İşte Alanya'nın yeni hastanesi

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeni hizmet binası düzenlenen kahvaltılı toplantıyla basına tanıtıldı. Toplantıda konuşan Başhekim Yazan, taşınma süreci ve yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi

İşte Alanya'nın yeni hastanesi
banner404

ALAADDİN Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi, yeni binasında Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni binasının tanıtımı amacıyla düzenlenen kahvaltıya ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Tevfik Yazan, ALKÜ Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, AGC Başkan Yardımcısı Rıza Yanık ile Alanya’da faaliyet gösteren yazılı ve görsel basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 
‘YILLARDIR ÖZLEMLE BEKLEDİĞİMİZ HASTANE’
Toplantıda konuşan AGC Başkanı Dim “Bugün Alanya’nın çok önemli bir tesisindeyiz. Alanya’nın yıllardır özlemle beklediği bölge hastanesindeyiz. Artık adı biliyorsunuz ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, halkımızın bildiği ismiyle eski devlet hastanesi yeni binasına taşındı. Artık Alanya’nın hem devlet üniversitesi, hem de bu üniversiteye bağlı akademisyenlerin de içinde bulunduğu eğitim ve araştırma hastanemiz var. Gerçekten çok modern ve büyük bir yapı. Yıllardan beri yapımı için gayret sarf edilen, tüm siyasilerin hemen hemen her yıl söz verip ‘Yapılacak’ dediği yapı nihayet artık açıldı. Biraz önce değerli başhekimimizle konuşurken de ifade ettim ‘Göç yolda düzelir’ derler. Gerçekten eksiklikleri var mı var, elbette tamamlanacaktır ama şu anda halkımıza hizmet vermeye başlamış olması kıvanç verici. Bizler de Alanya Gazeteciler Cemiyeti ve gazeteciler olarak bugün burada değerli başhekim ve rektör yardımcımızın da inisiyatifleriyle kahvaltıda buluştuk. Bu kahvaltıda hastanemizin tanıtımını yapacaklar, biz de medya vasıtasıyla halkımıza hastanemizi tanıtmış olacağız inşallah. Ben tekrar emeği geçenleri kutluyorum, hayırlı, uğurlu olsun diyorum, tebrik ediyorum” dedi.  
‘ASIL KAZANAN ALANYA HALKI OLDU’
“Burada hem üniversitemiz, hem de ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kazanımları olacaktır” diyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güneş, asıl kazananın Alanya halkı olduğunu ifade etti. Güneş, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Buraya gelmeden önce son sayıyı aldım. Biliyorsunuz bizim üniversitemiz hızla büyüyor ama tıp fakültemiz çok daha hızlı, çok daha önde gidiyor. Şu anda 42 profesör, doçent ve yardımcı doçentimiz var. Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışabilecek 42 tane öğretim görevlimiz var. 4 tanesi profesör. Bugün itibariyle 4 tane tıp hocamız da ilan aşamasında. Dolayısıyla çok hızlı büyüyoruz ve kazanımları da çok büyük. Biz tıp fakültesinden ziyade sağlıkla ilgili bir merkez olsun istiyoruz. Bu kapsamda sağlık birimleri fakültemiz de var. Tıp fakültesine ve hastanemize destek verebilecek hemşirelik bölümü açacağız.
DİŞ HEKİMLİĞİ EYLÜLDE HİZMETE AÇILACAK
Aynı şekilde konusunda uzman 3 hocamız alım aşamasında, artı destek verebilmek için sağlık birimleri meslek yüksek okulumuz var. Burada önümüzdeki eylül ayında iki program birden açıyoruz. Fizik terapi aynı zamanda tıbbi laboratuvar teknikeri olmak üzere iki program daha hizmete girecek. Bunlar tabi fizyo terapist yetiştirecekler, hemşire yetiştirecekler, hem buradaki ara eleman, hem de buradaki tıp fakültesi bünyesinde çalışacak profesörler, yardımcı doçentler buraya destek verecekler. Tıp fakültesi ilerliyor, bir de diş hekimliği fakültemiz var biliyorsunuz, kuruldu. Hedefimiz diş hekimliği fakültesini de eylül ayında faaliyete geçirmek. Aralık ayı sonu itibariyle diş hekimliği fakültesinde hizmet verebilecek 9 yardımcı doçent, doçent ve profesör ile bir de dekan hocamız olmak üzere diş hekimliği fakültesine öğretim üyeleri alacağız. Dolayısıyla Alanya, burada bir sağlık merkezi olacak, diş hekimliği, tıp fakültesi başta olmak üzere sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri fakültesiyle tam kapsamlı bir sağlık merkezi olacak.” 
'SAĞLIK HİZMETİ DAHA ÜST ÇITALARA TAŞINDI'
İmzaladıkları ortak kullanım protokolüyle beraber ALKÜ ile hastaneyi ortak kullanmaya başladıklarını anlatan Başhekim Yazan, “Protokolün gerek akademik kadro, gerekse diğer yasal düzenlemelerle ilgili çok büyük katkısı oldu. Rektör hocamın ılımlı yaklaşımı ve yapıcı tavrı da önümüzü açtı. Diğer akademisyen hocalarımız da kadromuza dahil oldular. Alanya’mıza verdiğimiz hizmetin kalitesi de daha üst çıtalara taşındı” şeklinde konuştu. Taşınma süreci hakkında da bilgi veren Başhekim Yazan, “Epey bir süredir hastanemizin açılmasını bekliyorduk. Mevcut hastanemizin fiziki şartlarının yetersizliği artık vatandaşa verdiğimiz hizmetin kalitesini ve memnuniyetini büyük oranda etkiliyordu. Biz yine de elimizden geldiği şekilde tüm çalışma arkadaşlarımızla imkanlarımız doğrultusunda çaba gösteriyorduk. Biliyorsunuz geçen haftasonu taşınmaya başladık. Tabi hastane bir ev taşımak gibi, bir büro taşımak gibi olmuyor. Hastane, takdir edersiniz ki canlı bir organizma. 24 saat hizmetin aksamaması gereken ve içinde insan sağlığı emanet edilen bir kurum. Pazartesiye kadar fiziki aparatların çoğunluğu taşındı, pazartesi günü de polikliniklerimiz burada hizmete başladı, aynı gün öğleden sonra da yatan hastalarımızın yoğun bakımdan taşınma işlemi başladı ve o gece itibariyle sonlandı. Taşındığımız gün içerisinde biri sezeryan olmak üzere 5 tane doğum gerçekleştirildi. 
‘TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ YOK’
Hiçbir hastamızın taşınırken burnu bile kanamadı. Burada asıl önceliğimiz bize emanet edilen insan hayatı, bir tek insanımızın kılına zarar gelmeden taşındık. 300’e yakın hastamızı, tek bir hastamızın kılına zarar gelmeden taşıdık. Türkiye’de bunun bir örneği yok. Başta başhekim yardımcıları ve tüm çalışanlarım olmak üzere, hemşire arkadaşlarımız, sekreter arkadaşlarımız, olağan üstü bir çabayla mesai gözetmeden canla başla çalıştılar. Gece vakti hatta bir kısmı çocuğuyla gelmiş, bir kısmı eşiyle gelmiş, enişteleri bile buradaydı. Herkes ailecek kendi evini taşıyor gibi çalışıyordu. Bazı doktor arkadaşlar kendi odasını kendi taşıdı. Şu an zaten 417 yatakla hizmet vermekteyiz. Ayrıntılı yasal bilgi ve rakamlarla çok fazla kafa karışıklığı yaratmak istemiyorum. 
‘KULLANIMA KAPALI BİR BÖLÜMÜ ÇEKMİŞLER’
Ancak beni üzen bir şey, dün akşam sosyal medyada bir paylaşım vardı, sonra bunu bir basın yayın kuruluşu haber yapmış. Bunun bize katkısı olduğunu düşünürüm, bu konuda teşekkür ediyorum fakat bu bölüm kullanılmayan bir bölüm ve henüz taşınmışken siz de takdir edersiniz ki tamirat için kapalı olan kullanılmayan bölümü, hiç hasta olmayan mekanı çekip yayınlamışlar. Boş eczanenin ilaç kolilerinin olduğu bölümü göstererek, kullanılmayan alan hakkında oldukça gereksiz bir haber olmuştur. Eğer bir sorumsuzluk söz konusu olsa ben zaten görevimin başında olmam, olamam” şeklinde konuştu. 
ALANYA SAĞLIK TURİZMİNİN MERKEZİ OLACAK’
Basın mensuplarının sağlık turizmine yönelik sorularını da yanıtlayan Yazan, "Sağlık turizminde bir federasyon kurduk. İlk sağlık turizmi araştırma ve uygulama merkezini oluşturduk. TURSAF olarak da müthiş bir kazan kazan politikası güttük. Alanya ve turizm için çalışmaya devam ediyoruz. Yurt dışından farklı doktor gruplarını getireceğiz. Yurt dışından hastalar, tatile gelenler tedavi olmak için direkt Alanya'ya gelecek. Onlara vereceğimiz uygun imkanlarla onlar bizim reklamımızı yapacak. Karşılıklı mutabakatlar sağlandı. Türk cumhuriyetleri, Ortadoğu ve MENA ülkelerini ülkemize çekmek için çalışmalarımız devam ediyor. Federasyonun bu toplantılarını rapor haline getirip muhatap bakanlıklara sunulacak. Alanya'yı sağlık turizminde merkez haline getirmek için çalışacağız" dedi.
YANIK ÜNİTESİ YOLDA
ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bünyesine yanık ünitesi kazandırmak için de gerekli başvuruları yaptıklarını belirten Yazan, 
“Hastanemizde ayrıca organ nakli de olacak. Organ nakli başladığında ambulans helikopter de hizmete girecek” diye konuştu.
1958'DEN BUGÜNE ALANYA DEVLET HASTANESİ 
Konuşmaların ardından Başhekim Yazan, slayt gösterisi eşliğinde hastanenin tarihçesini anlatan bir de sunum yaptı. 
Yazan, sunumunda “1958 yılında Alanya Devlet Hastanesi, bir dahiliye, bir cerrah, bir çocuk, bir de nöroloji uzmanıyla Alanya halkına sağlık hizmeti vermeye başladı. Şu anda hastanemiz 134 poliklinik, 130 doktor kadrosuyla hasta ve hasta  yakınlarına  hizmet vermekte. 3. basamak erişkin 20 yatak, 2. basamak yetişkin 11 yatak, 2. basamak çocuk 6 yatak, 2. basamak yenidoğan 17 yatak, 2 basamak kvcyb 5 yatak, 1. basamak erişkin koroner yb 6 yatak, yanık odası 5 yatak, palyatif bakım merkezi 22, uyku merkezi 5 yatak olmak üzere 417 yataklı servisimizle birlikte bölgemize sağlık hizmeti vermeye hazırız. 
1 Aralık Cuma  gününden itibaren hastane  yönetiminin ve  sağlık çalışanlarının özverili çalışmasıyla hastanemiz 3 gün içerisinde  yeni hizmet binasına taşındı. Sağlık çalışanları gönüllü olarak taşınma  işlemlerine yardım ederek, işlerinin başında  durdu. 4 Aralık Pazartesi  gününden itibaren yeni binada tüm poliklinik birimleri hizmet vermeye başladı. Hiçbir sağlık hizmetinde aksama yaşanmadan 2 bin 950 hastaya poliklinik hizmeti verildi.  Acil serviste ilk gün  487 hastaya hizmet verildi. Taşındığı gün ile eşzamanlı olarak Acil Servis Birimimiz aktif olarak hizmet vermeye başladı. Hiçbir hastamız mağdur edilmeden her hastamızla tek tek ilgilenmiş, muayenesi ve tedavisi yapılmıştır. Taşındığı gün doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmasıyla 487 hastamız acil sağlık hizmetinden faydalanmıştır.
ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tüm hizmet birimlerimizle  yeni binamızda  hizmet vermekteyiz. Ameliyatlarımız yeni hastanemizde yapılmaya başlanmıştır. Bütün birimlerimizle  bölge halkımıza en kaliteli ve en konforlu  sağlık hizmetini vermek  için  hastane yönetimi ve sağlık çalışanları olarak çalışmaktayız.  
SAĞLIK HİZMETİNDE KALİTE ARTTI 
29 Haziran 2017'de Antalya Valiliği ile Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğü ve Alanya Devlet Hastanesi arasında ortak kullanım ve işbirliği anlamına gelen afilasyon protokolü imzalandı. 
Ortak kullanım anlaşmasıyla birlikte, sağlık hizmetimizin daha üst seviyeye taşınması noktasında ve hastane olarak ihtiyacımız olan branşlarımızın açılmasında, akademisyen yönünden katkılarıyla  Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınabaşı’nın çok büyük katkıları olmuştur. Kendilerine teşekkürlerimizi sunarız. Alanya halkı uzun zamandır bekledikleri ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık hizmeti  görmeye başladı. Hastanemizin  bölgemize  kazandırılmasında ve yeni branşların açılmasında  Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katkıları çok büyüktür. Bölgemizin diğer sorunlarıyla da yakından  ilgilendiği gibi hastanemizin sorunlarıyla da birebir  ilgilenmiştir. Yeni branşlarımızın ilçemize kazandırılmasında  desteklerini  esirgememiştir. Kendisine şükranlarımızı sunarız. 
ALKÜ Alanya  Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bugünlere gelmesinde ve bölgemize kazandırılmasında birçok  kişinin emeği vardır. Hastanemizde bugüne kadar  hizmet veren eski hastane başhekimleri ve yönetim  ekiplerine, eski hastane çalışanlarına katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 2011 yılından  beri Alanya halkının bizlere göstermiş oldukları  destek ve sabır sayesinde  yeni hizmet binamızın ilçemize kazandırılmasında katkıları büyüktür. İlk defa bir ilçede, halkın sağduyusuyla  Eğitim ve Araştırma Hastanesi hizmet vermektedir. Bizlere şimdiye kadar göstermiş oldukları sabır, anlayış ve desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.  
TEMELİ 2011 YILINDA ATILDI 
1974 yılında eski hastanemizin temeli atılmış, 1986 yılında bölgemizin hizmetine açılarak hasta ve hasta  yakınlarına sağlık hizmeti vermeye başlamıştır.    Hayırseverlerin katkısı ile Devlet Hastanesi’ne  poliklinik birimlerinin yer aldığı  ek bina  yapılarak  hizmete açılmıştır. 2011 yılında yeni hizmet binamızın temelleri atıldı. 4 Aralık 2017  tarihinden itibaren ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi tüm hizmet birimleriyle birlikte bölge halkına hizmet vermeye başladı." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472