Kadın çiftçiler Alanya'da yarıştı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak amacıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Kültür Yarışması’nın Alanya etabı başladı

Kadın çiftçiler Alanya'da yarıştı
banner404

KADIN çiftçilerin bir araya gelerek sosyalleşmelerinin yanında bilgi birikimine katkı sağlamak, günlük iş tempolarından farklı bir ortamda sosyal bir aktivite ile buluşturmak amacıyla üç yıl önce başlatılan Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Kültür Yarışması’nın 2018 etabı devam ediyor. Gündoğmuş, Kepez ve Manavgat’ın ardından Alanya etabı da bugün Alanya Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda saat 14.00 itibariyle başladı. Yarışmanın Alanya etabında, Fatma Arslan, Fatma Ceylan, Hamide Uçak, Fayriye Uçak, Zehra Gülderen Küçükcoşkun, Gülsün Yazar, Hanife Sezen Aşık, Emine Öztürk olmak üzere toplamda 6 finalist yarıştı. Yarışma öncesinde Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tarım Birimi Şube Müdürü Bülent Yüksel kürsüde yerini alarak konuşmalarını gerçekleştirdiler. Gerçekleşen konuşmaların ardından, yarışmada kullanılacak soru grubunun belirlenmesi adına Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar tarafından kura çekilişi yapıldı ve kura sonucu 16 numaralı soru grubu ile yarışmanın Alanya etabının startı verildi.  
‘İLDE BİRİNCİLİK İSTİYORUZ’
Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar yarışmadan önce yapmış olduğu konuşmasında "Tarımın emekçi kadınları için bugün buradayız. Bu yıl 3'üncüsü gerçekleşen yarışmamızın Alanya etabını yapacağız. İlde birincilik istiyorum Alanyalı kadın çiftçilerimizden. Üretimin her aşamasında birlikte olduğumuz emekçi kadınlarımıza yönelik eğitim çalışmalarımız devam edecektir. Ben bütün yarışmacılara başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı. 
‘TOPRAĞIMIZI TERKETMEYELİM’
Rüzgâr’ın ardından kürsüde yerini alan Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu "Tüm canlıların yaşayabilmeleri için gıdaya ihtiyacı var. Beslenme ihtiyacı da annelerimize verilmiştir. Bu nedenle yaptığımız üretimi birlikte yapıyoruz. Kadın veya erkek ayırt etmeksizin üretim aşamalarında hep birlikte el eleyiz. Bu sebeple kadınlarımız son derece büyük bir önem taşıyor. Tarımsal ve hayvansal üretimin bütün aşamalarında ailece bulunmak suretiyle toprağımızı terk etmeyelim" şeklinde konuştu. 
‘KIRSALDA KADININ ROLÜ BÜYÜK’
Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tarım Birimi Şube Müdürü Bülent Yüksel ise yapmış olduğu konuşmasında "Yarışmamızın bu yıl 3’üncüsünü düzenlemekteyiz. Kadının kırsal alanda üstlendiği en önemli rol tarımsal üretimdir. Nüfusun yüzde 35’i kırsal kesimde bulunmaktadır, ki bu nüfusun da yüzde 50’sini kadınlar oluşturmaktadır. Kırsal alanda kadının güçlenmesi adına faaliyetlerimiz devam edecektir. Kadınlarımızın kendilerini gösterebilecekleri her alanda bu tip platformlar oluşturulacaktır. Yarışmamızın hayırlara vesile olmasını dilerim" dedi. 
İL FİNALİ 20 EKİM’DE 
Toprağın sultanları kadın çiftçilerin yarışmasına 18 ilçeden 128 kadın çiftçi katılıyor. Kadın çiftçiler, ilk olarak bulundukları ilçede ön elemeye tabi tutuluyor ve ilçe birincisi olmak için yarışıyor. Belirlenen 8 finalist il final yarışmasında birincilik için kıyasıya mücadele veriyor. İl finalinde birinci olan kadın çiftçiye 14 bin Türk Lirası, ikinciye 9 bin Türk Lirası, üçüncüye ise 7 bin Türk Lirası ödül verilecek. İl Finali 20 Ekim 2018 tarihinde saat 14.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479