dağıttı

Çarşamba akşamı Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun resmi konuğu olarak Alanya'ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Alanya'da turizmden tarıma, emlaktan ticarete kadar bir çok konuda müjdeler verdi

01 Aralık 2016 Perşembe 21:28
Lavrov umut dağıttı
banner404
Yasin ARAZ/Erkan UYSAL
TÜRKİYE-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu 5'inci Toplantısı için önceki akşam Alanya'ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Tüm Türkiye'nin yanısıra bölgenin de gözünün çevrili olduğu toplantıda, iki ülkeyi ve bölgeyi yakından ilgilendiren konular masaya yatırıldı. Toplantının ardından iki ülke arasında 2017-2018 İstişare Eylem Planı imzalandı. Ardından iki bakan gazetecilerin karşısına çıkarak soruları yanıtladı. 
'UÇAK OLAYI ARTIK GERİDE KALMALI'
Çavuşoğlu, Alanya'da yapılan toplantının amacının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in arasında 2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek toplantının hazırlığını yapmak olduğunu söyledi. Gelecek hafta Başbakan Binalı Yıldırım'ın Moskova'ya gideceğini belirten Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkileri daha öteye ve derine götürmek ve işbirliğini güçlendirmek istediklerini açıkladı. Bakan Çavuşoğlu "Biz artık uçak düşürülmesi öncesi ve sonrasını konuşmak istemiyoruz. İlişkileri güçlendireceğiz. Ticari hacmimizi 2023 yılında 100 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Beklentimiz her türlü ürünün önündeki engelleri kaldırmak, ulaşımla ilgili sorunları çözmek" dedi.
'VİZELER TAMAMEN KALDIRILMALI'
Bakan Çavuşoğlu, Antalya ve Alanya'nın Rus turistlerin tercihi olduğunu hatırlatarak, vizelerin tamamen kaldırılmasını istediklerini kaydetti. Çavuşoğlu, "Rusların pasaporta bile ihtiyaç olmadan kimlikle gelmesini istiyoruz. Buna da hazırız. Rusya'nın güvenlik konusundaki endişelerini anlıyoruz. Terör örgütlerine karşı ortak bir irade sergileyip mücadele etmeliyiz" dedi. DEAŞ, PKK gibi terör örgütlerinin herkes için tehdit olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu şöyle konuştu: "Toplantıda bölgesel konuları ele aldık. Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri anlattık. Rusya'nın Azerbaycan ve Karadağ konusundaki çözümleri konusundaki gayretlerini destekliyoruz. İşbirliğimiz bölgenin istikrarı ve güvenliği için çok önemli. Bir taraftan Erdoğan ve Putin sık sık görüşüyorlar. Biz de Sergey ile her platformda görüşüyoruz. Aktif çaba sarf ediyoruz. Suriye'deki durum ortada. Halep'te siviller ölüyor. Suriye'de ateşkesin sağlanması lazım. İnsani yardımların ulaşması lazım. En iyi çözüm siyasi çözüm. Bu çabalarımızın sonuç vereceğine inanıyoruz. Bu çabanın Suriye ve diğer ülkelerde istikrar ve barışa yol açacağına inanıyorum. Türk Akımı Projesi, Meclis'te Dış İlişkiler Komisyonu'nda onaylandı. Akkuyu Projesi çok önemli. Bu projelerin hayata geçmesi için ortak çaba sarf edeceğiz. İşbirliğinin güçlenmesi ve işbirliğinin bölgenin çıkarına olmasını istiyoruz. Her sektörde işbirliğinde mutlu ve umutluyuz. İki halkın yararına adımlar atmaya devam edeceğiz."
'ALANYA'YI TERCİH NEDENİNİ ANLADIM'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Alanya'ya geldiği ilk andan itibaren çok güzel bir misafirperverlik gördüğünü belirterek, Rusların neden Alanya'yı tercih ettiğini anladığını söyledi. İyi bir görüşme geçirdiklerini kaydeden Lavrov, ciddi bölgesel konular görüştüklerini ifade etti. Suriye'de akan kanın acil durması gerektiğini dile getiren Lavrov "Bölgedeki sorunların acil çözülmesi lazım. Türkiye ile insani yardım konusunda işbirliğimiz devam edecek. Ayrıca diğer ülkeler ve bölgelerde, Libya, Irak'ta Türkiye ile tutumumuz aynı. Bu diyaloğa devam etmemiz lazım" diye konuştu.
İLİŞKİLER BÜYÜTEÇ ALTINDA
Bu ülkelerde yaşayan azınlıkların da sesinin duyurulması konusunda diyalogların devam etmesini isteyen Rus Bakan Lavrov, görüşmelerde Kafkaslardaki konuların da ele alındığını söyledi. İkili ilişkilerin daha kuvvetli olacağını belirten Lavrov, görüşmelerde Ukrayna konusunu da konuştuklarını dile getirdi. AGİT çerçevesinde Ukrayna ile Rusya konusunda yaşanan anlaşmazlığa Türkiye'nin destek vereceğini söylediğini ifade eden Lavrov, şöyle devam etti: "İkili ilişkilerimizi büyüteç altına aldık. Devlet başkanlarımız siyasi iradelerini ortaya koydular ve biz de normalleşme sürecine ivme vereceğiz. Bundan sonraki ticaret ve ekonomideki aksamaları ortadan kaldıracağız. Dış ticaret hacmimiz düşüyor. Bundan sonraki aşamalarda yaptırımların sürekli olarak ortadan kaldırılması konusunda hemfikiriz. Rusya tarafı olarak Türk akımı konusunda olumlu bir görüşmeyi dile getirdik. Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu Nükleer Enerji Santrali çalışmalarının devam etmesi dile getirildi. Biz halk diplomasisinin gelişmesini istiyoruz. Turizm konusunda çalışmalar hız kazanacak. Güvenlik konusunda da daha önceki tavsiyelerimiz göz önünde bulundurulacaktır. Vize konusunu ele aldık. Çok içerikli bir görüşme oldu. Bundan sonraki ilişkilerimizde normalleşme sürecinin hız kazanması için çalışacağız."
BİTKİ SAĞLIĞI KONUSUNDA İSTEK
Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptırımları aşama aşama kaldırdıklarını söyledi. Ticaret konusunda bir engel olmadığını dile getiren Lavrov, bitki sağlığı konusunda bir kısıtlama olduğunu aktardı. Lavrov, "Bizim istediğimiz, bitki sağlığı konusunda çalışmalar yapılması. Gıda ürünlerinin temiz ve standartlara uygun olmasını istedik. Türk işadamlarının Rusya'da çalışmaları devam ediyor. Buna destek veriyoruz. Türk firmalarla çalışmaya devam edeceğiz. Vizesiz uygulamaya geçmeden önce güvenlikle ilgili konuları çözmemiz lazım. Terörle ilgisi olan kişilerin hareketlerini kısıtlamak için çalışmalar yapılacak. Umut ediyorum ki çok somut adımlar yakın zamanda atılacak" diye konuştu.
ENGELLER TAMAMEN KALDIRILSIN
Bakan Çavuşoğlu, hedeflere ulaşmak için çeşitliliğin sağlanması gerektiğini söyledi. Engellerin tamamen kaldırılmasını isteyen Çavuşoğlu, sermayenin, hizmetlerin ve malların önündeki engellemelerin kaldırılmasını istedi. Çavuşoğlu, "Bırakalım iki ülke vatandaşları sınırsız birbirlerine gidip gelsin. Ne zaman, nasıl olacak konusunda güvenlik birimlerimiz ve konsolosluklarımız bir araya gelecek. Birlikte önemli adımlar atacağız" dedi.
'ÇOK BAŞARILI BİR EVLAT'
Basın toplantısının ardından Lavrov ve beraberindeki heyet, Çavuşoğlu tarafından tarihi Kızılkule yanında bulunan Rıhtım Restoran'ın muhteşem menüsünün yer aldığı öğle yemeğinde ağırlandı. Yemeğe Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu da katıldılar. Burada Lavrov'a Akdeniz mutfağından ürünler tattırılırken, Türk mutfağına özgü tatlılar da ikram edildi. Yemek esnasında restorana Mevlüt Çavuşoğlu'nun babası Osman Çavuşoğlu da geldi. Baba Çavuşoğlu'na Lavrov'dan da oğlu hakkında övgü geldi. Lavrov, baba Çavuşoğlu ile tanıştığı için çok memnun olduğunu belirterek, Çavuşoğlu'na "Çok başarılı bir evlat yetiştirmişsiniz. Sizi tebrik ederim" dedi.
YÜCEL'DEN LAVROV'A ALANYA GRAVÜRÜ
Yemeğin ardından iki bakan, tarihi Kızılkule önündeki meydanda kale, tersane ve denizden oluşan muhteşem Alanya manzarasında hatıra fotoğrafı çektirdiler. Başkan Yücel de bu esnada, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’a Alanya tablosu hediye etti. Yücel, uluslararası düzeyde önemli bir toplantının Alanya’da yapılmasını sağlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na teşekkür etti.
'RUSLAR KİMLİKLE GELSİN'
Alanya için tarihi bir buluşma niteliği taşıyan görüşmede iki ülke arasındaki dostluk köprüsü yeniden inşa edilirken ALTSO Başkanı Mehmet Şahin de bölge ve ülke turizmi için son derece büyük önem taşıyan “Rus vatandaşlarının Türkiye'ye kimlikle girebilmesi” konusundaki talebini yineledi. Söz konusu talebini ilk olarak Moskova Fuarı’nda da dile getiren ve turizmcilerden büyük destek gören Şahin’in bu önerisi, başta Suriye olmak üzere çok sayıda uluslararası konunun görüşüldüğü zirvede turizmin de gündeme gelmesini sağladı.
'ŞAHİN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ'
Öte yandan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin zirvenin ardından NTV ve İhlas Haber Ajansı'na (İHA) gündemi değerlendirdi. Lavrov’un Alanya’ya gelişini “Tarihi bir fırsat” olarak niteleyen Şahin, “Bu tarihi ziyareti planlayan Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Alanya adına yürütülen ve yürütülmekte olan tüm projelerde onun liderliği ön plana çıkıyor. Böyle bir hizmet adamına sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu tarif edemiyorum. Dünden bu yana Rusya’nın da, Türkiye’nin de ve hatta bu zirveyi takip eden tüm dünya medyasının gündeminde Alanya yer aldı. Bu buluşmanın tanıtıma katkısını anlatmaya gerek yok. Böyle bir tanıtımı hiçbir bütçe de karşılayamazdı. Biz de ALTSO olarak bu fırsatı değerlendirip Rus vatandaşlarımızın ülkemize kimlikle gelebilmelerini her iki bakanımızdan da talep ettik. Umarız bu konuda da ortak adımlar en kısa sürede atılır” diye konuştu.
30 METRELİK PANKARTLA UĞURLANDI
Yemeğin ardından Rus Bakan Lavrov, Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na (GZP) yola çıktı. Mahmutlar Mahallesi'nde Lavrov'un geçiş güzergahında çoğunluğu yerleşik Rusların oturduğu binaya, yaklaşık 30 metre uzunluğunda pankart asıldı. Pankartta Lavrov ve Çavuşoğlu fotoğrafları, Türk ve Rus bayraklarıyla Rusça ve Türkçe 'Yeni dünyayı birlikte inşa edeceğiz' yazısı yer aldı. Burada yerleşik Ruslar ve Türkler, ellerinde Türk ve Rus bayraklarıyla Lavrov'un konvoyunun geçişini bekledi. Konvoyun geçişi sırasında makam aracının penceresini açan Bakan Lavrov, eliyle grubu selamladı. Konvoy, araçlardan da klakson çalınarak hızla uzaklaştı. Bakan Lavrov, GZP'de kendisini bekleyen özel uçakla Roma'ya hareket etti. 
ALANYA ZİYARETİNE TAM NOT
Bakan Çavuşoğlu, Lavrov'un Alanya'da kaldığı süre boyunca gösterilen hürmet ve hizmetten memnun olduğunu belirterek, özellikle Çarşamba akşamı Lavrov'un GZP'de Klassika-M adlı Rus Koleji'nin öğrencileri tarafından karşılanması, oteldeki düzen, vatandaşların ilgisi ve programın güzel geçmesinden dolayı çok memnun olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu "Her şey çok güzeldi. Misafirimiz Lavrov da oldukça memnun kaldı. Çok iyi bir şekilde ağırladınız. Ben ve Antalya Valimiz programa misafir olarak eşlik ettik. Çok beğendik. Dışişleri ekibimizle birlikte Alanya Kaymakamımız Hasan Tanrıseven'e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.


İLGİLİ HABERLER
Lavrov'dan Kadıoğlu Kardeşler'e teşekkür

'O halde bu bir terfi'
Milyon dolarlık poz
'Paha biçilemez tanıtım'
Lavrov'a kasa kasa domates
Yücel'den Lavrov'a özel hediye
Yeni Alanya Lavrov ile Rusya'ya gitti

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 02.12.2016 14:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Veliddin 2016-12-02 07:52:03

Helal olsun Mevlüt Çavuşoğlu

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349