banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Kadın cinayetleri protesto edildi

Antalya’nın Kaş ilçesinde, Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ile Kaş Eğitim-Sen Temsilcileri kadın cinayetlerini protesto etti

GÜNCEL 21.07.2014, 09:17 21.07.2014, 08:21
Kadın cinayetleri protesto edildi
banner404
ANTALYA'nın Kaş ilçesinde, Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ile Kaş Eğitim-Sen Temsilcileri kadın cinayetlerini protesto etti. 
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan dernek üyeleri, kadın cinayetlerine tepki göstererek, " Kadınlar olarak isyandayız, Öldüren sevgi istemiyoruz” sloganları attı.
Kaş Cumhuriyet Meydanın’da yapılan protesto gösterisinde grup üyeleri adına bir açıklama yapan Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Dr. Buket Türkmen, kadın cinayetlerinin zaman ilerledikçe arttığına dikkat çekti. 2013 yılında 237 kadının öldürüldüğünü söyleyen Türkmen, meclis tarafından çıkartılan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi kanunun cinayet artışlarının önüne geçmediğini söyledi.
Konuşmasına Filistin’de ölen kadınlara da değinen Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü;
”Filistinli kadın kardeşlerimizin gördüğü zulüm yalnızca bir örnektir. Onlara buradan selam olsun. Savaşta ilk hedef olan kadınlar barışta ise güya kadınlara sıcak bir yuva sunduğu iddia edilen erkeklerin kurbanı oluyor. Bizler "öldüren sevgi istemiyoruz".Bu ülke toplumsal değişimi sindiremeyen erkeklerin katlettiği kadın şehitlerle dolu. Bu topraklar kadın şehitleri almaz oldu artık.
Kadınların canı bu ülkede tehlikededir. Bizler kadın ve erkek yurttaşlar olarak bu tehlikenin farkındayız. Ve erkek egemen sistemin vahşi yüzüne karşı yasal önlemlerin bir an önce alınmasını istiyoruz. Artık bir kadının daha ölümüne tahammülümüz kalmadı. İki günde 6 kadın öldürüldü bu ülkede. Meclisi bu konuda acil önlemler almaya çağırıyoruz. Kadınları sadece aile içinde değerlendiren yasalar ve kurumlara, aile değil kadınız diyoruz. Meclisi acil olarak kadınların can güvenliğini ve özgürlüklerini garanti altına alacak yasalar çıkarması için acil toplantıya çağırıyoruz. Ve bu yüzden kadınlar olarak isyandayız”
Protesto gösterileri, atılan sloganların ardından olaysız bir şekilde sona erdi.
Yorumlar (0)