banner468

Kriz reçetesi

Meclis toplantısında konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, kriz beklentilerini dikkate alarak 2014 yılında olduğu gibi 2015'de de oda kayıt ücreti ve aidatlara zam yapmadıklarını açıkladı

Kriz reçetesi

Meclis toplantısında konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, kriz beklentilerini dikkate alarak 2014 yılında olduğu gibi 2015'de de oda kayıt ücreti ve aidatlara zam yapmadıklarını açıkladı

31 Aralık 2014 Çarşamba 09:47
Kriz reçetesi
banner404
- Yasin ARAZ
ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 2014 yılının son meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. ALTSO Meclis Salonu'ndaki toplantıya Meclis Başkanı Metin Atalay başkanlık etti. Toplantıya Mehmet Tüzün, Banu Okan Kavukçu, Yakup Koca, Vedat Kaygısız ve Reyhan Şifa mazeret bildirerek katılmadılar. Toplantıda konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, oda olarak Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven tarafından oda faaliyetlerinin desteklendiğini ve üyelere daha iyi hizmet vermenin yollarını aradıklarını belirtti. 
'KAYMAKAM DESTEĞİ MUTLU ETTİ'
Şahin "Kaymakam Tanrıseven, odamıza iade-i ziyarette bulunmuştu. Kendisiyle yönetim kurulu faaliyetlerimizle ilgili birçok konuda görüş alışverişinde bulunmuştuk. Kaymakam Tanrıseven'in Alanya'nın menfaatine olan her konuda olduğu gibi odamızın çalışmalarını da yakından takip ettiğini görmek bizleri ayrıca çok mutlu etti. Biz de bu güzel davranış karşısında Tanrıseven'e bir plaket verdik" dedi.
'RUS KRİZİNİ AŞMALIYIZ'
Şahin, Kaymakam Tanrıseven ile birlikte son dönemlerde Rusya'da başgösteren ekonomik kriz ve bunun bölgede yol açacağı muhtemel sorunlarla ilgili şimdiden alınması gereken tedbirler konusunda karşılıklı olarak görüştüklerini ifade etti. 23 Aralık'ta gerçekleşen ALTSO Yönetim Kurulu Toplantısı'na katılan Kaymakam Tanrıseven ile birlikte fikir alışverişinde bulunduklarını aktaran Şahin, "Maalesef Rusya'da yaşanan devalüasyonla birlikte Rus halkının geliri yüzde 50 civarında düştü. Bu pazarda yaşanan ekonomik kriz özellikle yaş meyve sebze pazarı olmak üzere inşaat ve turizm sektörünü de olumsuz yönde etkiliyor. Bu krizin bölgemiz turizm sektörü için de risk oluşturduğu açıkça görülüyor. Bütün bu olumsuzluklar bizleri karamsarlığa itmekten çok çalışmaya yönlendirdi. Daha önceki birçok krizde olduğu gibi bu durumu fırsata çevirmek için gayret göstermeliyiz. Rusya Devlet Başkanı Putin'in gıda ürünlerinin Türkiye'den alınmasıyla ilgili talimatı var. Bölgemiz için bu konu çok önemli. Rusya'ya ihracatın artmasını istiyorsak, her konuda olduğu gibi hükümetle, bakanlarla daha fazla işbirliği yapmamız gerekiyor" diye konuştu.
'GZP'YE AIRBUSLARI İNDİRECEĞİZ'
Alanya tanıtımının çok daha ciddi ve kapsamlı bir şekilde yapılabilmesi için güçlü bir çatı oluşturulması ve daha önce gidilmemiş pazarlarda da tanıtım yapılması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Turizm sektörü için Alanya'nın, maddi ve manevi yönden çok güçlü bir çatı altında, Rusya'nın yanında başta İskandinav pazarı olmak üzere bugüne kadar hiç çalışılmamış pazarlarda çok ciddi tanıtımlar yapması gerekiyor. Bizler ALTSO olarak bu güçlü çatının oluşturulması için elimizden geleni yapacağız. Özellikle İskandinav pazarına olumlu yansımalarının olacağını düşündüğümüz yeni yılda, Alanya Gazipaşa Havalimanı'na (GZP) Airbus 321'lerin inmesi konusunda Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun destekleriyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nezdinde çalışmalarımız sürüyor. İnşallah GZP'ye Airbus 321'leri indireceğiz ve bunun İskandinav pazarına olumlu yansımalarını hep beraber göreceğiz. Bu, İskandinav turizm acentalarının bizden bir talebiydi" dedi.
'ÇAVUŞOĞLU'NDAN DESTEK İSTEDİK'
28 Kasım'da ALTSO Yönetim Kurulu ve bazı meclis üyeleri, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya Dövizciler Birliği (ALDÖBİR) Başkanı Ahmet Dayanç, Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) Başkanı Kadir Turhan, Alanya Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği (ALKOD) Başkanı Ömer Göker ve Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu'ndan oluşan bir heyetle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu makamında ziyaret ettiklerini hatırlatan Şahin, "Ziyarette Güzelbağ Sanayi Sitesi, Türkler'de yapılması düşünülen Alanya Toptancı Hal Projesi, doğalgaz kampanyası gibi konular başta olmak üzere oda faaliyetleriyle ilgili Bakan Çavuşoğlu'na faaliyetler sunduk. GZP'ye Airbus 321'lerin inmesi, Alanya'ya göçmen ofisinin açılması, golf alanları için yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla ilgili olarak da Bakan Çavuşoğlu'ndan destek istedik. Ziyarette devlet üniversitesi konusunu da görüştük. Alanya'da iki çeşit turizmin var olduğunu her zaman söyledik. Bunlardan birisi deniz, kum, güneş turizmi, bir diğeri de öğrenci turizmi. Yüksek öğrenime Alanya'da hem kış turizmini tetiklemesi, hem de eğitimin gerekliliğinden dolayı önem veriyoruz. Alanya'da bir devlet üniversitesi kurulursa şehirdeki üniversiteli öğrenci sayısının 20 binleri aşacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 
'ALANYA'YI DİZİ FİLMLE TANITACAĞIZ'
Alanya’nın tanıtımıyla ilgili olarak Finlandiya'nın hit oranı en yüksek, önemli yayın kuruluşlarından olan Fox TV’de Alanya’yı konu alan bir dizi filmin çekilerek yayınlanacağını ifade eden Şahin, yayın sayesinde Finlandiya, Norveç, İsveç ve Danimarka gibi İskandinav ülkelerinde Alanya’nın tanıtılacağını söyledi. Tanıtımı sadece fuar olarak düşünmediklerini ifade eden Şahin, "Online tanıtım günümüzde çok önemli. Fuardaki stantlarımız da çok önemli. Sadece fuarlarla Alanya’yı tanıtmayacağız. Turizm komisyonunun çatısını genişleteceğiz. Bizim önerimiz hep çatının genişlemesiydi. Üzülerek söylüyorum Alanya'yı tanıtmakla görevli olan Alanya Turizm Tanıtma Vakfı'nın (ALTAV) mali kongresine sadece 20 kişi katılmış. Neden bin kişi değil? İnşaat ve emlak sektörümüzde özellikle çatı genişletilmeli. Biz ALTSO olarak tanıtım bütçemizi ayırdık ve en iyi şekilde Alanya’yı tanıtacağız. Sadece fuarlarda değil profesyonel firmalarla online tanıtım da yapacağız" diye konuştu. 
'700 BİN TL BÜTÇE AYIRDIK'
Tanıtım çatısının genişlemesi gerektiği ifadelerini yineleyen Şahin, Bakan Çavuşoğlu ile görüştüklerinde kendilerine "İsteyin verelim, siz ne kadar bütçe ayırırsanız, biz de o kadar daha vereceğiz" dediğini ifade etti. Şahin, "Eğer çatı genişlerse, tanıtımın daha yüksek bütçelerle olabileceğine inanıyoruz. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ziyaretimizde şu ifadeyi kullandı, 'Siz isteyin biz verelim, sizler uluslararası tanıtım için ne kadar bütçe ayırırsanız biz de o kadar vereceğiz.' Alanya'da yapmamız gereken çatıyı oluşturup, birlik beraberliği sağlamak. Bizim amacımız hizmet. Amacımız birini kırıp incitmek değil. Tanıtımın işler kötüye gidince nasıl önemli olduğunu gördük. Oda olarak tanıtıma 700 bin liraya yakın bir bütçe ayırdık. Biz bir şeyler yapmazsak, üyelerimize hesap veremeyiz" dedi.
'ALMAR ODA TARİHİNDE KARA BİR LEKE'
Şahin, konuşmasının son kısmında Alanya Market (ALMAR) şirketinin 5 yıl üst üste genel kurulunu yapmaması nedeniyle 6102 sayılı kanunun geçici 7’nci maddesi kapsamında münfesih sayıldığına dikkat çekerek söz konusu kanun uyarınca kaydının silindiğini söyledi. Bu durumun kanuni bir zorunluluk olduğunu önemle vurgulayan Şahin "Üzülerek söylüyorum ALMAR’ı şirket olarak kapatmak zorundayız. Üst üste bir şirketin 5 yıl genel kurulu yapılmazsa res'en terk durumuna düşüyor. Bunu kapatmak ya da açmak bizim inisiyatifimizde değil. ALMAR oda tarihimizde kara bir lekedir. Bunları üzülerek ifade etmek zorundayım ama çok mağdur var. Allah bize ve bizden sonraki dönemdeki arkadaşlarımıza böyle kara lekeler yaşatmasın" şeklinde konuştu.
'YÖNETİCİLER NEREDE?'
ALMAR ile ilgili kararın açıklanmasının ardından söz alan Mustafa Yenialp, "ALMAR için insanlar yatırım yaptı. Bileziği olan bozdurdu, ALMAR'a verdi. ALMAR'ın yönetim kurulunda olanlar nereye gitti? Hepsinin oteli, moteli var. Nereye gitti bu insanlar?" diyerek sitem etti.
'AİDATLARA ZAM YAPMAYACAĞIZ'
2014 yılında olduğu gibi 2015 yılında da üye kayıt ücretlerinde ve üye kayıt aidatlarında zam yapmayacaklarını açıklayan Şahin, "Bu gerçekten önemli bir konu. Esnaftan zor şartlarda para bulup, getirip üye aidatını yatıranlar var. Onlara destek olmak amacıyla biz de burada bir kemer sıkma politikası uyguluyoruz. Alanya’mıza hayırlı olsun" dedi.
'ALİDAŞ ZARAR ETTİ'
ALTSO olarak yüzde 10.43'lük bir hissesini elinde bulundurdukları Alanya Liman İşletmeleri Denizcilik Turizm Anonim Şirketi'ni (ALİDAŞ) incelemesi için görevlendirilen Serdar Uygun, raporunu meclise sundu. ALİDAŞ'ın 2012 ve 2013 yıllarında zarar ettiğini tespit ettiğini ifade eden Uygun, "2014 için evraklar elimize geçmedi, inceleyemedik ama zarar etmiş görünüyor. Bundan dolayı eskiye yönelik hesapları istedik. Sözlü ve telefon aracılığıyla istememe rağmen bilgilere ulaşamadım. Son olarak noter kanalıyla ihtarname çektik. Evraklar elimize gelince yeminli mali müşavirimizle inceleyip daha detaylı bilgiler sunacağız. Pazarda ALİDAŞ'ın kruvaziyer turizminde nasıl daha ileriye götürebileceği konusunda çalışmalar yapıp, mali açıdan inceleyip, bilgi sunacağız" şeklinde konuştu.
'AYRIŞMAYI ÇOK İYİ BECERİYORUZ'
Son dönemlerde yaşanan ALTAV'ın tanıtım konusunda yetersizliğiyle ilgili spekülasyonları değerlendiren Hasan Fevzi Yüksekkaya da, vakfın kurucu üyesi olduğunu belirterek 21 yıl önce kurulan ALTAV'ın bir defa bile toplantı organizasyonunda kendisini haberdar etmediğini söyledi. ALTAV'ı eleştiren Başkan Şahin'in geçtiğimiz hafta toplanan ALTAV Mali Kurulu'na da katılması gerektiğini ifade eden Yüksekkaya, "Bu haftaki toplantıya ben de gittim. 30 civarında kişi vardı. Kurulduğundan bugüne ALTAV'ı biz hep eleştiririz. İlk defa Başkan Şahin bunu sesli olarak gündeme taşıdı. 3 aydır Alanya bunu tartışıyor. Kendisine hak veriyorum. ALTSO bu tür konularda lokomotif olmak zorunda. Biz de geçtiğimiz dönemlerde bunu açalım düşüncesinde olduk ama maalesef orada katı bir yapı var. Ben bu toplantıda Şahin'in orada olmasını isterdim. Ben toplantıya gittim. Maalesef toplantıda ALTSO'dan bir yetkili yoktu. ALTAV Başkanı Faik Kaptanoğlu rahatsızlığı nedeniyle toplantıda yoktu. Yine bu konu bir kenara bırakıldı. Gelecek yıl yine bu zamanlarda aynı şeyleri konuşacağız. ALTSO bir tarafta, ALTAV bir tarafta olursa ayrışmayı çok iyi beceriyoruz. Her iki taraf da bu şekilde başarılı olamayacak. ALTSO'nun önderliğinde bunun gelişmesini talep ediyoruz" diye konuştu.
'KAYMAKAMDAN ÖZÜR DİLENMELİ'
ALTSO olarak ALTAV'ın genişletilmesi ile ilgili olarak ortaya bir fikir attıklarını, ALTAV Başkanı  Kaptanoğlu'nun da buna beklenmedik bir şekilde sert yanıt verdiğini söyleyen Şahin, "Biz bir öneriyi gündeme getirdik. Öneriyle ilgili ALTAV'dan yetkili bir kişi beni arayıp 'Bu önerin nedir?' demedi. Çünkü biz daha önce onlarla istişare ettik. 'Çatıyı genişletmemiz lazım' dedik. 'Küçük olsun bizim olsun' mantığından çıkalım. Hep birlikte birlik beraberliği kuralım. Kaptanoğlu, Kaymakam Tanrıseven'e karşı çok sert bir açıklama yaptı. Bizim yüzümüzden Tanrıseven üzerinden siyaset yapıldı. Konuya ideolojik yaklaşıldı. Tanrıseven burada devleti temsil ediyor. Bu saygısızlık üzerine arkadaşlarımızla ALTAV'la olan ilişkilerimizi kaymakamdan özür dileyene kadar askıya alma kararı verdik. Biz bunu açıkça deklare ettik. Ben o toplantıya gitmek isterdim ama bizim yüzümüzden Kaymakam Tanrıseven eleştiri yağmuruna tutuldu ve yıpratılmaya çalışıldı. Bu kararımızdan dönmeyiz. Kaymakamdan özür dilenmeli. Ben olsaydım şimdiye kadar Alanya menfaatleri için 10 defa kaymakama giderdim. Biz asla koltuk sevdalısı değiliz. Yönetim ve meclis olarak ALTSO'ya güç verdik. Ben ALTSO'nun şu anda güçlü olduğuna inanıyorum. Biz kişisel egolarımızı ortaya koymuyoruz. Bizim kişilere, kurumlara diyetimiz yok. Bizim diyetimiz üyelerimize" dedi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 30.12.2014 22:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emirgan 07 2014-12-31 12:01:58

bu almar mağdurlarinin mağduriyetini kim yada kimler giderecek.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349