banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

KKTC’de başladı Alanya’da tamamladı

Alanya’da ressam ve heykeltıraş 43 yaşındaki Osman Ünal, Barbaros Hayrettin Paşa'nın savaş gemisinin ahşap maketini 3 yılda yaptı.

GÜNCEL 13.06.2015, 08:19 12.06.2015, 14:19
KKTC’de başladı Alanya’da tamamladı
banner404
ALANYALI ressam ve heykeltıraş Osman Ünal, 2004 yılında Hollanda'nın Rotterdam kentine yaptığı ziyarette gemi maketlerini gördü. Türkiye'ye döndüğünde Osmanlı gemilerini araştırmaya başlayan Ünal, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait gemilerin resimlerini çizmeye başladı. Kısa sürede gemi tutkusu oluşan Ünal, araştırmaları sonunda Barbaros Hayrettin Paşa'nın kaptanlığını yaptığı savaş gemisi Hayrettin Paşa Kalyonu'nun maketini yapmaya karar verdi. Yapımı 3 yılda tamamlanan, 3 metre genişliğinde ve 1.5 metre boyundaki gemi, toplam 25 bin parçadan oluşuyor. Gerçeğinde kullanılan ahşap, ip ve kumaş malzemelerinin aynısıyla üretilen maket gemide, çalışma odası, kütüphane, kamara ve güverte tüm ayrıntılarıyla orijinaline uygun yapıldı. 
'NEDEN BİZİM DE OLMASIN?'
Yaptığı gemi maketinin hayatının en büyük işlerinden biri olduğunu söyleyen Ünal, "Rotterdam seyahatimde Hollandalıların efsane gemisi Batavia'nın maketini sergilediklerini gördüm. Ben de 'Neden bizim de bir Osmanlı gemimizin maketi yok?' diye düşündüm ve Barbaros Hayrettin'in gemisini yapmaya karar verdim. Önce kitaplarını okudum ve araştırmalar yaptım. Yaklaşık 3 yıl önce de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) geminin yapımına başladım" dedi. 
BİREBİR AYNISINI YAPTI
Gemiyi gerçeğinin birebir aynısı olarak tasarladığını aktaran Ünal, "3 yıllık çalışmamızın ardından geminin yüzde 85'ini tamamlamış durumdayız. Yaklaşık 500 yıl önce Barbaros Hayrettin'in kullandığı 60 metre uzunluğunda 2 bin asker taşıyan gemisinin birebir aynısını yapmaya çalışıyoruz. Şu anda bazı topları, yelkenleri ve 100 Osmanlı askeri kaldı. Onları da kısa zamanda bitirmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Yurtdışından birçok alıcının maketi satın almak için kendisiyle irtibata geçtiği anlatan Osman Ünal, dünyada tek olduğunu iddia ettiği maket gemisini yurtdışındaki teklifleri reddederek Türkiye'de satmak istediğini kaydetti.
Yorumlar (0)