banner468

İşte 17 Aralık’ın polis bilançosu

Türkiye tarihinin en kapsamlı yolsuzluk operasyonu olan 17 Aralık soruşturmasında görev alan emniyet müdürü ve polis memurlarının yeri görev sırasında değiştirildi, polisler açığa alındı, ihraç edildi, hiç bir şey olmadıysa haklarında soruşturma başlatıldı. İşte operasyon sonrası polislerin başına gelenler

İşte 17 Aralık’ın polis bilançosu

Türkiye tarihinin en kapsamlı yolsuzluk operasyonu olan 17 Aralık soruşturmasında görev alan emniyet müdürü ve polis memurlarının yeri görev sırasında değiştirildi, polisler açığa alındı, ihraç edildi, hiç bir şey olmadıysa haklarında soruşturma başlatıldı. İşte operasyon sonrası polislerin başına gelenler

13 Temmuz 2014 Pazar 15:10
İşte 17 Aralık’ın polis bilançosu
banner404
ARALARINDA bakan ve iş adamlarının da bulunduğu 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında görev alan polis memurlarının başına tayin, atama, ihraç ve hatta açığa alınma gibi şeyler geldi. İşte operasyonda polislerin başına gelen işlemler rakamlara şöyle yansıdı:

Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Oğuz Bayraktar'ın ofisinde arama yaparken bacak bacak üstüne atması ile Başbakanın eleştirilerine maruz kalan baş komiser Recap Can son atamalarda Bitlis Hizan'a gönderildi.

ÇAYCILARI BİLE BAŞKA İLLERE TAYİN ETTİLER

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna katılan Mali Şube’den 402 polisten 120’si önce yeni kurulan Kaçakçılık Şubede görevlendirildi, Mali Şubede görev yapan 2 çaycı dâhil görevlilerin tamamı daha sonra da farklı illere tayin edildi.

Operasyona katılan Organize Şube’de görev yapan 396 polisten sonrasında İstanbul’da mevcut görev yerinde kalan sadece 5 polis olurken, Organize Şube’nin çaycıları da değiştirildi. İstihbarat Şubede görev yapan 700 polisten 500’nün görev yeri değiştirildi. Bunlardan 142’si şark atamaları döneminde gönderildi. Diğerleri ise operasyon sonrasında değişik il ve ilçelere atandı.

İhraç edilenler…

Operasyondan sonra ihraç edilenler ise şöyle;  (4 yıldır İstanbul’da görev yapan) Mali Şubeden Yakub Saygılı, (16 yıldır İstanbul’da görev yapan) Mali Şube Yardımcısı Kazım Aksoy,  (6,5 yıl) Mali Şube Teknik Takip bürosunun başındaki Emniyet  Amiri İbrahim Şener, (8 yıldır İstanbul’da görev yapan) Mali Şube teknik takip Bürosunda görevli Komiser Mustafa Demirhan, ( 9 yıldır İstanbul’da görev yapan) teknik büroda Baş komiser Arif İbiş, Organize Şubeden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı  Mahir Çakalı ve mali şubede görevli bir polis memuru…Öte yandan operasyona katılan İstanbul Mali Şubede görev yapan  7’si rütbeli 5’i memur toplam 12 polis açığa alındı. Ayrıca İstihbarat şubeden 8 polis farklı konular gerekçe gösterilerek açığa alındı. İhraç edilen polisler kaldıkları lojmanlardan çıkarıldılar. Öte yandan yine mali şubede görevli birçok polis hakkında da operasyon sonrası İçişleri Bakanlığınca onlarca soruşturma açıldı.

LAHMACUN YİYEN POLİS HİZAN'A SÜRÜLDÜ

17 Aralık yolsuzluk operasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Oğuz Bayraktar’ın ofisinde yapılan aramalarda bacak bacak üstüne atarak elinde tespihle aramaları yöneten Organize Şubede Başkomiser olan Recep Can’ın görev yeri yine değişti. Can, 17 Aralık’tan sonra Sadabad Karakolu’na oradan da Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğüne gönderilmişti. Son çıkan tayin ile ise Bitlis’in Hizan ilçesine gönderildi.

10 YILLIK ŞUBE MÜDÜRÜYDÜ

17 Aralık sonrası ismi sık sık gündeme gelen Recep Can, 2004 yılında İstabul’da Bakırköy ve Şişli ilçelerinde göreve başladı. Bu ilçelerde 6 yıl görev yaptıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın getirdiği performansa dayalı puan sisteminde başarılı olarak değerlendirilip 2010 yılında Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne atandı. Bu birimde adli tahkikatlar amiri olarak görev aldı. Can, son olarak suç gelirleri büro amiri olarak mesai yapıyordu. Can, aralarında Sami Hoştan’ın da bulunduğu birçok örgüte yönelik operasyona katıldı.

BAŞBAKAN "KÜLHANBEYİ" DEDİ

Operasyon sonrası Samsun’da katıldığı bir programda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında, Recep Can için külhanbeyi benzetmesini yaparak şunları söylemişti: “Şu hale bakın. Yürütmenin mensubu bir eve baskın yapacak. Baskın yaptığı evde bacak bacak üstüne atacak, eline tespihi alacak külhanbeyi gibi. Bir de yemek ısmarlayacak bu nasıl bir iş. Bunu yapan yargı mensubunu seyir mi edeceğiz. Gereğini neyse bunu yaparız.”

BİRİNİ FİZAN'A BİRİNİ HİZAN'A...

17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası twitter’daki Başçalan isimli hesapta yayınlanan ve dönemin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok arasında geçtiği iddia edilen görüşmede karşılıklı olarak şu ifadelere yer veriliyordu.

Son icraatları hakkında bilgi vermek için Ala’yı arayan Altınok, “Personel ile alakalı üst yönetimdekilerin 28 tanesini daha değiştirdim” diyor ve “Tebliğ ettim ve ayırdım, alt birimlerde peyderpey seçiyoruz, gönderiyoruz, dışarıdan 3-5 tane alıyoruz.”

Ala’nın “Daha sonra da istersen bir iki kişi yanına gönderirim, oradan beraber yaparsınız, yanında durur o sadece” teklifi ardından Altınok, “Sayın Başbakan’ın konuşmalarında belirttiği iki kişiyi özellikle ayırdım. Bir tanesini Fizan’a, bir tanesini Hizan’a, ulaşamayacakları, evlerinden barklarından uzak yerlere gönderdim” şeklinde yanıt verdiği ses kayıtlarında iddia edilmişti.

TECRÜBELİ POLİSLER İHRAÇ EDİLDİ

 17 Aralık operasyonunda Organize Şube Müdürü olan Nazmi Ardıç birçok kez görev yeri değiştikten sonra Yozğat’a atandı. İhraç edilen polis şeflerinden Yakub Saygılı, göreve ilk olarak Ankara’da başladı. Çevik Kuvvet, Başbakanlık Koruma, Terörle Mücadele ve Kaçakçılık Dairesinde görev yapan Saygılı, 2003 yılında FBI Akademide görev aldı.

Saygılı, 2004-2010 yılları arasında Diyarbakır’da görev yaptı.Diyarbakır’da görev yaptığı süre içerisinde 1,5 yıl Avrupa Güvenlik İş Birliği Teşkilatında Uzman Eğiti olarak Makedonya’da bulundu. 2010 yılında İstanbul Mali Şube’ye müdür olarak atanan Saygılı göreve başladığı andan itibaren Mali Şubedeki ekipte bir değişikliğe gitmedi.

Anadil düzeyinde İngilizce bilen Saygılı, yönetim organizasyonu alanında master yaptı. İhraç edilen polislerden  Arif İbiş, ise ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu ve ilk görev yerleri çeşitli karakollar. İbiş şahsi twitter hesabının biosunda şu ifadeler yer alıyor: “ 17 Aralık sonrası başkomiser rütbesinden ihraç, ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Yüksek lisans, aynı anda doktoraya devam.” 

Mali Şubede teknik takip bürosunda görevli olan ihraç edilen eski Komiser Mustafa Demirhan ise yine twitter hesabında kendisini şöyle tanımlıyor: “17 Aralık öncesi Mali Şubede komiser, 17 Aralık sonrası hukuk mücadelesi veren vatandaş.” Operasyon sonrası Haliç Kongre Merkezinden elde edilen görüntülerle ilgili suçlanarak ihraç edilen Mahir Çakalı, daha önce idari bir soruşturma geçirmemiş, ihraç edilen diğer polis şefleri gibi birçok başarı ödülü almıştı. Çakalı, 2010 yılında İstanbul Mali Şube Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı, 2012'de Şube Müdürü olmuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMA AÇTI

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun Ankara’da 5 noktada gerçekleştirilen arama ve gözaltı işlemlerine katılan Organize Şube’de görevli 140 personelden sadece 10 kişi şubede kaldı. Geri kalan ve aralarında rütbeliler de olan personeller il içi ve il dışı görevlere atandılar. Operasyonun başındaki Organize Şube Müdürü Osman Şamil Kaya’nın Ankara içi birçok kez görev yeri değiştirildi. Son olarak ise Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğüne atandı. Başta şube müdürü olmak üzere operasyona katılan personelle ilgili farklı konularda İçişleri Bakanlığınca soruşturma açıldı. Operasyonda Ankara’daki gözaltı işlemlerini yapan 5 polis ise geçen hafta haklarında farklı bir konudan dava açıldığı gerekçesiyle açığa alınmış, silah ve kimliklerine el konulmuştu.

ÇAPKIN VE AY GÖREVDEN ALINDI

 Öte yandan, İstanbul merkezli yapılan operasyonlar esnasında görevde bulunan İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve operasyonun Ankara ayağının yapıldığı dönemde Ankara İl Emniyet Müdürü olan Kadir Ay’da görev yeri değiştirilenlerden oldu. Kadir Ay, operasyon sonrası görev yerleri değiştirilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gelen görevlendirme yazısını imzalamamıştı.

BİRDEN ÇOK KEZ GÖREV YERİ DEĞİŞEN POLİSLER VAR

Operasyona katılan polislerin yanı sıra operasyonda görev almayan birçok polis şefi, polis memuru, emniyet amirinin de görev yeri birçok kez değişti. Ancak birden çok kez görev yeri değişen polislerin net sayısı henüz bildirilmedi. (rotahaber)


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.07.2014 14:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seyit ahmet çakıcı 2014-07-14 09:46:21

Bence hüseyin çapkın görevi iade edilmeli haksızlık yapıldı hüseyin çapkın a başarılı emniyet müdürüydü istanbul güven timleri nin sokakta suçlulara geçit vermemesinde emeği çoktu çünkü 2009 da yapılandırdı asayiş hizmetleri ni

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349