banner468

Kestirip attı

ESNAFIN işyeri kapanış saati dün Alanya Belediye Meclisi’nde masaya yatırıldı. Bakkallar Odası Başkanı Yenialp ve yönetiminin tam kadro takip ettiği mecliste konuşan Başkan Sipahioğlu'nun, meclis üyelerinin konuyu gündeme taşımalarına öfkelenerek sarf ettiği, "Karar verme yetkisi encümende, sizin buradaki sözleriniz temenniden öteye geçmez" sözleri adeta soğuk duş etkisi yarattı.

Kestirip attı

ESNAFIN işyeri kapanış saati dün Alanya Belediye Meclisi’nde masaya yatırıldı. Bakkallar Odası Başkanı Yenialp ve yönetiminin tam kadro takip ettiği mecliste konuşan Başkan Sipahioğlu'nun, meclis üyelerinin konuyu gündeme taşımalarına öfkelenerek sarf ettiği, "Karar verme yetkisi encümende, sizin buradaki sözleriniz temenniden öteye geçmez" sözleri adeta soğuk duş etkisi yarattı.

04 Temmuz 2012 Çarşamba 01:30
Kestirip attı
banner404
 GÜNÜN HABERİ  
ALKOL SATMAYANA ESNEME SÖZÜ

SİPAHİOĞLU, “Tekel ürünü satmayan bakkal ve marketler için kapanış saatinde esneme yapılabilir. Alkolün daha disiplinli ve medeni ortamlarda tüketilmesi taraftarıyız. Elinde alkol şişeleriyle çarşıda sokakta dolaşan insanlar hoş bir görüntü ortaya koymuyor. Kararımızdan memnunuz, çünkü özellikle acentelerden ve tur rehberlerinden olumlu tepkiler geliyor” dedi.

'DOLANDIRICININ SAATİ Mİ OLUR?'

AKP'Lİ Eray Erdem, "Şehrin 24 saat canlı olması için çalışıyoruz ama gece yarısı olur olmaz tüm işyerlerini kapatıyoruz. Esnaf zor durumda, bu konuda bir çalışma yapılmasını istiyoruz” derken, CHP'li Nilüfer Zavlak, "Dolandırıcının saati olmaz. Eğer bir esnaf turisti kandırmayı ve dolandırmayı alışkanlık haline getirmişse bunu gündüz de yapar, gece de. Bu karar kabul edilemez" dedi.

Alper KUTAY
ALANYA Belediye Meclisi toplantısı dün saat 14.00’te Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu başkanlığında başladı. Toplantıyı başından sonuna dek Alanya Bakkallar Odası Başkanı Veliddin Yenialp ile yönetim kurulu üyeleri de takip etti. Mecliste ilk olarak Bütçe Komisyonu’ndan gelen konuların müzakeresi yapıldı. Şehir merkezindeki gibi Saray Mahallesi Köseoğlu Sokak’taki dubaların sökülerek parkomat sistemi uygulanması kararı oybirliği ile kabul edildi. Mayıs ayında devri Alanya Belediyesi’ne yapılan Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu’nun fiyat tarifesi de mecliste gündeme getirildi. 23 Mayıs 2012 tarihinde Antalya Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü ile Alanya Belediyesi arasında imzalanan devir protokolünün 8. maddesi gereği belirlenen yeni fiyat tarifesi tüm meclis üyelerinin oyuyla kabul edildi.
HAVUZA GİRME TARİFESİ BELLİ OLDU
Buna göre cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık faaliyetlerinde, milli bayramlarda, Alanya’nın özel günlerinde, kamu kurum ve kuruluşları iler üniversitelerin ve federasyonların etkinliklerinde, doğal afet nedeniyle zarar görenler ile engelliler yararına düzenlenen faaliyetlerde, öğrencilerin spor amaçlı eğitim ve spor faaliyetlerinde, gaziler, şehit ve gazi dul ve yetimleri yararına düzenlenen etkinliklerde ücret alınmaması oybirliği ile kabul edildi. Havuzu kullanacak vatandaşlardan 1 saatliğine 50 TL, aylık üyelikte 1 saatlik kullanıma 100 TL, çocuklar için haftada üç saat yüzme kursundan aylık 120 TL, aynı statüdeki yetişkinlerden 150 TL ve günlük havuz kullanımından 1 saatliğine 10 TL alınmasına karar verildi. Öte yandan havuzu kullanacak kişilere bone takmaları ve mutlaka mayo giymeleri şartı getirilirken, havuza gireceklerden tam teşekküllü sağlık raporu vermeleri talep edileceği belirtildi.
‘MECLİSİN HER DEDİĞİ DOĞRU MUDUR?’
Bütçe Komisyonu’nun üçüncü maddesi gereği; Türk Yerel Hizmet-Sen Antalya Şube Başkanlığı’ndan havale edilen Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi yapılması için Alanya Belediye Başkanlığı’na yetki verilmesi de oybirliği ile kabul edildi. Bütçe Komisyonu’ndan gelen maddelerin müzakeresinin ardından gündemin üçüncü maddesi olan Yeni Tekne Yönetmeliği’nin görüşülmesine geçildi. Bu konuda söz alan AK Parti Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu, Alanya Belediye Meclisi’nin her konuda karar alabileceğini, örneğin “Bütün Alanya yarından itibaren kırmızı pijama giyecek” diye bir karar dahi alabileceğini, ancak bu tür kararların toplumsal olarak doğru kabul edilmeyeceği için her kararın da doğru olduğu anlamının çıkmaması gerektiğini söyledi.
‘BİZİM BÖYLE BİR YETKİMİZ OLAMAZ’
Bu nedenle Yeni Tekne Yönetmeliği adı altında meclise getirilen konunun da görüşülmesinin doğru olmayacağını kaydeden Berberoğlu, “Alanya Belediye Meclisi olarak bizim Balıkçı Barınağı Yönetmeliği diye bir yönetmelik hazırlama yetkimiz yoktur. Çünkü önümüzdeki günlerde Alanya Balıkçı Barınağı, gerçek sahibi olan Balıkçılar Kooperatifi’ne devredilecek, nihai kararı da kooperatif verecektir. Barınak tam anlamıyla bitirilip devri yapılmalı, etrafı çitlerle çevrilerek standarda uygun hale getirilmelidir. Bakanlığa devredildikten sonra bu bölgede en küçük bir çay ocağı dahi açılsa buna bakanlık karar verecek. Bu bölge önümüzdeki günlerde tıpkı Yat Limanı veya ALİDAŞ’ın tasarrufunda bulunan İskele gibi yönetilecektir” dedi.
‘TEKNELERİN DENETLENMESİ GEREKİYOR’
Berberoğlu’ndan sonra meclise hitaben bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, “Arkadaşlarımız güzel bir çalışma yapmışlar. Şu anda Rıhtım bölgesindeki gezinti tekneleri başıboş bir şekilde. Kemer ve Fethiye bu işi başarmış. Eğer bugün burada bu yönetmeliği kabul etmezsek gezi tekneleriyle ilgili şikayetlerin ardı arkası kesilmez. Bakanlık beceremedi ve Balıkçı Barınağı’nı bitirme işini bize devretti, biz bitirdik. Şimdi ‘Yetkimiz yok’ diyemeyiz. Kooperatif de denetim işini beceremiyor. Bu bölgede denetimi ve disiplini sağlayacak bizim gibi bir otoriteye ihtiyaç var” diye konuştu.
PALAMUTÇU: SÜREKLİ DENETİM ŞART
Sipahioğlu’ndan sonra söz alan CHP’li Serdar Noyan ise Balıkçı Barınağı’nın kısa bir süre sonra Balıkçılar Kooperatifi’ne devredileceğini, bu bölge ile ilgili kararları da kooperatifin alması gerektiğini belirtti. Noyan, “Biz şehirde düzen ve intizama her zaman varız. Ama yetkimiz olmayan konular hakkında karar almanın da bizi uzun vadede sıkıntıya sokacağını düşünüyorum” dedi. MHP’li Cemal Palamutçu ise konuya ilişkin yaptığı konuşmada, “Biz burada bir şeyi karıştırıyoruz. Yeni Tekne Yönetmeliği ile Balıkçı Barınağı’nın devri konusu aynı mesele değil. Bu yönetmelik, başıboş halde çalışan ve standardı olmayan gezi teknelerine çekidüzen verecektir. Bu sektör direkt turizmi ilgilendirdiği için bu konuda bir çalışma yapılmasına biz de taraftarız. Böyle bir çalışma olması lazım” diye konuştu.
AKP’LİLER SİPAHİOĞLU’NA RET VERDİ
Yapılan konuşmaların ardından Başkan Sipahioğlu Yeni Tekne Yönetmeliği’ni oylamaya sunmak istedi ancak AK Parti Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu yeniden söz almak isteyince, “Tamam Mustafa Bey. Fazla uzatmaya gerek yok” dedi ancak Berberoğlu ısrar edince kısa bir konuşma yapmasına izin verdi. Berberoğlu’nun konuşmasının ardından yapılan oylamada ise AK Partililer Yeni Tekne Yönetmeliği’nin kabul edilmesine ret oyu verirken, MHP’liler ile Bağımsızlar Evet oyu kullandılar. CHP’li dört meclis üyesi ise konunun yeterince analiz edilmemesi nedeniyle çekimser kaldıklarını bildirdiler. AK Parti Grubu’nun yönetmeliğe “Hayır” demesi karşısında AK Partili Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun moralinin bir hayli bozulduğu gözlendi.
ERDEM: KÜÇÜK ESNAF GÖZETİLMELİDİR
İmar Komisyonu’ndan gelen maddelerin müzakeresinin ardından gündem dışı dilek ve temenniler bölümüne geçildi. İlk sözü alan AK Partili Meclis Üyesi Eray Erdem, küçük esnafın işyeri kapanış saati konusunda son dönemde yaşanan polemikleri anımsatarak, “Bu konuda esnafın büyük çoğunluğunun şikayeti ve serzenişi var. Hepsinde olmasa da bazı iş kollarında esneklik yapılabilir diye düşünüyoruz. Alanya Belediyesi’nin de bu konuda ne denli hassas olduğunu biliyoruz. Alanya’nın 24 saat canlı olması için çalışıyoruz ama gece yarısı olur olmaz tüm işyerlerini kapatıyoruz. Esnaf zor durumda, bu konuda bir çalışma yapılmasını istiyoruz” dedi.
NOYAN: İSYAN SESLERİ YÜKSELİYOR
Erdem’in konuşmasının ardından meclis hitap eden Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, “Kapatma kararı yetkisi tamamen encümende. Burada söylenecek sözlerin tamamı temenniden öteye gitmez” açıklamasını yaptı. Sipahioğlu’nun bu sözleri üzerine konuşan CHP’li Serdar Noyan, “Elbette tüm yetki encümende ama Şubat ayından beri şehir genelinden isyan sesleri yükseliyor. Encümenin bu konuda biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Bir de CHP Grubu olarak merak ettiğimiz konu şudur. Son beş yılda esnaf tarafından kazıklanan veya dolandırılan turist sayısı nedir ki, Alanya Belediyesi bu konunun üzerine bu kadar fazla gidiyor” diye konuştu.
‘VATANDAŞ AÇIK BAKKAL BULAMIYOR’
Noyan’ın ardından konuşan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, “Bu kararı aldıktan sonra özellikle acente ve tur rehberlerinden inanılmaz tebrik mesajları aldık. Onlar bu karardan dolayı çok mutlular. Biz önce 24.00 dedik, ardından Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ile Bakkallar Odası bize dilekçe verip kapanış saatinin 01.00 olmasını istediler” dedi. CHP’li Serdar Noyan’ın, “Dünyanın pek çok ülkesinde 7/24 açık marketler var. Vatandaş evine, turist oteline giderken mutlaka açık bir bakkal veya market bulabilmek ister. Büyük alışveriş mağazaları zaten küçük esnafa büyük zarar veriyor. Öncelikle bu konuyla ilgili önlemler alınmalı” sözleri üzerine Sipahioğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Tekel ürünü satmayan bakkal ve marketler için kapanış saatinde esneme yapılabilir. Alkolün daha disiplinli ve medeni ortamlarda tüketilmesi taraftarıyız. Elinde alkol şişeleriyle çarşıda, pazarda veya sokakta dolaşan insanların hoş bir görüntü ortaya koymadıkları malum! Biz kararımızdan memnunuz, çünkü özellikle acentelerden ve tur rehberlerinden çok olumlu tepkiler geliyor.”
BERBEROĞLU: HER SENE KARAR DEĞİŞMEZ
AK Parti Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu ise işyeri kapanış saati kararına sadece bakkal ve marketlerin değil, özellikle 25 ve 35 Metrelik Yol üzerindeki pek çok apart otel işletmecisinin de karşı olduğunu, çünkü özellikle gece yarısından sonra yolların bomboş kalmasından dolayı turistlerin otellerine rahat dönememe endişesi taşıdıklarını belirtti. Gece yarısından sonra bakkal ve marketlerin kapanmasından dolayı içki ve sigaraların fahiş fiyata satıldığı yönünde duyumlar aldıklarını söyleyen Berberoğlu, “Alanya Belediyesi geçmiş yıllarda esnaftan işyerini kışın da açmasını, böylece turizmin 12 aya yayılmasını istemişti. Şimdi ise yazın ortasında dükkan kapattırılıyor. Bir kurumun tek politikası olur. Öyle üç senede beş senede değişmez. Sezon kötü, bu kararın encümende yeniden değerlendirilmesini istiyoruz” dedi.
ZAVLAK: DOLANDIRICININ SAATİ OLMAZ
İşyeri kapanış saati konusunda son konuşmayı ise CHP Meclis Üyesi Nilüfer Zavlak yaptı. Esnafın işyerinin turisti dolandıran birkaç esnaf yüzünden kapatıldığı bilgisini aldıklarını söyleyen Nilüfer Zavlak, “Dolandırıcının ve dolandırıcılığın saati olduğunu ilk kez bu karar sayesinde öğrenmiş olduk. Bence dolandırıcının saati olmaz. Eğer bir esnaf turisti kandırmayı ve dolandırmayı alışkanlık haline getirmişse bunu gündüz de yapar gece de. Alanya şehir merkezinde işyerleri saat 01.00’de kapandığı için turistler ister istemez Oba’ya veya Tosmur’a kaçıyor, bu da haksız rekabet yaratıyor. ‘Turist kandırılıyor, karar bu yüzden alındı’ deniliyor. Emniyet Müdürlüğü’ne yansımış böyle kaç olay var. Bence bu konu encümende yeniden masaya yatırılmalıdır” diye konuştu.
YENİALP: SİPAHİOĞLU MECLİSİ TAKMIYOR
Ancak meclis üyelerinin tüm ısrarlı taleplerine rağmen bu konuda tek karar alma makamının encümen olduğunu yineleyen Başkan Sipahioğlu, toplantıyı alelacele bitirdi. Bir sonraki meclis toplantısının 7 Ağustos Salı günü yapılacağını söyleyen Başkan Sipahioğlu, meclis oturumunu izlemek amacıyla salona gelen Bakkallar Odası Başkanı Veliddin Yenialp ile karşılaşmamak için uzun süre salondan ayrılmadı. Toplantı bitiminde bir açıklama yapan Bakkallar Odası Başkanı Veliddin Yenialp, “Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu mecliste üyelere ve basına yanlış bilgi veriyor. Biz önce bir dilekçe verdik ve işyerlerinin geçici olarak 01.00’de kapanmasını istemiştik. Ardından ikinci bir dilekçe daha verdik ve saatin serbest bırakılmasını talep ettik. Elimizde resmi belgelerimiz de var. Buna rağmen meclis üyeleri sıkıntıyı anlatıyor ama Sipahioğlu hiçbirini dinlemiyor. Kendi meclis üyelerini dinlemeyen, hatta takmayan bir belediye başkanı ile karşı karşıyayız. Bunu görünce üzülüyoruz. Takdiri halkımıza ve esnafımıza bırakıyoruz” diye konuştu.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 04.07.2012 01:51
Anahtar Kelimeler:
kestirip attı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349