banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

İflas Türkiye'yi etkilemedi

Rusya'da peşpeşe yaşanan tur operatörü iflaslarını değerlendiren TÜROFED Başkanı Ayık, bu ülke pazarının kendileri için iyi durumda olduğunu söyledi

GÜNCEL 19.08.2014, 18:55 19.08.2014, 18:31
İflas Türkiye'yi etkilemedi
banner404
 TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Rusya'daki tur operatörlerinin iflaslarıyla ilgili sorunların büyük oranda çözüldüğünü söyledi. Ayık, Rusya seyahat pazarının çözüm bekleyen ufak tefek sorunlarının olduğunu kaydetti. Batan şirketlerin Türkiye'ye etkisinin olmadığını kaydeden Ayık "Rusya'dan Türkiye'ye asıl kapasiteyi getirenler büyük hacimli tur operatörleri. Sorunlar da büyük oranda çözüldü. Rusya pazarında daha ileri iflasların yaşanmayacağını düşünüyoruz" dedi. Ayık, Rusya'da parlamentoya sunulan ve tatile çıkan her turistin elinde uçak ve otel paralarının ödendiğine dair belge bulundurmasını öngören yasa teklifi konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı:
'O YASANIN UYGULANABİLİRLİĞİ YOK'
Söz konusu yasa teklifinin uygulanabilirliği bulunmuyor. Bunun yerine ülkede, Avrupa'dakine benzer bir fon sisteminin devreye sokulması gerekiyor. Tur operatörü iflaslarında bu fon devreye sokulmalı. Biz bunu Rus yetkililere de ifade ettik. 
'UYGULANAN AMBARGO ETKİLİ OLDU'
Avrupa'da kimi pazarlarda bir miktar düşüşler yaşansa da, sezonun beklentiler doğrultusunda seyrettiğini belirten Ayık, "Sezon oldukça iyi gidiyor. Rusya pazarı zaten iyi. Avrupa'da ise özellikle Eylül ve Ekim aylarında ciddi artışlar olacağını düşünüyorum. Rusya dahil, tüm bu pazarlarda Türkiye'nin alacağı önemli bir potansiyel var" dedi. Ayık, Rusya'dan gelen turist sayısındaki artışta, Avrupa'nın bu ülkeye karşı uyguladığı ambargonun da bir miktar etkili olduğunu kaydetti.
Yorumlar (0)