banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

İşte THY'nin uçuş programı

Ve beklenen oldu, Türk Hava Yolları, İstanbul-Gazipaşa Havalimanı (GZP) seferlerine başladı. Dün saat 11.20’de piste tekeri değen THY uçağını, başta GZP’de büyük emeği olan AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere şehrin ileri gelenleri ve çok sayıda turizmci, siyasetçi ve işadamı karşıladı, ve THY'nin uçuş programı belli oldu

GÜNCEL 26.07.2014, 09:20 26.07.2014, 09:44
İşte THY'nin uçuş programı
banner404
Alper KUTAY
TÜRK Hava Yolları (THY), İstanbul-Gazipaşa Havalimanı (GZP) seferlerine başladı. THY'nin uzun süredir beklenen İstanbul-Gazipaşa seferleri dün yapılan ilk uçuşla resmen başladı. Atatürk Havalimanı'ndan saat 10.15'te kalkış yapan TC-JPC kuyruk tescilli Airbus 320-200 tipi 'Hasankeyf' adlı THY uçağı, saat 11.20'de Gazipaşa Havalimanı'na iniş yaptı. Uçak piste indikten sonra ilk seferin şerefine itfaiye araçlarıyla su takı oluşturuldu. THY'nin ilk uçuşunda, THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, gazeteciler ve biletli 87 yolcu seyahat etti. Yolcular arasında, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim de vardı.
ALANYA PROTOKOLÜ GZP’YE AKIN ETTİ
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı ve yetkililer, yolcuları çiçeklerle karşıladı. Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, bir önceki Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, AKP İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Büyükşehir Koordinatörü Hüseyin Güney, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu gibi şehrin ileri gelenleri de THY’nin ilk seferini izlemek ve Bakan Çavuşoğlu’nu karşılamak için Gazipaşa’daydı. İstanbul-Gazipaşa hat açılışına katılan THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, yeni açılan hattın büyük ilgi göreceğini belirtti.
HAFTANIN HER GÜNÜ UÇUŞ OLACAK
Gazipaşa'nın Türkiye turizmi için çok önemli bir destinasyon olduğunu vurgulayan Olmuştur, “Bugün başlayan seferlerimizi, haftanın her günü karşılıklı olmak üzere 14 frekans halinde düzenleyeceğiz. 257'nci uçuş noktamız herkese hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. Avrupa Birliği (AB) Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Gazipaşa Havalimanı'nın bölge halkı için büyük önem taşıdığını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, havalimanında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, gurur duydukları bir gün yaşadıklarını söyledi. Türk Hava Yolları'nın Gazipaşa Havalimanı'na günde iki sefer düzenlediğini, bu seferlerin bölge açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, seferlerin düzenlenmesinde emeği bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Genel Müdür Temel Kotil'e teşekkür etti.
‘ESKİDEN BURADA İNEKLER OTLUYORDU’
Bakan Çavuşoğlu, Alanya-Gazipaşa Havalimanı'nın adeta küllerinden yeniden doğduğunu ifade etti. Havalimanının daha önce atıl vaziyette olduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Cihazları sökülmüş, adeta inekler otluyordu. Devletin kayıtlarına işleyemez bir havalimanı olarak geçmişti” diye konuştu. Milletvekili olarak Ankara'ya gittiğinde havalimanını aktif hale getirmenin ilk önceliği olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, Alanyalıların, Gazipaşalıların ve Anamurluların katkılarıyla atıl havalimanını bugün uluslararası uçuşların yapılabildiği bir havalimanı haline getirdiklerini kaydetti. Bunun kolay olmadığını ancak tüm zorlukları titiz çalışmalarla aştıklarını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Zor olanı başardık. Şimdi artık uluslararası bir havalimanı oldu. Bu havalimanının açılışını da Cumhurbaşkanı Adayımız ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan yaptı” dedi.
‘BÖLGENİN İMAJI KÖKTEN DEĞİŞECEK’
Bakan Çavuşoğlu, 12 yıllık siyasi hayatında ilkleri yaptığını, Türkiye'de yapılan ilklerin bir parçası olduğunu anlatarak, Alanya Gazipaşa Havalimanı'nı açmanın en çok sevindiği ve övündüğü konular arasında bulunduğunu kaydetti. Havalimanının şehrin ve bölgenin imajını ve geleceğini nasıl değiştireceğini çok iyi bildiğine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, havalimanının pistini 500 metre uzatma kararı aldıklarını, bunun için de yüklenici firmanın kamulaştırma çalışmalarına başladığını bildirdi. Havalimanı tam kapasite çalışmaya başladığı zaman doğrudan yurtdışı seferlerin başlayacağını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, THY tarafından düzenlenen seferlerle de Gazipaşa Havalimanı'ndan giden yolcunun dünyanın her bölgesine uçabileceğini, dünyanın her yerinden de yolcunun buraya gelebileceğine dikkati çekti.
‘THY İLE DİĞER FİRMALAR BENZEMİYOR’
Bakan Çavuşoğlu, zaman zaman farklı uçak firmalarını da kullanmak zorunda kaldıklarını, bu şekilde THY ile diğerleri arasındaki kaliteyi daha iyi anlayabildiklerini vurguladı. Yurtdışına yaptığı seyahat sırasında bir uçak firmasıyla yaşadığı olayı anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Geçenlerde bir firmayla iki defa business klasta uçtum ve sadece bir seçenek vardı. Sandviç. Onun içinde de domuz eti vardı. Kendilerine mektup yazdım, 'Müslümanların ve Musevilerin yiyemeyeceği bir gıdayı sunmanız yolcuya saygısızlıktır, hakarettir, hoşgörüsüzlüktür' dedim. Bana gelen cevabı görseniz skandal olur. Gerçekten bu kadar insana, yolcuya saygısız bir tutum olamaz. THY ise uçakta insanların isteğine göre her türlü ihtiyacını sunuyor. THY ile gurur duyuyoruz” diye konuştu.
ALANYASPOR’A MADDİ DESTEK İSTEDİ
THY'nin dünyanın en iyi sporcularını, sanatçılarını tanıttığını, etkili reklam filmlerine imza attığını, önemli isimlere sponsor olduğunu dile getiren, bunları yaparken kendi değerlerini de unutmadığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, THY'den Antalyaspor, Alanyaspor ve Gazipaşaspor gibi takımlara destek beklediklerini kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, “THY, bugün dünyanın en çok ülkesine uçan ve son 4 yıldır da Avrupa'nın en iyi havayolu konumunda. Bu tesadüf olamaz. THY yolcuları, Gazipaşa Havalimanı'nı üzerinden dünyaya bağlanacak. Herkese hayırlı olsun. TAV Havalimanlarına da özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz” dedi. THY, İstanbul'dan her gün saat 09.40 ve 20.50'de, Gazipaşa'dan 11.45 ve 22.55'te olmak üzere karşılıklı iki sefer gerçekleştirecek.

GZP'NİN TARİHÇESİ
YAPIMINA 1991'de başlanan havalimanı, 1999'da eski Ulaştırma Bakanı Arif Ahmet Denizolgun döneminde tamamlanmasına rağmen, aynı yıl yapılan Genel Seçimlerde iktidarın değişmesi sebebiyle bekleme salonundaki koltuklara kadar toplanıp başka havaalanlarına gönderildi. 2007 sonlarında havaalanı tekrar ihaleye çıkarıldı ve işletme hakkı, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) tarafından 4 Ocak 2008 tarihinde yapılan sözleşme gereği TAV Holding'e verildi. 13 Temmuz 2009’da tamamlanıp hava trafiğine açılan havaalanı, 150 kişilik yolcu uçaklarının inebileceği büyüklükteydi. 1997’de “Gazipaşa Havalimanı'na orta gövdeli bütün uçaklar rahatlıkla inip kalkar” diyen Denizolgun’un dediği yıllar sonra gerçeklik kazandı. Ancak, birkaç ay öncesine dek Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım'dan her seferinde aksi açıklamalar gelmişti.
‘DAĞ VAR İNEMEZ’ DENİLDİ
Yıldırım, 12 Kasım 2004’te isim vermeden Denizolgun'dan hesap soracağını ve yargılanması gerektiğini söylemişti. Yıldırım, “Gazipaşa Havalimanı tamamlandıktan sonra ortasında bir dağ olduğu anlaşıldı. Burayı yapanlara hesap sorulacak. Önce İçişleri Bakanlığı hesabını soracak. Soramazsa biz soracağız” demiş, bu sözler üzerine Denizolgun, “Hesabını vermeye hazırım” açıklaması yapmıştı. Yıldırım,  Gazipaşa Havalimanı'nı sürekli gündemde tutan Yeni Alanya Gazetesi’ne ise bundan yaklaşık 5 yıl önce hem ceza, hem de 30 bin TL'lik tazminat davası açmıştı. Öte yandan Başbakan Erdoğan, eski Bakan Yıldırım'ın da bulunduğu 21 Aralık 2010'daki TÜROFED Genel Kurulu'nda, Gazipaşa Havalimanı'nın charter uçaklarının inişine uygun olmadığını belirterek, “Yarın Allah göstermesin, burada bir kaza olduğu zaman biz bunu nasıl izah edeceğiz? Biz bunun bedelini ödemeyiz. Siz asıl gidip o dönemde yanlış projelerle bu işi ortaya koyanları bularak, hesabını soracaksınız” demişti.
‘DENİZE PİST ŞART’ DEDİ
10 Şubat 2011’de Alanya'yı ziyaret eden eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AKP İlçe Teşkilatı'nda düzenlediği basın toplantısında, “Gazipaşa'ya büyük gövdeli uçakların inmesi imkânsız. Orada bir dağ var, kimse onu görmüyor. Büyük gövdeli uçak inmesi için denize 7 kilometre pist yapılmalı, bunun da dünyada örneği yok” demişti. 30 Mart yerel seçimlerine birkaç ay kala, 14 Aralık 2013’te Gazipaşa Havalimanı’na iniş yapan Başbakan Erdoğan ise GZP’de hiçbir sorun olmadığını, pistini 500 metre daha uzatıp 2.500 metreye çıkaracaklarını, bunun yanı sıra apronu da genişleteceklerini söylemişti.
Yorumlar (0)