banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Kürtler bana oy verecek

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, dünyanın en tuhaf seçimine gidildiğini belirterek, “Biri devletin bütün imkanlarını fütursuzca kullanıyor

GÜNCEL 27.07.2014, 11:49 27.07.2014, 10:52
Kürtler bana oy verecek
banner404
CUMHURBAŞKANI adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, dünyanın en tuhaf seçimine gidildiğini belirterek, “Biri devletin bütün imkanlarını fütursuzca kullanıyor.
Uçağını, helikopterini her şeyini kullanıyor. Biz ise gariban yollara düştük çalışıyoruz. Ama bakıyorsunuz biz gaddar o ise mağdur, ne güzel. Gerçekleri ters yüz yaparak milleti aldatmaya çalışıyorlar” dedi. Seçim çalışmaları için geldiği Antalya’da kürsüye sağına CHP İl Başkanı Devrim Kök, soluna ise MHP İl Başkanı Osman Çetin’i alarak çıkan İhsanoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ‘Çatı adayına’ imza vermeyen eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile CHP Antalya milletvekillerinin katılmadığı toplantıda İhsanoğlu, şunları söyledi:

İLK TURDA SEÇİLİRİM

(‘İkinci turda HDP oyları ile ilgili bir planınız var mı?’ sorusu üzerine) İlk turda yüzde 60 ile kazanacağız. Es kaza şu sebepten bu sebepten dolayı bu olmazsa 2’nci turda Kürt kardeşlerimizin oylarının büyük kısmının bize geleceğini görüyorum, takip ediyorum. Diyarbakır ziyaretinden sonra oradan aldığımız yankılarla bunun muhakkak bize geleceğine inanıyorum.

Türkiye’nin 1 numaralı sıkıntısı nedir derseniz, ‘adaletsizliktir’ derim. ‘Adalet mülkün temelidir’ diye söz vardır. Bu bazı mahkemelerin salonlarında yazılıdır. Mülk devlet, millet, varlık, birlik demektir. Bu varlığın temeli çürükse çöker. Biz maalesef öyle bir noktaya geldik ki bu temel politika suyu aldı. Politika suyuyla bu temel çürümeye başladı. Mahkemelerin verdiği kararlar siyaseten etki altında. Bir mahkemenin ak dediğine diğeri kara diyor.

KIZIM HIRSIZLIK YAPARSA...

Biz konuşmalarımızda İslamiyet’i referans alıyoruz. Dinden imandan bahsediyoruz. Dinde peygamber efendimiz diyor ki ‘Benim kızım hırsızlık yaparsa ben en büyük cezayı ona veririm’. Ve sahabesi de diyor ki ‘Bizden önceki kavimler niye çöktü çünkü onlarda zenginler eşraf tarifesi bir yanlış yaptıkları için’. Bizim dinimizde böyle bir şey yoktur. Ben benim kızımın cezasını kendim veririm. Bu peygamber efendimizin sözüdür. Türkiye bu adalet anlayışını görmek istiyor.

İSİMLERİ KARIŞTIRDI

(‘Geçen yerel seçimde hangi partiye oy verdiniz? sorusu üzerine) Bu kadar detaya girmek istemem. Ailem Demokrat Partili bir aile. Eşimin ailesi de aynı şekilde. Eşimin ailesi daha ileri noktada DP’yi kuran, Adalet Partisi’ni kuran ailelerden bir tanesi. Türkiye’de siyasi topografyada büyük değişiklik var. Bugünün durumunu 14 Haziran’a dönelim. 14 Haziran günü ne oldu? CHP Genel Başkanı Kemal Alemdaroğlu, Kılıçdaroğlu çok özür dilerim. Yorgunluğumu mazur görünüz. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ikisi açıklama yaptılar. Biz anlaştık. Ortak aday üzerinden ismi söylediler. Bu çok önemli bir hadise. Çok önemli bir gelişme. Bu uzlaşmaya katılan 10 parti daha var. Demokrat olanlar var, sosyalist olanlar var, sosyal demokrat, muhafazakâr, milliyetçi olanlar var. Var oğlu var. Ben bütün partilerin üzerindeyim.

ZEYNEP’TEN 10 LİRA

(Toplanan bağış miktarıyla ilgili) Cuma günkü rakam 2 milyonu geçmişti. Toplantıya gelmeden 5 dakika önce 4-5 yaşında Zeynep adında bir evladımız annesinin kendisine verdiği kumbara içinde 10 lira toplamış. Bu kampanya nasıl olduysa anne ve babasına ‘10 lirayı Ekmel Amca’ya göndermek istiyorum’ demiş. Annesi ve kendisiyle sohbet ettim. Bir evladımızın bu bağışı 4-5 milyondan daha kıymetlidir. Gelen her kuruşun hesabını veriyoruz.

IŞİD bırakacak

ANTALYA Ticaret Odası’nda da sivil toplum kuruluş temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluşan İhsanoğlu, Türkiye’nin etrafında terör örgütlerinin İslamiyet adına cirit attığını belirterek, “İnsanlarımız rehin. Bayramda aileleriyle geçireceklerine inanıyorum. Benim öyle bir hissim var ve öyle inanıyorum. Türkiye hiç olmasa bir dertten nefes alacak. Sınırlarımız kevgir olmuş, çocuklarımız şehit oluyor. Ateşe su ile gitmeliyiz” dedi. Suriye’de Irak’da Türkmenlerin yaşadıklarını dramlara da dikkat çeken İhsanoğlu, “Mısır’daki Rabia için ağıt yakıyoruz Türkmen Rabia için ağıt yakmıyoruz” diye konuştu
Yorumlar (0)