banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Kadir gecesinin bilinmeyenleri

Ramazan ayının 27’inci gecesinin Kadir Gecesi olarak kabul gördüğünü söyleyen Alanya Müftüsü Mustafa Topal, insanların Kadir Gecesi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi

GÜNCEL 23.07.2014, 09:27 23.07.2014, 08:37
Kadir gecesinin bilinmeyenleri
banner404
İNSANLARIN bu önemli gecede bol bol dua edip Allah'a daha yakın olmalarını öneren Topal, "Kadir Gecesi’ni Peygamber Efendimiz ‘Ramazan ayının son 10 gününde arayın ve tek sayılara gelen günlerde daha çok arayın’ diye buyurmuş. Ramazan ayının 27'inci gecesinin Kadir Gecesi olduğuna dair daha güçlü rivayetler var. Bundan dolayı ülkemizde Kadir Gecesi, Ramazan’ın 27'inci gecesinde olarak kutlanır. Bu sene Kadir Gecesi bugünü yarına bağlayan akşama denk geliyor. Kadir Gecesi nedeniyle Alanya'daki  camilerin hemen hepsi gece boyunca açık olacak. Vatandaşlarımız camilerimizde istedikleri gibi namazlarını kılabilecek. Birçok camimizde Kadir Gecesi’ne mahsus etkinlikler olacak. Yani Kuranı Kerim okuma, mevlüt okuma, hatim duası, tesbih namazı bunların tamamı yapılacağı gibi, ayrıca namaz sonunda camiye gelen cemaate ikramlarda bulunulacak. Kadir Gecesi her yıl olduğu gibi bu yılda ilçemizde canlı bir şekilde tebrik edilecek. Her yıl peygamberimiz Ramazan'ın son 10 gününde itikafa girerdi. İtikaf, son 10 günde insanın kendisini camiye kapatarak dışarı ile irtibatını kesmesi, yeme içme ve diğer insani ihtiyaçlarının dışında başka hiçbir şey için dışarıya çıkmadan 10 gün boyunca camide hatta dünyevi çokta söz etmeden, ibadetle meşgul olarak gününü geçirmesidir. Şu an itikafta olan 11 vatandaşımız var" dedi. 
'ZEKAT VE FİTRE AKSATILMAMALI'
Ramazan ayının sonlarına doğru ihtiyaç sahiplerine din gereği zekat ve fitre verildiğini hatırlatan Müftü Topal, "Zekat ve fitre hakkında bilinenin aksine bilinmeyen de birçok şey var. Zekat, belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için dinen zekat alabilecek durumdaki belirli kişilere verilmesi demek. Halk arasında fitre denilen sadaka-i fıtır ise Ramazan ayının sonuna yetişen ve asli ihtiyaçlarından başka, artıcı olma üzerinden bir yıl geçme şartı aranmaksızın nisap miktarı mala sahip bulunan her Müslümanın vermesi vacip olan mali bir ibadettir. Nisapın anlamı zekat, fitre ve kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür. Nisap asgari zenginlik ölçüsü şeklinde de söylenebilir. Nasip miktarı, 80,18 gram altın veya bunun tutarında para, 40 koyun veya keçi, 30 sığır, 5 devedir. Zekat ve fitrenin kimlere verilebileceği Kuranı Kerim'de belirlenmiştir. Fakirler, düşkünler, esaretten kurtulacaklar, borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar, yolda kalmış olanlar, zekat toplamakta görevlendirilmiş memurlar ve müellefe-i kulub adı verilen, kalpleri İslam'a ısındırılmak istenen kimselerdir. Zekat ve fitre anne, baba, büyük anne ve babalarına, oğul, oğlan çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına, Müslüman olmayanlara, karı koca birbirlerine zekat veremez. Zekat ve fitre hayır kurumlarına da verilebilir. Fitre Ramazan Bayramın birinci günü tan yerinin ağarmasıyla vacip olmakla birlikte, Ramazan ayı içinde de verilebilir. Zekat ve fitre veriliş nedeninden dolayı unutulmamalı ve aksatılmamalı" dedi. 
Yorumlar (0)