banner468

‘İmam Hatip’e değil zorlamaya karşıyız’

ALANYA Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Barbaros Azakoğlu İlköğretim Okulu'nun yeni binasını İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürme kararına öğrenci velileri isyan etti. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan'ın da onayladığı karar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Valiliği'nin onayıyla birlikte kesinlik kazanacak. Barbaros-Azakoğlu İlköğretim Okulu'na ait binanın birisi tamamen İmam Hatip Ortaokulu'na tahsis edilecek.

‘İmam Hatip’e değil zorlamaya karşıyız’

ALANYA Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Barbaros Azakoğlu İlköğretim Okulu'nun yeni binasını İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürme kararına öğrenci velileri isyan etti. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan'ın da onayladığı karar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Valiliği'nin onayıyla birlikte kesinlik kazanacak. Barbaros-Azakoğlu İlköğretim Okulu'na ait binanın birisi tamamen İmam Hatip Ortaokulu'na tahsis edilecek.

31 Temmuz 2012 Salı 05:40
‘İmam Hatip’e değil zorlamaya karşıyız’
banner404
 Alper KUTAY
 Diğer bina ise Barbaros-Azakoğlu İlköğretim Okulu olarak eğitim vermeyi sürdürecek. 2012-2013 eğitim ve öğretim döneminde 1.518 öğrencisi bulunan Barbaros-Azakoğlu İlköğretim Okulu'nda, ikinci kademe öğrencilerine sabah-öğle, birinci kademe öğrencilerine ise öğle ve akşam saatleri arasında eğitim verilecek.
OBA PASTANESİ’NDE BULUŞTULAR
Barbaros-Azakoğlu İlköğretim Okulu'nda öğrenciler dönüşümlü eğitime tabi tutulacak. Alanya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu kararı aldığına ilişkin haberin Yeni Alanya’da geniş yer bulması üzerine hem kendilerinin mezun olduğu hem de çocukların eğitim gördüğü Barbaros-Azakoğlu İlköğretim Okulu'na ait binanın birisinin tamamen İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürülmesine yüzlerce öğrenci velisi itiraz ve isyan etti. Şükran Gülücü Ural adlı bir öğrenci velisinin sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta “Barbaros Azakoğlu İlköğretim Okulu İmam Hatip Olmasın” adıyla kurduğu grubun çağrısı üzerine çok sayıda öğrenci ve velisi dün Hal Kavşağı’ndaki Oba Pastanesi’nde bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yapıp kararı alanları protesto ettiler.
‘OKULUMUZ ANTALYA’DA ÖRNEK’
Öğrenci velileri adına bir açıklama yapan Barbaros-Azakoğlu İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Ercan Çatal, okulun, Antalya bölgesindeki 411 devlet okulu içerisinde başarı yönünden 6. sırada, Alanya bölgesinde ise 1. sırada olduğunu belirtti. Bu başarının Alanya için küçümsenmeyecek bir başarı olduğunu vurgulayan Ercan Çatal, “Bu başarılı çalışmanın altında, çocukları ile birebir ilgilenen öğrenci velilerinin gayretleri ile her türlü fedakarlıktan kaçınmayan okulumuzun eğitim ve yönetim kadroları yatmaktadır. Öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve Okul Aile Birliği’nin müşterek çalışmaları ile bu başarı sürekli hale gelmektedir. Her okulda olduğu gibi bizim okulumuzun da zaman zaman eksikleri bulunmaktadır” dedi.
‘1.700 ÖĞRENCİ KAPASİTESİ VAR’
Çatal, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu eksiklikler okul yönetiminin teşviki ile öğrenci velilerinin ve Okul Aile Birliği’nin etkin çalışmaları neticesinde kısa sürede giderilmektedir. Yapılan planlı ve programlı bina içi ve bina dışı bakım ve onarımlarla okulumuzda daha modern, daha temiz ve daha sağlıklı şartlarda eğitim ve öğretim görülmesi sağlanmıştır. Okulumuz 1.518 öğrencisi ile bölgemizin en kalabalık okullarından birisi olup, yeni kayıtlarla 1.700’e yakın öğrenci mevcudunu barındırmaktadır. İlköğretimdeki sınıflarımız 50-55 hatta bazı dönemlerde 60 öğrenci ile eğitim-öğretime devam etmektedir. 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde okulumuzun birinci sınıfına e-okul sistemi ile yapılan öğrenci kaydı 186 öğrenci olup yine e-okul sistemi ile kayıt edilen 60-66 ay yaş arası öğrenci sayısı da 55 öğrenci olup bu da toplamda 241 yeni öğrenci demektir.
‘OKULUMUZ FEDA EDİLMEK İSTENİYOR’
Yine 55-60 kişilik sınıflar yeni öğrenci ve öğretmenlerimizi beklemektedir. Okulumuzun şehir merkezinde bulunmasından dolayı çevresinin daha fazla genişleme imkanı bulunmamaktadır. Öğrencilerin okula giriş-çıkış saatlerinde aşırı bir trafik yoğunluğu yaşanmakta, öğrencilerimizin trafik kazasına kurban gitmemeleri için yoğun bir çaba sarf edilmektedir. 19 Temmuz 2012 tarihli Yeni Alanya Gazetesi’nde çıkan bir haberde okulumuza ait iki hizmet binasından birisinin 2012-2013 eğitim-öğretim döneminden itibaren İmam Hatip Ortaokulu olarak faaliyet göstereceğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Üzüntümüz, İmam Hatip Ortaokulu açılması ile ilgili değil, büyük özverilerle oluşturulmuş başarılı bir eğitim-öğretim kurumumuzun feda edilmek istenmesidir.
‘BAŞARIMIZA SEKTE VURACAKLAR’
Bu ifademizden, İmam Hatip Ortaokulu’na karşı olduğumuz düşüncesi kesinlikle çıkarılmamalıdır. Halen Alanya’mızda eğitim ve öğretimini sürdüren bir İmam Hatip Lisesi mevcuttur. Okul binamızın İmam Hatip Ortaokulu olarak alınması halinde ikili öğretim sistemine geçilecek olup, sabah erken ve akşam geç saatlerde öğrencilerimiz yollara düşecektir. Bu öğrencilerden başarı beklemek hayalden ileriye gitmeyecektir. Okul binamızın alınması durumunda yeni oluşturulacak okulun mevcudu 50-60 öğrenci civarında olup, bu binada eğitim gören 600 öğrenci yok sayılacaktır. Yani 60 öğrenci için 600 öğrencinin iyi eğitim alma hakkı ellerinden alınacaktır. Okulumuzun kullanmakta olduğu bir binanın İmam Hatip Ortaokulu’na verilmesi ile ilgili düşüncesini hayata geçirmeye çalışanlara şunları sormak isteriz.
‘BİZİM FİKRİMİZİ SORAN YOK’
Kapasitesinin çok altında bir öğrenci sayısı ile eğitim-öğretim gören Alanya İmam Hatip Lisesi’nin bir kısmının İmam Hatip Ortaokulu olarak düzenlendiği söylenmektedir. İmam Hatip Lisesi kapasitesinin altında öğrenci ile eğitim yaparken, Alanya’da iki ayrı İmam Hatip Ortaokulu açılırken, yeterli öğrenci talebi olacak mıdır? Alanya’da yapılan okulların büyük çoğunluğu hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılmış olduğu halde İmam Hatip Ortaokulu için yeni bir okul yaptırılması düşünülmeyip, neden başarılı bir okulun eğitim sistemi yok edilmeye çalışılmaktadır. Alanya’daki siyasetçilerimiz ve bürokratlarımız ‘Vatandaş istediği için yaptık’ derken, okulun öğrenci velilerine bu konudaki fikirleri sorulmuş mudur?
‘SİSTEME DİNAMİT YERLEŞTİRDİLER’
Sorulmadan alınan böyle bir karar ne kadar demokratiktir? Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamada İmam Hatip Ortaokulu’nun bağımsız okullarda veya lise bünyesinde İmam Hatip Okulu’nun açılacağı söylenirken, Alanya’da neden bir ilköğretim okulu tercih edilmiştir. Okul binasının ikinci bir okula verilmesi, çocukların iyi eğitim alabilmeleri için özel okullara gönderilmesi gerektiğini savunanların tezini haklı çıkarmayacak mıdır? Böyle bir kararla ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının iyi eğitim alma hakları olmayacak tezi pekişmiyor mu? Okulumuzun iki hizmet binasından birisinin bir başka eğitim-öğretim kurumuna verilecek olması, tek bir binada eğitim-öğretime mahkum edilmesi, ikili öğretim sistemine geçilecek olması, bu okuldaki başarının dinamitlenmesi değil midir?
OKULUNA SAHİP ÇIK KAMPANYASI
Bu tür soruları çoğaltmak mümkündür. Ancak amacımız sorun yaratmak değil, aksine çok önemli bir soruna çözüm bulmaktır. Okul Aile Birliği ve öğrenci velileri olarak bir kez daha İmam Hatip Ortaokulu eğitim-öğretimine karşı olmadığımızı önemle vurgulayarak, kişisel sürtüşmeler nedeniyle geçmişi başarılarla dolu okulumuzun bu tür sürtüşmelere feda edilmesine seyirci kalmayarak, her türlü hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağımızın bilinmesini isteriz. Yukarıda açıklamaya çalıştığımız gerekçelerle okulumuz hizmet binasında oluşturulmaya çalışılan ikinci bir eğitim-öğretim kurumu düşüncesinden vazgeçilerek, okulumuza ait her iki hizmet binasının kullanımının yine Barbaros-Azakoğlu İlköğretim Okulu’na bırakılması talebimiz olup, bu konuda duyarlı öğrenci velilerimizi ‘Okuluna Sahip Çık’ imza kampanyasına katılmaya davet ediyoruz.”


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 31.07.2012 05:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349