banner468

İşte değişimin şifreleri

Alanya'nın önde gelen eğitim kurumlarından TED, kendisini güncelliyor. Mimarisini yenileyecek olan TED, öğrencilere sunacağı yeni imkanlarla onların yaratıcılıklarını daha da ileriye taşımayı hedefliyor

İşte değişimin şifreleri

Alanya'nın önde gelen eğitim kurumlarından TED, kendisini güncelliyor. Mimarisini yenileyecek olan TED, öğrencilere sunacağı yeni imkanlarla onların yaratıcılıklarını daha da ileriye taşımayı hedefliyor

02 Haziran 2016 Perşembe 21:42
İşte değişimin şifreleri
banner404
TED Alanya Koleji 'Değişim Başlıyor' sloganıyla eğitim alanında farklı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. TED Alanya Koleji Eğitim Koordinatörü ve aynı zamanda Ortaokul-Lise Müdürü olan Kamil Okuroğlu'na eğitim yaklaşımlarını ve değişimi sorduk:
- TED Alanya Koleji'nin eğitim anlayışı ve onu diğer okullardan farklı kılan özellikleri nelerdir?
Öğrencinin akademik başarısını, yabancı dil becerisini, sosyal etkinleri sürdürebilme becerisini, duygusal zekasını eş zamanlı olarak geliştirmeyi hedefliyoruz. Mezun olduktan sonra, akademik başarısıyla bir üst kuruma hazır ve yaşam hedefine yaklaşmış olan öğrencinin yabancı dil becerisi onun kültürlerarası etkileşimini, çok yönlü düşünmesini, farklı yönde bakmasını sağlıyoruz. Birçok aktiviteyi tanıyarak en az bir spor veya sanat dalında etkinliğini sürdüren, özgüveni gelişen öğrenci, okulda öğrenciler ve öğretmenler arasında iletişim ve yaşam tarzıyla da duygusal zekasını geliştiriyor. Bilgiyi öğrenmenin ötesinde düşünceleri anlama, görüş bildirebilme, ön görme, kendini tanıma, farklılıkları görebilme becerileri de duygusal zekanın gelişimiyle sağlanır.
'KENDİMİZİ SÜREKLİ GÜNCELLİYORUZ'
- TED Alanya Koleji 'Değişim Başlıyor' diyerek kamuoyunda büyük bir kampanya başlattı. Bu değişimi biraz açar mısınız?
Dünya değişiyor. Eğitim bilimleri ve teknoloji hızla değişiyor. İhtiyaçlar ve beklentiler değişiyor. Bu değişim içinde eğitim ihtiyaçları ve sizlerin eğitimden beklentileri de gün geçtikçe değişiyor. Bu çerçevede TED Alanya Koleji olarak velilerin beklentilerini doğru algılayarak uygun modelleri hayata geçiriyor, kendimizi sürekli güncelliyoruz. Son yıllarda eğitimciler, mimarlar ve araştırmacılar okulların mimari tasarımının çocukların davranışlarını büyük ölçüde etkilediğini ortaya koymuşlardır. Colorado Üniversitesi'nden Psikoloji Profesörü James Banning, “Biz binalara şekil veriyoruz, onlar da bize” diyerek fiziksel çevrenin bireylerin davranışlarını oluşturmada ne denli önemli olduğunu, iyi tasarlanmış bir fiziksel alanın çocuk için daha çekici olduğunu ve çocukların fiziksel alana olan olumlu duygularını okul, öğretmen ve arkadaşlarına yansıtabildiğini bilimsel olarak ortaya koydu.
'ÖZGÜN MİMARİYLE YENİLEYECEĞİZ'
Anaokulumuzun dış cephesi, koridorları, sınıfları ve ortak yaşam alanları (kapalı oyun odası, kütüphane, uyku odası) özgün bir mimariyle bu amaçlar doğrultusunda tamamen yenilenecek. Sınıf içinde bulunan tüm eğitsel araçlarımız Nienhuis ve Dusyma gibi uluslararası okul öncesi materyalleriyle değiştirilecek ve tümüyle yenilecek.
YARATICILIKLARINI İLERİYE TAŞIYACAKLAR
Uluslararası standartlarda 'Bilim ve Sanat Sokağı' yapılacak. Yapılacak olan sokakta fen ve teknoloji laboratuvarı ve özel olarak tekrar tasarlanacak 3 boyutlu eğitim teknolojileri sınıfı, Apple IMAC eğitim teknolojileri laboratuvarı, resim atölyesi ve teknoloji tasarım dersliği yer alacak. Alanya’da ilk ve tek olacak uygulamada ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz IMAC eğitimleriyle ileri Apple uygulamalarına Apple uzmanlarının yönlendirmeleriyle başlangıç yapacak. Apple teknolojisiyle yabancı dil eğitimi ve diğer tüm temel ders eğitimlerinin yanı sıra bilişim teknolojileri, dijital kitap yazımı, uygulama yazılımı, görsel sanatlar, müzik prodüksiyon, Web tasarım ve medya tasarım gibi alanlardaki yaratıcılıklarını en ileri seviyeye taşıyarak çalışmalarını hayata geçirme şansı yakalayacaklar.
'ULUSLARARASI SERTİFİKA EDİNDİRİYORUZ'
- TED Koleji öğrencilerini diğer öğrencilerden ayıran özellik nedir?
Öncelikle yabancı dil eğitimine çok önem veriyoruz. Yabancı dil programı TED Genel Merkezi'ndeki uzmanlar tarafından hazırlanmış ve Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylanmış ilk ve tek program. Biz k12 okuluyuz, yani anaokulundan 12'nci sınıfa kadar yatay ve dikey koordine edilen bir müfredat programımız var. Anaokulunda başlayan İngilizce eğitimi tüm aşamalarda ölçme değerlendirme birimi ve TED Genel Merkezi'nin yaptığı sınavlarla süreç değerlendiriliyor. Bu yıl yabancı dil saatlerimizi daha da arttırarak 5'inci sınıflarda 16 saate ve lise 9'uncu sınıflarda 14 saate çıkardık.
Öğrencilerimiz, uluslararası dil sertifika sınavlarına yönlendirilir ve bu sınavlarda başarı sağlayabilmeleri için ders içi-ders dışı hazırlık ve pekiştirme çalışmaları yürütülür. Bu bağlamda TED Alanya Koleji öğrencileri, yaş ve düzeylerine uygun olacak şekilde İngilizce alanında Cambridge University, Starters, Movers, Flyers, SLEP, IELTS testleriyle KET, PET, FCE, Almanca alanında ise Goethe Institüt, Goethe-Zertifikat A1 (Fit in Deutsch 1), Goethe-Zetifikat A2 (Fit in Deutsch 2), Goethe-Zetifikat B2 (Zetifikat Deutsch) sınavlarına yönlendiriliyor ve katılacakları hedeflerine uygun sınava hazır hale getiriliyor. Böylelikle öğrencilerimizin ulusal sınırların dışında da deneyimler kazanmaları ve yurt dışında yüksek öğrenim görmelerine olanak tanıyabilecek uluslararası geçerliliği olan sertifikalar edinmeleri sağlanıyor.
SANATSAL VE SPORTİF BAŞARILAR ELDE EDİLDİ
Analitik düşünceyi destekleyen ve duygusal zekayı geliştiren 'Okul Sonrası Programları' öğrencilerimizin sanatsal ve sportif yönlerini geliştirmek amacıyla okul eğitimini destekleyici çalışmalardan oluşuyor. Öğretim yılı içerisinde kademelere göre satranç, masa tenisi, piyano eğitimi, keman eğitimi, orkestra ve koro çalışması, basketbol, voleybol, yüzme, TÜBİTAK, Model Birleşmiş Milletler (MUN ve JMUN), halk oyunları ve Türkçe, İngilizce tiyatro çalışmaları yapıldı ve başarılı sonuçlar elde edildi."
'ÖĞRENCİLERİ YARIŞ İÇİNE SOKMUYORUZ'
- Yıllardır rayına oturtulamayan, sürekli değiştirilen, bazı tanımlamaları sistemsizlik olarak yapılan eğitim sistemimiz için neler söylersiniz?

Çok genç bir nüfusumuz var. Gençlerimizi ülkemizin gerçek gereksinimlerine göre eğitip eğitmediğimiz sorgulanmalı. Hangi alanda uzmana, hangi alanda ara elemana ihtiyaç olduğu konusunda ayrıntılı bir çalışma yapılmalı. Nitelikli ve planlı bir eğitim, bütün sorunların çözümünü oluştururken bunun tersi ülkemizin sorunlarının giderek büyümesine yol açıyor. Biz, TED Alanya Koleji'nde tüm öğrencilerimizin değişik alanlardaki ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkararak, sahip oldukları potansiyeli en son noktaya kadar kullanmalarına olanak tanıyacak bir eğitim almaları için çalışıyoruz. Biz çocuklarımızı bilinçsiz bir yarışın içine sokmaktan kaçınıyoruz. Kolejimizde eğitimin temel amacı, öğrencilerimizi yurt içinde ve yurt dışında iyi üniversitelere yerleştirmekten öte, öğrenciyi seçtiği bu üniversitelerde başarılı olabilecek bir biçimde eğitmek. 

 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 02.06.2016 22:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349