banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Halk acil servislere koşuyor

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi sebebi bilinmeyen bir hastalık salgınıyla kırılıyor

GÜNCEL 05.08.2014, 16:15 05.08.2014, 15:38
Halk acil servislere koşuyor
banner404
BELİRTİLENLERE göre günde 600-700 kişi hastanelerin acil servislerine bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle başvuruyor. İlçe halkı ilçeye gelen Erkenek suyuna kanalizasyon karıştığını iddia ediyor.
Adıyaman'ın Gölbaşı içesinde günde 600-700 civarında hastanın bulantı, kusma, ishal ve baş dönmesi gibi şikayetlerle Devlet Hastanesi'nin acil servisine başvurduğu belirtiliyor.Edinilen bilgiye göre, Adıyaman'ın 30 bin nüfuslu Gölbaşı ilçesinde salgın korkusu yaşanıyor. Yaz tatiliyle birlikte nüfusu iki katına çıkan ilçede hemen hemen her hanede insanların hastalıktan kırıldığı ve acil servislere koştuğu belirtiliyor. Şehir sakinlerinden alınan bilgiye göre halk Erkenek suyuna kanalizasyon karışmış olma ihtimalinden endişe duyuyor. Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesine su, komşusu olan Malatya'nın Erkenek ilçesinden geliyor. Yapılan çevre yolu çalışmalarından dolayı suların kirlenmiş olma ihtimalinden bahsediliyor.
Haziran ayında, Gölbaşı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Malatya’nın Doğanşehir İlçesine bağlı Erkenek Kasabası içme suyu hattının bir kısmının yerinin değiştirildiğini açıklamıştı. Fen İşleri Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Doğanşehir İlçesine bağlı Erkenek Kasabası Grup İçme Suyunun yaklaşık 300 metrelik bir kısmın Gölbaşı-Malatya Karayolu altında kalmasından dolayı grup içme suyu hattının yerinin değiştirildiği belirtilmişti. İddialara göre bu işlemden dolayı Erkenek suyuna kanalizsyon karışmış olabilir. 
Öte yandan Gölbaşı Devlet Hastanesi'nin acil servisine hastalık şikayetiyle gelen vatandaşlar hastanenin tesislerinin yetersiz olduğundan ve branş doktorlarının bile bulunmadığından şikayet ediyor. Hastanenin uzun süredir tadilatta olduğu ve bu tadilat işlerinin de bir türlü bitirilemediği kaydediliyor.Son günlerde iyice artan vakalara ilaç da yetiştirilemiyor. Hasta yakınlarının ifadelerine göre, hastane aynı şikayetle gelen hastalara ilaç yetiştiremeyince, muadil ilaçlar ile tedavi uygulamaya çalışıyor. Bazı hastalar ise branş doktorları bulunmadığı için civar il ve ilçelerdeki hastanelere yönlendiriliyor.Gölbaşı'ndan alınan bilgilere göre sağlık yetkilileri Dizanteri endişesi taşıyor. Şu an tam olarak tespit edilemeyen rahatsızlığa bir önlem alınamaması halinde ciddi tehlike taşıdığı kaydediliyor. İlçede bu durumun bir aydır devam ettiği, ancak bir kaç senedir de benzer vakaların sık sık tekrar ettiği belirtiliyor. Konu ile ilgili olarak sorularımızı cevaplayan Gölbaşı Devlet Hastanesi Başhekimi Selim Kuşağlı ise iddiaları kabul etmiyor. Kuşağlı yaptığı açıklamada, "İlçemizin nüfusunun kısa sürede bir kaç katına çıkması ve yaz tatilleri sebebiyle hastanelerin acil servislerinde geçici bir yoğunluk yaşandıysa da, şu anda normal seyrine dönmüştür. Herhangi bir salgın yahut olağan üstü durum belirtisi yoktur. Yaptığımız tahlillerde hastalarda sulardan kaynaklı bir bakteri tespit edilmediği gibi, sular da tahliller neticesinde temiz çıkmıştır" dedi. Başhekim Kuşağlı, hastaların ishalden ziyade bulantı ve kusma belirtileri gösterdiğini, bunun da Ramazan sonrası yeme alışkanlıklarının değişmesiyle alakalı olabileceğini kaydetti.

Yorumlar (0)