banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

GZP'den 'Büyüme' rekoru

GZP'nin bu yılın ilk 7 ayındaki yolcu sayısı 387 bin 243 oldu. Böylece GZP, 2013 yılında 360 bin olan toplam yolcu sayısını 7 ayda aşmış oldu

GÜNCEL 06.08.2014, 00:44 05.08.2014, 23:51
GZP'den 'Büyüme' rekoru
banner404

 ALANYA-Gazipaşa (GZP) Havalimanı rekor üstüne rekor kırıyor. 2010 yılında ilk ticari uçuşların başladığı ve geçtiğimiz yılın Aralık ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi açılışını gerçekleştirdiği GZP, geçtiğimiz yıl yakaladığı 360 bin yolcu sayısını 2014 yılının ilk 7 ayında solladı. Ocak-Temmuz ayları arasında toplamda 387 bin 243 kişi GZP'yi kullanırken, geçtiğimiz yıl havalimanını toplam 360 bin yolcu kullanmıştı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, GZP'nin Türkiye'nin en hızlı büyüyen havalimanı olduğunu söyledi. 

'GZP POPÜLERİTESİNİ KORUYOR'
GZP'nin tur operatörlerinin iştahını kabarttığını belirten Çavuşoğlu, "Türkiye'de bu kadar hızlı artış sağlayan başka bir havalimanı yok. Bunu en son Türk Hava Yolları'nın (THY) havalimanına inmesiyle gördük. Geçtiğimiz yıl Pegasus ve dış hatlarda Corendon uçarken bunlara THY, Onur Air ve Anadolu Jet de eklendi. Dış hatlarda da bir çok hat var. Alanya, 180 bin yatak kapasitesine sahip. İnanıyorum ki birkaç yıla kadar GZP'deki beklentimiz daha da yükselecek" dedi.
BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILIYOR
GZP'nin sadece Alanya'da değil Gazipaşa'da da büyük yatırımlar yapılmasına neden olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Gazipaşa'dan Anamur'a kadar yerli vatandaşların yazlıkları bulunuyor. GZP, şu an çok yoğun bir şekilde artış gösteriyor. Yakın zamanda GZP'ye büyük gövdeli uçakların inmesi de gündeme gelir" 
şeklinde konuştu.
'DAHA FAZLA ŞİRKET GELECEK'
7 ayda elde edilen rakamın yıl sonunda iki katına çıkacağını dile getiren Çavuşoğlu, "Sezonun son bulması için önümüzde 4 ay var. İç hatlarda devamlı uçuşlar oluyor. GZP, Türkiye'de en hızlı büyüyen havalimanı statüsünde bulunuyor. Önümüzdeki yıl daha fazla havayolu şirketi GZP'ye iniş için izin isteyecek. Çünkü bölgemiz gerçekten gözardı edilmeyecek bir yer. Buradaki yerleşik yabancıların sayısı yüksek. Bölgemize gelen yabancılar ev sahibi oluyor. Gazipaşa'da da hızlı şekilde ev alımları sürüyor. Anamur'a kadar olan bölge büyük bir gelişim gösterecek" diye konuştu.
Yorumlar (0)