İşveren çalışanlara yemek çıkarmak zorunda mı?

Çalışanlar iş yerlerinde yemek çıkmasının ya da işveren tarafından kendilerine yemek parası ödenmesinin mecburi olup olmadığını merak ediyor. İşte merak edilen sorunun cevabı…

İşveren çalışanlara yemek çıkarmak zorunda mı?
banner404

GÜNLERİNİN büyük kısmını iş yerinde geçiren çalışanlar, yemek ihtiyaçlarının işveren tarafından karşılanıp karşılanmayacağını merak ederken, bu konuda İş Kanunu tarafından getirilmiş bir hüküm olup olmadığını da öğrenmek istiyor.
İŞ  YERİNDE YEMEK ÇIKARMAK MECBURİ MİDİR?
İş Kanunu gereği bir iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan bir işçiye, asgari ücretin altında olmamak koşulu ile ücret ödenmesi zorunludur. 2019 için asgari ücret  brüt 2.558,40 TL, aylık net 2.020,90 TL  olarak uygulanmaktadır. Çalışanlara ücret dışında yapılacak her türlü ödeme ve sağlanacak menfaat için iş sözleşmeleri hükümleri önem taşımaktadır. Bir çalışana yol ve yemek parası ödenmesi, servis sağlanması veya işyerinde yemek verilmesi; iş sözleşmesi hükümleri ile belirlenmektedir. Dolayısıyla iş sözleşmesinden böyle bir madde yoksa işverenin çalışanlarına yemek vermesi ya da yemek parası ödeme zorunluluğu yoktur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479