banner468

Konut kredilerinde de tüketici korunacak

Tüketici kredileri sözleşmelerinin ardından konut finansmanı sözleşmelerinde de tüketiciyi koruyan yeni düzenlemeler yarından itibaren yürürlüğe girecek

Konut kredilerinde de tüketici korunacak

Tüketici kredileri sözleşmelerinin ardından konut finansmanı sözleşmelerinde de tüketiciyi koruyan yeni düzenlemeler yarından itibaren yürürlüğe girecek

27 Kasım 2015 Cuma 14:21
Konut kredilerinde de tüketici korunacak
banner404
GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığının 28 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanan  ve yürürlük tarihi 6 ay sonra belirlenen "Konut Finansmanı Sözleşmeleri  Yönetmeliği"ne göre, konut finansmanı kuruluşları, finansmanın koşullarını içeren  bilgi formunu sözleşmenin kurulmasından makul bir süre önce tüketiciye vermek  zorunda olacak. Kredi talebinin reddedilmesi durumunda, konut finansmanı kuruluşu  tarafından tüketici ücretsiz olarak bilgilendirilecek. 
Tüketicinin yazılı ya da elektronik ortamda açık talebi olmaksızın  kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi  halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı  kuruluşu tarafından kabul edilecek. Sigorta vadesi kredi vadesinden uzun  olamayacak ve zorunlu deprem sigortası ile ilgili hükümler saklı olacak. Konut  finansmanı sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmayacak. Geçerli bir  sözleşme yapmamış olan konut finansmanı kuruluşu, sonradan sözleşmenin  geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremeyecek. 
Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını  veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce  ödeyebilecek. Bu hallerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre  ilgili hükümlere uygun olarak gerekli indirimi yapmakla yükümlü olacak. 
Erken ödeme tazminatı 
Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, sözleşmede yer  verilmek suretiyle, tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit  tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemesi  durumunda, konut finansmanı kuruluşu, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep  edebilecek. 
Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna  erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde  1'ini, aşanlarda ise yüzde 2'sini geçemeyecek. Erken ödeme tazminat tutarı hiçbir  şekilde tüketiciye yapılacak toplam indirim tutarını aşamayacak. Tüketicinin  borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi  bir tutarı vadesinden önce ödemesi durumunda erken ödeme indirimi veya faiz  hesaplanırken, tüketicinin ödemeyi yaptığı tarih esas alınacak ve bu tarih  tüketici aleyhine olacak şekilde değiştirilemeyecek. 
Kredilerde geri ödeme tutarlarının, finansal kiralama işlemlerinde,  kira bedellerinin anaparayı aşan kısmı bu madde kapsamında faiz olarak kabul  edilecek. 
Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde  ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit veya değişken olarak ya da  aynı kredi için her iki yöntem esas alınarak belirlenebilecek. Faiz oranının  sabit olarak belirlenmesi halinde, sözleşmenin kurulduğu tarihteki oran  tarafların rızası dışında değiştirilemeyecek. 
Tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda konut  finansmanı kuruluşu, kalan borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı  tutmuşsa, bu hak ancak konut finansmanı kuruluşunun bütün edimlerini ifa etmiş  olması ve tüketicinin de birbirini izleyen en az 2 taksiti ödemede temerrüde  düşmesi halinde kullanılabilecek. Konut finansmanı kuruluşunun bu hakkını  kullanabilmesi için tüketiciye en az 30 gün süre vererek muacceliyet uyarısında  bulunması gerekecek. 
Yıllık maliyet oranının yer alması zorunlu olacak 
Konut finansmanı sözleşmelerinde, yıllık maliyet oranının yer alması  zorunlu olacak. Faiz oranının değişken olarak belirlendiği konut finansmanı  sözleşmelerinde, konut finansmanı kuruluşu, sözleşme öncesi bilgi formuna ek  olarak borçlanma faizinde önemli bir artış olmasının doğurabileceği olası riskler göz önünde bulundurularak ortaya çıkabilecek yeni bir yıllık maliyet oranına  ilişkin bilgiyi vermek zorunda tutulacak. 
Sözleşmeye ilişkin açılan hesap için ücret ve masraf alınmayacak 
Konut finansmanı sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu  hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu  hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek. Bu  hesap tüketicinin, aksine yazılı talebi olmaması halinde kredinin ödenmesi ile kapanacak. 
Tüketicinin açık talimatı olmaksızın konut finansmanı sözleşmesi ile  ilişkili bir kredili mevduat hesabı sözleşmesi yapılamayacak. 
Konut finansmanı sözleşmesine istinaden tüketiciden talep edilecek her  türlü ücrete ilişkin bilgilerin, sözleşmenin eki olarak kağıt üzerinde yazılı  şekilde tüketiciye verilmesi zorunlu olacak. Taksit vadesi, kanunlarda tatil  olarak kabul edilen bir güne rastlarsa kendiliğinden bu günü izleyen ve tatil  olmayan ilk güne geçecek. Kurulmuş olan sözleşmeye ilişkin olarak tüketicilerin  iletişime geçebilmesi için konut finansmanı kuruluşu tarafından bir telefon hattı  tahsis edilmesi durumunda, bu hat ile ilgili olarak konut finansmanı kuruluşu  olağan ücret tarifesinden daha yüksek bir tarife seçemeyecek. 
Tüketicinin talep etmesi halinde varsa konuta ilişkin ekspertiz  raporunun bir örneği tüketiciye verilecek. DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 28.11.2015 12:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349