banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

IFC'den BŞB'ye 140 milyon Euro kredi

Dünya Bankası kuruluşu olan IFC, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne 3. Etap Raylı Sistem Projesi için 140 milyon Euro finansman sağladı

GÜNCEL 25.05.2018, 23:48 Enes Subaşı
IFC'den BŞB'ye 140 milyon Euro kredi
banner404

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, dev bütçeli projeleri bir bir hayata geçirerek uluslararası kurum ve kuruluşların dikkatini çekiyor. 'Konyaaltı Sahil ve Yaşam Alanı, Tünektepe, Boğaçayı, Kruvaziyer, Liman, Güneş Santralleri, Katı Atıktan Elektrik' üretimi gibi projelerle kent ekonomisini canlandırarak, on binlerce kişinin istihdam edilmesine vesile olurken, refah seviyesinin yükselmesine de önemli katkı sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi, yüzde 90'ın üzerinde olan bütçe gerçekleşmesi, mali politikaları ve para yönetimi ile Antalya'nın değerine değer katarken bu başarılarını başta Dünya Bankası olmak üzere birçok uluslararası finans kuruluşu yakından takip ediyor.
IFC MEMNUNİYETİNİ DÜNYAYA DUYURDU
Varsak-Zerdalilik arasındaki 3. Etap Raylı Sistem Projesi'nin finansmanını sağlayan Uluslararası Finans Kurumu (IFC), 1 kuruş teminat almadan, 1 kuruş Hazine garantisi istemeden 3. Etap Raylı Sistem Projesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne kredi verdi. IFC bu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti 2 dakikalık video filmiyle dünyaya duyurdu. Dünya Banka kuruluşu IFC'nin web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınlanan videoda, Antalya'dan ve yatırımlardan övgüyle söz ediliyor.
ANTALYA TÜRKİYE'NİN EN HIZLI BÜYÜYEN ŞEHRİ
Merkezi Washington'da bulunan IFC'nin, 3. Etap Raylı Sistem Projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı bu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti anlattığı videoda, “Dünyadaki bazı şehirler hızlı büyür. Türkiye'nin turizm başkenti Antalya da bunlardan biri ama bu kötü bir şey değil. Kentin hızla büyümesi Antalya'da yaşayanlar için daha fazla ekonomik imkânlar sunuyor" ifadelerine yer veriliyor. Antalya'daki hızlı büyümenin ve kentleşmenin trafikte yarattığı yoğunluğun ise Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hataya geçirdiği tramvay hatları ile çözüme kavuşturulduğu vurgulanıyor.
'ANTALYA'DA YAPILACAK BİRÇOK PROJE VAR'
IFC tarafından hazırlanan videoda Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de açıklamaları yer aldı. New York, Londra, Paris gibi dünyanın bütün büyük şehirlerinde trafiğin önemli bir problem olduğuna işaret eden Türel'in “Metropollerde trafik sorununun çözümünün birinci önceliği toplu ulaşımın cazip hale getirilmesidir. Biz belediyecilikte şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla Antalya'da yapılacak birçok proje var" açıklaması yer alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Alınan bu kredi ülkemize güvenin bir sonucudur. Son dönemde döviz üzerinde manipülasyonlar yapılırken, IFC ülkemizin üretim, yatırım, büyüme ve istihdam gücüne olan inancını hazırladıkları videoyla sosyal medya ve diğer mecralarda dünyaya ilan etti" dedi.

Yorumlar (0)