Flaş Haber
Kapat
banner468

İskelede kriz büyüyor

Şükrü Sipahioğlu önderliğinde iskelenin geleceğini tartışmak için toplanan gruba, Alanya Yatçılar Kooperatifi Başkanı Demirel'den sert tepki geldi

İskelede kriz büyüyor

Şükrü Sipahioğlu önderliğinde iskelenin geleceğini tartışmak için toplanan gruba, Alanya Yatçılar Kooperatifi Başkanı Demirel'den sert tepki geldi

07 Kasım 2014 Cuma 22:26
İskelede kriz büyüyor
banner404
- Yasin ARAZ

ALANYA İskelesi’nde yaşanan sorunların çözümü için Alanya Yatçılar ve Gezi Tekneleri Kooperatifi eski Başkanı Şükrü Sipahioğlu, Alanya Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Çakır ve teknecilerin bir araya gelerek gerçekleştirdikleri sohbet toplantısına katılmayan Alanya Yatçılar ve Gezi Tekneleri Kooperatifi Başkanı Yusuf Demirel, toplantıya katılmama nedenini açıkladı. Sipahioğlu yaptığı açıklamada, Yatçılar Kooperatifi Başkanı Yusuf Demirel'in toplantıya katılmamaları için üyelerine engel olduğunu ve uzlaşmaktan yana olmadığını dile getirmişti. Bunun üzerine sessiz kalmayan Yusuf Demirel, yapılan açıklamaya cevap vererek "İskele'yi düzeltmeye talipler ancak 3 sene burada başkanlık yapmasına rağmen kooperatifi zarara uğrattığını unutmasın" dedi. 
'BİZİM MUHATABIMIZ BALIKÇILAR'
Demirel, Sipahioğlu'na "Onların pisliklerini düzelteceğiz diye uğraşıyoruz. Şu anda kooperatife hediye ettikleri 85 bin TL'lik ceza geldi maliyeden. Bu ceza kendi başkanlık dönemlerinden. Hiç bir ay beyanname vermemişler. Sonuçta üyelerden çıkıyor bu paralar. Şimdi bu adam seni toplantıya davet ediyor. Kim gider? Bizim muhattabımız Balıkçılar Kooperatifi. Bizi kendilerinin araması gerekirdi. Biz bir kurumuz ve bizi kurum olarak dikkate almaları lazım. Biz burada şahıs değiliz. Bağlı olduğumuz bir kuruluş var. 328 yatçı var kooperatifte, prosedür gereği de onlarla bir ön görüşme yapılır, sonrasında üye bilgilendirmesi yapılacaksa biz üyelerimizi bir teknede toplar, gerekli bilgilendirmeyi yaparız. Ciddiye almadık işin açıkçası" dedi.
'ÖNCE BURAYI İŞLER HALE GETİRİN'
"Balıkçılar Kooperatifiyle bir sorunumuzun olduğu doğru" diyen Demirel, "Bu arkadaşlar burayı marina olarak işletmek istiyorlar. 'Balıkçı Barınakları Yönetmeliği'ne göre buraya marina yapılamaz. Balıkçı barınakları kesinlikle marinaya dönüştürülemez. Ayrıca bizden bir para talep ettiler. Hepsi marina fiyatlarının üzerinde fiyatlar. Tekneye göre de fiyat değişiyor. Bu tekneyi marinaya bağlasa istedikleri fiyatın yarısına bağlayabilir benim arkadaşım. Üstelik marinada alacağı hizmetler ise tonla. Elektriğini alır, suyunu alır, internetini kullanır, güvenlik hizmeti sağlanır ve teknesi sigorta hizmetinden yararlanır. Bunların daha yangın istasyonları bile yok. Burası bir işletme değil. Önce burayı işler hale getirmeleri lazım. Bir kurumsallık kazanması lazım. Henüz çalıştırma ruhsatları bile yok burayı. Ayrıca biz para vermeyelim demiyoruz. Biz uzlaşalım istiyoruz" diye konuştu.
'EVET 'GİTMEYİN' DİYE MESAJ ATTIM'
Demirel, Sipahioğlu'nun "Kendisini arayıp toplantıya davet ettim. Davetimize icabet etmediği gibi gelecek kişileri de mesajla engelledi" sözlerine karşılık olarak "Bizimle direkt temasa geçmiyor. Sen bir kurumu dikkate almayıp üyesini çağırarak kafasını bulandırmak ister, kaçak güreş yapar isen sonuç böyle olur. Yatçılar Kooperatifi olarak buranın alınması için onlara en büyük desteği biz verdik. Ama imza atıldıktan sonra bir anda tavırları değişti. Bütün tekneleri icraya verdiler. 69 tane teknenin hepsi icrada. İskele için yaptığımız bir çok çalışma var. Bu çalışmaları sekteye uğratan da bunlar oldu. Şimdi burayı düzeltmeye talip oluyorlar. Bu şekilde adamları toplamak doğru değil. Sizin anlaşacağınız yer kooperatif. Bu kooperatifin de bir başı, yönetimi var. Bu yüzden ben de ciddiye almayıp mesaj çektim. Çünkü bizim muhattabımız Balıkçılar Kooperatifi Başkanı olabilir sadece. Bizi onun davet etmesi lazım. Bizi ne telefonla aradılar, ne de mesaj attılar. Biz de bu ciddiyetsizlik karşısında üyelerimize mesaj atıp toplantıya iştirak etmemeleri istedik. Ben mesaj atmasaydım bile gitmeyeceklerdi. Biz muhatap değil miyiz? Bizim aldığımız bütün kararlar yönetim kurulu kararıyla alınır. Yani bir kişinin aldığı kararlar değil. Biz ciddiyet istiyoruz" ifadelerini kullandı.
'İSKELEYİ TAVUK KÜMESİ YAPACAKLARDI'
Kooperatiflerin amacının kar elde etmek olmadığını, tek hedefinin üyelerine hizmet etmek olduğunu ifade eden Yusuf Demirel, "İnsanların ciddi olmasını, bu işe ciddi yaklaşmalarını istiyoruz. Uzalaşmak için biz buranın kirasını ödemeyi de teklif ettik. Ama bu arkadaşların niyeti böyle değil, rant odaklılar. Kooperatiflerin amacı kar değil, üyelerine hizmet etmektir. Soruyorum, Mayıs ayından beri buraya ne yapmışlar? Bir çivi dahi çakmadılar. Bütün yaptıkları şey geriye dönük. İskeleyi tavuk kümesi gibi tel ile çevirmeye kalktılar. Bu bir turizm şehrine yakışır mı? Bizim hazırladığımız bir proje var. Bunu kaymakamımız beğendi, belediye başkanımız beğendi. Bütün kurumlar bu projeye destek verdi" sözlerine yer verdi.
'DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR'
"İskelede hanutçuluğun bitmesini onlardan daha çok biz istiyoruz" diyen Demirel, hanutçuluğu bitirmek, İskele'yi daha güzel hale getirmek için projeler ürettiklerini söyledi. Demirel, "Şu anda baksak teknelerinin arkasında 10 tane ayakçı vardır. Biz bunu düzeltmek için geldik buraya ve 3 senedir de bunun mücadelesini veriyoruz. Bu konuda da samimiyiz. Bizi samimiyetsizlikle suçlamasınlar. Ben bu limandaki en eskilerden biriyim. Ben yarın öbür gün bu mesleği oğluma bırakacağım. Ona düzgün bir yer bırakmak istiyorum. Bu mesleğin itibarını tekrar kazandırmak istiyorum. Daha önce basında burada 20 milyon liralık rant olduğu yönünde haberler çıkmıştı. Bizi herkes tanıyor, biliyor, bunlara itibar etmez kimse. Tekneci arkadaşların yanlarına gidip sorun, bunlardan rahatsız hepsi. Bu sektör rekabet olan bir sektör. Olumsuzlukları engelleyemedik. Bazı projeler hazırladık, bunları kaymakamlığa, belediyeye sunduk, çok da beğendiler ama bunları hayata geçirmek için desteğe ihtiyacımız var. Tek başımıza yapabileceğimiz şeyler değil. İllaki idareden, yerel yönetimden destek gerekiyor. Çünkü büyük bir sektör" dedi.
'SEKTÖR BOĞAZLANMAYA ÇALIŞILIYOR'
İskeledeki rıhtımı yatçıların kendi paraları ile yaptırdığını söyleyen Yusuf Demirel "İskele'deki ağaçlandırmayı, yeşillendirmeyi biz kendi imkanlarımızla yaptık. Buraya zarar veren insanlar değiliz. Buradan ekmek yiyoruz ve burayı güzelleştirmeye çalışıyoruz. İskele'de katma değeri, gerçek anlamda istihdamı yaratan bizleriz. Karşımızda 15 tane balıkçı teknesi var. Bunlar da uzatma ağ balıkçısı, olta balıkçısı, yani profesyonel balıkçı değil. Burası balıkçı barınağı olduğu için bu arkadaşlara verildi. Biz de verilmesi için bunlara destek vermiştik. Fakat icraata dönüştüğü zaman işler böyle olmadı. Bu arkadaşların rant odaklı olduğunu, buradan büyük paralar kazanmaya geldiklerini gördük. Kendilerini buna endekslemişler. Bu sektör en az 5 bin kişiye ekmek veriyor. Kömürcüsünden boyacısına, kasabından manavına, mindercisinden mazotçusuna aklınıza ne gelirse para aktarıyoruz. Bu sektör boğazlanmaya çalışıyor burada. Biz zor şartlar altında bu işi yapıyoruz. Ve düzeltemeye çalışıyoruz. Bu sektörün rekabet ortamını kaldırıp insanların para kazanması için bir mücadelemiz var. Bizim niyetimiz burayı turnike sistemi ile çalıştırmak. Burada insanları durdurup bot turu soran arkadaşlardan biz de memnun değiliz. Bunu yapmayan tekne de yok burada. Acentayla çalışan adam bile bunu yapıyor" diye konuştu.
'BURASI DEVLETİN MALI'
Sipahioğlu'nun yaptığı açıklamada amaçlarının para değil hizmet vermek olduğunu söylediğini hatırlatan Demirel "Dertleri para değildi madem teknecileri neden icraya verdiler? Burada hizmet yok. Bizden para talep ediyorlar sadece. Buradaki teknelerden yalnızca bir tanesinde yangın çıksa, sorumlusu onlar. Cuma günü ben teknemi marinaya çekeceğim. Sigortası, güvenliği, elektriği, suyu, internet bağlantısı, her şeyi var. Peki burada var mı öyle bir şey? Marinada bu hizmeti verenler benden para talep edebilir. Çünkü hizmet veriyor. Siz ne veriyorsunuz da, ne istiyorsunuz? Yıllık olarak devlete 175 bin TL para veriyorlar. Yatçılar Kooperatifi olarak ben vermek istedim kirasını, kabul etmediler. Biz onlarla bir çok kez oturduk uzlaşmak için. Balıkçılar Koopreatifi olarak sen bir kurumsun, muhatap olarak da bir kurumu muhatap alırsın. Biz kaymakamlık komisyonu kurduk fiyatlandırma ile ilgili. Giden kaymakamımız kesin talimat verdi. O toplantıda liman başkanı, sahil güvenlik komutanı, milli emlak müdürü, belediye başkanı, komisyonda hepsi var. Erhan Özdemir 'Bir balıkçı ne ödüyorsa siz de onu ödeyeceksiniz' demişti. Toplantıdan çıktık, arkasından bize icralar gelmeye başladı. Hem de eski kaymakamımızın dediği rakamlardan değil. Burayı kendilerinin sanıyorlar. Burası devletin malı" dedi.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 07.11.2014 21:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Molla Memet 2014-11-08 10:08:00

Süper

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349