banner468

‘Hedef büyütün’

Alanya doğumlu olan ancak farklı üniversitelerde kariyer yapan isimleri Alanya'da buluşturan Başkan Yücel, "Bilimsel düşünme alışkanlığımızı geliştirmek ve yapmış olduğumuz çalışmalarda bilimden faydalanmak üzere Akademik Araştırmalar Merkezi'ni kuracağız" dedi.

‘Hedef büyütün’

Alanya doğumlu olan ancak farklı üniversitelerde kariyer yapan isimleri Alanya'da buluşturan Başkan Yücel, "Bilimsel düşünme alışkanlığımızı geliştirmek ve yapmış olduğumuz çalışmalarda bilimden faydalanmak üzere Akademik Araştırmalar Merkezi'ni kuracağız" dedi.

21 Temmuz 2015 Salı 01:18
‘Hedef büyütün’
banner404
ALANYALI Akademisyenler Tanışma ve İstişare Toplantısı Alanya'da gerçekleştirildi. Türkler Mahallesi'nde yer alan Sentido Gold Island Otel'deki toplantıya Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, MHP İlçe Başkanı Hilmi Er, CHP İlçe Başkanı Şengül Yeşildal, BBP İlçe Başkanı Fevzi Yıldırım, Alanya Belediye Meclisi üyeleri, partililer ile Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde görev yapan Alanya doğumlu akademisyenler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Yücel, davetleri üzerine Alanya'ya gelerek toplantıya katılan akademisyenlere teşekkür etti. Başkan Yücel, "İlk çağlardan bugüne önemli bir yerleşim yeri olan Alanya, altın çağını, başkentliğini de yaptığı Selçuklular döneminde yaşamıştır. Selçuklu sonrası Osmanlı döneminde önemli bir liman kenti olan Alanya, cumhuriyet döneminde de önemli bir yerleşim yeri olmaya devam etmiştir. 90'ların başında turizmin gelişmesi sonrasında eski altın çağına dönme arzusuyla büyümeye başlayan Alanya, artık bir turizm markası oldu" dedi.
'İL OLMAYI ÇOKTAN HAK ETTİK'
Alanya'nın, tarihi ve doğal güzellikleriyle cennetten bir köşe olduğunu dile getiren Başkan Yücel, "100 milletten yaklaşık 37 bin yabancıya mülk satışının yapıldığı ve 17 bin yerleşik yabancının yaşadığı Alanya, çok sesli, çok dinli ve çok kültürlü bir medeniyete ev sahipliği yapıyor. 300 bine yaklaşan nüfusu ve yüzölçümüyle bir il hüviyetinde olan Alanya, yıllık 3 milyona yakın turist ağırlayan, Antalya'nın incisi, nadide bir turizm merkezidir. Alanya, turizm kenti olmasının yanı sıra, bir eğitim merkezi olmaya aday bir ilçedir. Bildiğiniz gibi Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALAKÜ) yakın zamanda kuruldu. Aynı zamanda bir vakıf üniversitesi olan Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi de eğitim hayatına ivmesini yükselterek devam ediyor. Alanya Belediyesi olarak, tarihi ve doğal güzelliklerimizi koruyup turizmde kaliteyi artırmak, aynı zamanda bir eğitim kenti olmak için çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.
AKADEMİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
Bu çalışmalarda Alanya Belediyesi'ne bilgi ve deneyimleriyle destek verecek en önemli unsurun değerli bilim insanları olduğuna vurgu yapan Başkan Yücel, "Alanya'da mevcut iki üniversitemize ek olarak siz değerli akademisyenlerimizin bilgi ve deneyimlerinden faydalanmak bizler için büyük önem arz ediyor. Bilgi güçtür. Alanya Belediyesi olarak yeri doldurulamayacak tek sermayemizin, sizler gibi değerli bilim insanlarının bilgi ve deneyimleri olduğunun farkındayız. Bu bağlamda bu toplantıyı organize etmek için büyük emek harcadık. Bu toplantının temel amacı, siz değerli hocalarımızı bir araya getirerek Alanya Belediyesi'nin ihtiyaç duyduğu bilimsel ve doğru bilgiye nasıl ulaşabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunmaktır. Alanya Belediyesi olarak bilimsel düşünme alışkanlığımızı geliştirmek ve yapmış olduğumuz çalışmalarda bilimden faydalanmak üzere Alanya Belediyesi Akademik Araştırmalar Merkezi'ni kurmayı amaçlıyoruz. Bu toplantının bir diğer amacı da bu merkezin kuruluşu için fikir alışverişinde bulunmaktır" dedi.
'MERKEZ EN BAŞTAN ÖZERK OLMALI'
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Süleyman Uyar da yaptığı konuşmada, "Avrupa'da birçok şehirde 5-10 üniversitenin olduğunu görüyoruz. Alanya artık turizmin yanına eğitimi de koymuştur. Biz ALAKÜ adında bir üniversite olduk. Yasal ayrılık süreçleri devam ediyor. Üniversitemizde işletme, eğitim, mühendislik ve tıp fakülteleri var. Bir de müdürlüğünü yaptığım ALTSO MYO bulunuyor. Gazipaşa ve Akseki'de bulunan meslek yüksekokulları da bize bağlandı. 40'tan fazla ülkeden 150'ye yakın yabancı uyruklu öğrencimiz bulunuyor. Alanya Belediyesi'nin hizmetlerinde akademik faaliyetlerden yararlanması lazım. Bilimsel verilere dayalı bir merkez oluşturulmalı ve bu merkez özerk olmalı. Bu merkez, yapılacak olan çalışmaları destekleyecek, gerekirse çalışmalar yaptıracak. Belediye meclisi umarım böyle bir akademik araştırma merkezinin kurulmasını karara bağlayacaktır. Muhtemelen onlar da buna hayır demeyecektir" mesajı verdi.
'KONYA İLE ALANYA KADİM KENT'
Kısa bir ara verilmesinin ardından Alanyalı akademisyenler slayt eşliğinde tek tek tanıtıldı. Daha sonra akademisyenler toplantıyla ilgili görüşlerini belirtmek ve yapılması gerekenlerle ilgili düşüncelerini paylaştı. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen, "Bu toplantı Alanya için isabet olmuş. Bana daha önce 'Alanya Ansiklopedisi olabilir mi?' diye teklif sunuldu. Araştırma merkezi bunun için çok önemli bir yer. Bu toplantıda uygun olur ve bir kurul oluşturulursa bence Alanya için çok önemli bir şey yapılmış olur. Konya'ya 'kadim kent' diyoruz. Konya'dan sonra ikinci önemli kadim kent ise Alanya'dır. Böylesi çalışmalar daha önce Konya ve Kayseri'de yapıldı" diye konuştu.
'ALANYALILAR GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRSİN'
Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hayri Duman ise, "Alanyalıların bir araya geldiğinde neler yapabileceğini göstermemiz gerekir. Bu çalışmaya belediyenin öncülük etmesinde bir amaç var. Bunu yaparken belediyenin sürdürülebilir bir yönetimi nasıl gerçekleştirebileceği ve akademisyenlerden nasıl destek alabileceğini de düşündüğünü düşünüyorum. Alanya'da yeni kurulan bir devlet üniversitesi var. Bir üniversitenin saygınlığının artması, tanınırlılığının yüksek olması kampus üniversitesi olmasından geçer. Bu üniversitenin kampus üniversitesi olmasını tavsiye ederim. Vakıf üniversitesine gelince, bu üniversite daha banksız olduğu için sizlerin bu toplantının daha gelişmişini yapması gerekirdi. Çok daha iyi bir yapılanma gerçekleştirilebilirdi. Önerim, Alanya'da bu kadar kaynak varken, kendi kaynak değerlerimizi ortaya koymamız gerekir. Sadece denizimiz ve güneşimiz değil, başka nelerimizin olduğunu ortaya koymamız gerekir. Alanya'nın birçok özelliğiyle bölgesel ve uluslararası alanda ender özelliğe sahip değerleri var" dedi. 
'MERKEZ ULUSLARARASI OLSUN'
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ali Durusoy da, "Bu merkezin adı Uluslararası Alanya Araştırmalar Merkezi olsun. Burası dokümantasyon, veri toplama organizasyon işlerini yürüten ve Alanya ile ilgili tüm araştırmaları ilgililere ileten bir merkez olabilir" diye konuştu.

KİM NE DEDİ?
Ezgi Kıldırgıcı
AHEP Üniversitesi
Öğretim Görevlisi 

"Ben herkese 'Alanya'da çalışmak, Alanya'da üretmek istiyorum' dediğim zaman 'Aman saçmalama, öyle şey mi olur? Ne işin var bu kariyerde Alanya'da' diye karşılık verdiler, ben de onlara savaş açmıştım. Şu an Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi içerisinde çok güzel işler yaparak Alanya'ya çalışıyorum. Bundan dolayı çok mutluyum. AHEP Üniversitesi bir kent üniversitesi. Kent mantığıyla kurulmuş. Kente yararlı olmak, kenti ve onu beslemek esas amacı. AHEP Üniversitesi tamamen Alanya'nın ve Alanyalının katkılarıyla kurulmuş. Bağışlarla devam etmiş, yerel yönetimlerin desteklemesiyle bugünlere gelmiş bir üniversite. Desteklenmesi ve yaşatılması gerektiğini düşünüyorum."

Bilal Göde
Pamukkale Üniversitesi
Araştırma Görevlisi

"Alanya'nın çehresinde bir değişim var. Şehrin düzenlenmesi ve yollara bakılınca bir gelişim olduğu görülüyor. Bu gibi bir organizasyonun düzenlenmesini takdir ettim. Bizler de arkadaşlarımızla böyle bir şeyi düşünüyorduk. İstanbul Fikir Enstitüsü adında bir kuruluşumuz var. Bu, tamamen akademik bir oluşum. Alanyalı ve Alanya'ya yolu düşmüş kişilerden oluşuyor. Belediyenin böyle bir girişimde bulunması çok güzel. Alanya'da artık trafik sorunu ayyuka çıkmaya başladı. Raylı sistem konusunda bir şeyler yapılmalı. Karayoluna muhtaç ve mecbur durumdayız. Şehir merkezi oturmuş durumda. Bunun için öncelikle şehrin trafik ve kişisel ulaşım sorunu çözülmeli. Raylı sistem halkın geneline yayılmalı."

Doç. Dr. M. Ali Hacıgökmen
Selçuk Üniversitesi Edebiyat
Fakültesi Öğretim Görevlisi

"Bu, Alanya için gecikmiş bir toplantı. Benim bütün çalışmalarım Alanya üzerine. Doçentlik tezim dahi Alanya'ya ilişkindir. Kurulması planlanan Alanya Araştırma Merkezi'nde şehir için sosyal, kültürel, tarih, dil ve edebiyatla ilgili araştırma çalışmaları yapılabilir. 10 yıl içinde Alanya 80 ila 100 bin öğrenciyi görecek gibi görünüyor."

Rahime Dere
AÜ Matematik Bölümü
Araştırma Görevlisi 

"Böyle bir organizasyon yapıldığı için çok mutluyum. Meslektaşlarımla tanışmak güzel oldu. Alanya'da daha kurumsal bir şekilde üniversitenin gelişmesi için çalışma yapılmalı. Alanya Devlet Üniversitesi'nin daha büyük ve güzel bir kampusa ihtiyacı var. Alanya'da akademisyenler olarak her türlü üniversiteye destek vermeye hazırız."

İŞTE KATILIMCILAR
"Süleyman Uyar, Funda Gül Yapan, Harun Uçak, Kerim Kaya, Abdülkadir Ünal, Mustafa Uslu, Hüseyin Avsallı, Hilal İlgin Uyar, Özgür Uysal, Neşe Özkal, M. Ali Hacıgökmen, Şaban Uyar, Tunahan Turhan, Serhan Akman, Erdal Yenialp, Hilmi Ünsal, Seher Özdemir, Mükerrem Hatipoğlu, Özge Ö. Karadağ, Hasan Mor, Hamza B. Eser, Bayram Er, Mustafa Kocademir, Burak Çam, Hayri Duman, Mevlüt M. Türktaş, Fikret Soner, Ahmet Bekar, Abdülgani Arıkan, Arzu Arıkan, A. Orhan Görgülü, Hasan Dam, Hüseyin Bayır, Salih Çelik, Hatice Şirin, Kadir Boğaç Kunt, Saadet Z. Kavacık, Uğur Şirin, Cennet Tekin, Mutlu M. Aydın, Banu Uslu, Ayşe Tokaç, Ezgi Kıldırgıcı, Şebnem Köseoğlu, Sezer Şenli, Emin Toksöz, Seral Çağlayan, Bestami Karakahya, Mustafa Özkan, Ercan Top, Nurettin Demir, Şevki Balıktay, Ali Durusoy, Eren Özceylan, Rahime Dere, Bilal Göde, Nurettin Eren İşman, Mustafa Kumru, Tunahan Erdoğan, Refik Demirtunç, Orhan Karaoğlu, Hakan Akdağ, Yunus Özen, Saim Boztepe."


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 21.07.2015 00:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
güzel haberler 2015-07-21 09:37:38

Alanya tarihinin en önemli toplantılarından birisi gerçekleştirildi. Alanya'lı bilim insanları Alanya için son derece önemlidir. Bu organizasyou düzenleyenlere çok teşekkür etmek gerekir

Avatar
kerim 2015-07-21 12:25:35

gençler dikkat edin kendinizi taciz ve ev basma olayları içinde bulmayın.sizlere akıl verenin şahsiyetini araştırın

Avatar
Ali @güzel haberler 2015-07-22 09:43:10

iyi güzel söylemişsiniz de bilim "evrensel" bir düşünce alanıdır. örneğin çalışmaları alanya'yı kapsayan ama alanya'lı olmayanlar biliminsanı değil mi?

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349