banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Kooperatifçilere eğitim verildi

Kooperatiflerle kadınların ekonomide aktif olarak yer alacağını vurgulayan Bakan Yazıcı, Alanya'da 46 kişiye eğitim verildiğini söyledi

GÜNCEL 05.08.2014, 18:11 05.08.2014, 17:11
Kooperatifçilere eğitim verildi
banner404

 GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı'nın kadın girişimcilerin eğitiminde kullanılarak, kadınların ticari faaliyetlerinin arttırılacağını söyledi.

Bakan Yazıcı, yaptığı açıklamada, Türkiye’de birçok sektörde faaliyet gösteren, dayanışma ve yardımlaşma odaklı çalışan ve ortaklarına eşit oy ve demokratik katılım imkanı sağlayan kooperatiflerin öneminin artık daha iyi kavrandığını vurguladı. Her alana yayılan kooperatiflerin ortaklarına daha etkin ve kaliteli hizmet sunacaklarını belirten Yazıcı, bu amaçla ilgili kurumlarla işbirliği içinde 'Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı'nı uygulamaya koyduklarını hatırlattı. Bakan Yazıcı, “Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı ile kooperatifler daha etkin yönetilecek” dedi.
ALANYA'DA 46 KİŞİ EĞİTİLDİ
Türkiye’de kooperatifçiliğin kalitesini arttırmak için 'Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı' doğrultusunda uygulamaya konulan 'Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı' kapsamında ilk sertifikalı eğitimlerin Antalya’da gerçekleştirildiğini kaydeden Bakan Yazıcı, Tüm Tüketim Kooperatifleri Merkez Birliği’nin başvurusu üzerine Alanya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nce açılan kursta 46 kooperatifçiye 5 gün süreyle eğitim verildiğini ifade etti. Bakan Yazıcı, şunları kaydetti:
“Bu eğitimler sayesinde ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişiminde önemli bir yeri bulunan kooperatifler daha etkin işletilen işletmeler haline gelerek başarılı örneklerin sayısı artacak. Kooperatiflerin kurumsal kapasitelerini arttırabilmelerinin yolu kooperatif yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile kooperatiflerde çalışan meslek elemanlarının kalitesinin arttırılmasından geçiyor. Eğitimler vasıtasıyla ihtiyaç duyulan beşeri sermayenin arttırılmasını amaçlıyoruz. Ülkemizde faaliyet gösteren bütün kooperatiflerin etkin, verimli ve mevzuata uygun çalışması ve ekonomide daha fazla yer alması temel hedeflerimiz arasında bulunuyor. Bu hedef doğrultusunda kooperatifçilik sektöründe vatandaşlarımızın eğitilmesi, toplumda kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması için öncelik verilmesi gereken bir uygulama olacaktır. Bu açıdan bütün kooperatiflerimiz halk eğitim merkezlerine başvuruda bulunabilecek ve kooperatifçilik eğitiminden faydalanabilecek. Bakanlığımızın ilgili kurumlarla yürüttüğü ortak çalışmalar sonucunda hazırlanan 'Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı' kadın girişimcilerin eğitiminde de kullanılarak, onların ticari faaliyetleri arttırılabilecek. Kooperatifler kadınların ekonomide aktör olarak daha aktif görev almalarında son derece önemli bir araçtır. Bu eğitimler sonucunda kadınlarımızın kooperatifçilik hakkındaki bilgi düzeyleri arttırılarak, kooperatif çatısı altında örgütlenmeleri sağlanabilecek.”
Detaylı bilgiye ise Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında (http://koop.gtb.gov.tr) yer alan bilgi bankası bölümünden ulaşılabileceği belirtildi. 
Yorumlar (0)